Acte Si Procedura Inmatriculare Logan Nou

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acte Si Procedura Inmatriculare Logan Nou

    Va rog sa-mi spuneti si mie cu ce acte si cum ati procedat atunci cand v-ati inmatriculat Logan-ul.La mine ar fi si problema numerelor rosii expirate.Va multumesc!

  • #2
    Eu tocmai ce am terminat de înmatriculat Loganul, și pot să îți zic ce ai nevoie pentru București, dar e foarte posibil să fie asemănător și la Buzău

    Ai nevoie de două fișe completate: cererea de înmatriculare și fișa de înmatriculare. Cererea poate fi completată de mână, dar fișa e de preferat să fie completată cu litere de tipar (mașină de scris sau pe calculator). Pentru completare folosești datele din C.I.V. (unde nu sunt completate nu completezi nici tu, de exemplu, „presiunea aerului la cupla de frânare”)
    Mai ai nevoie de următoarele acte:
    cartea de identitate a mașinii, cu folia de securizare de la RAR + 3 copii
    factura mașinii + 2-3 copii
    carte de identitate + 2-3 copii
    Prima oară te duci la Administrația finanțelor publice de care aparții. Acolo va trebuie să completezi o cerere de calculare a taxei de poluare, la care anexezi copie după C.I.V, copie după buletin și parcă și copie după factură.
    O să îți dea decizia după câteva zile lucrătoare (cu relații, a doua zi).
    Te duci la trezorerie (posibil să aibă ghișeu la administrația finanțelor publice) și plătești taxa de poluare.
    Faci câte o copie după decizie și chitanța de la taxa de poluare

    Te duci apoi la direcția impozite și taxe locale de care aparții, pentru a fi luat în evidență cu impozitul pe mașină. Acolo îți trebuie iar copie după CIV și după buletin. O să îți dea pe loc impozitarea pentru anul curent și viza pe fișa de înmatriculare.

    Te duci cu impozitarea la casă să o plătești și tot acolo plătești taxa de înmatriculare (în București e 52 lei).
    Cauți și un CEC sau un BCR și plătești taxa de certificat de înamtriculare (talon) - în București este 37 lei.

    Te duci apoi la poliție cu toate actele astea, adică:
    • Cerere înamtriculare
    • Fișă de înmatriculare vizată la organul fiscal
    • CIV + copie
    • Buletin + copie
    • Factură mașină + copie
    • copie RCA (doar RCA, nu și chitanța)
    • chitanță taxă înmatriculare
    • chitanță taxă certificat înmatriculare
    • chitanță taxă de poluare + copie
    • decizie de calcul taxă poluare + copie

    La ghișeu vei mai plăti pentru numere, în București este 20 lei plăcuța (x2 că sunt două) + 45 lei dacă vrei preferențial. Posibil în Buzău să fie ghișeu separat, trebuie să te informezi (încearcă pe site-ul prefecturii).
    Mie mi-a dat numerele în 2h

    Comment


    • #3
      Multumesc foarte mult!Ai o bere virtuala!
      Totusi nu sunt lamurit cu cererea de inmatriculare si fisa de inmatriculare.Am inteles ca trebuie completate dar de unde le obtin?
      Ce se intampla la RAR?Ma duc cu C.I.V.-ul, acolo cat dureaza si cam cat costa?Banuiesc ca nu trebuie sa ma duc cu masina.

      Cand ma duc la trezorerie?Dupa acele cateva zile?

      Comment


      • #4
        Originally posted by Dan_Ionut View Post
        Multumesc foarte mult!Ai o bere virtuala!
        Totusi nu sunt lamurit cu cererea de inmatriculare si fisa de inmatriculare.Am inteles ca trebuie completate dar de unde le obtin?
        Ce se intampla la RAR?Ma duc cu C.I.V.-ul, acolo cat dureaza si cam cat costa?Banuiesc ca nu trebuie sa ma duc cu masina.

        Cand ma duc la trezorerie?Dupa acele cateva zile?
        Vreau si eu o bere
        Cererea de inmatriculare o iei de la politie
        Fisa de inmatriculare de la orice birou de acte de inmatriculare( eu acolo am si completat-o-10 lei)
        La RAR pui folia de securizare pe CIV; nu te costa nimic
        La trezorerie te duci sa platesti abia dupa ce ti se stabileste taxa de poluare-dureaza cam 2 zile

        Comment


        • #5
          salutare

          Originally posted by vladk2k View Post
          Eu tocmai ce am terminat de înmatriculat Loganul, și pot să îți zic ce ai nevoie pentru București, dar e foarte posibil să fie asemănător și la Buzău

          Ai nevoie de două fișe completate: cererea de înmatriculare și fișa de înmatriculare. Cererea poate fi completată de mână, dar fișa e de preferat să fie completată cu litere de tipar (mașină de scris sau pe calculator). Pentru completare folosești datele din C.I.V. (unde nu sunt completate nu completezi nici tu, de exemplu, „presiunea aerului la cupla de frânare”)
          Mai ai nevoie de următoarele acte:
          cartea de identitate a mașinii, cu folia de securizare de la RAR + 3 copii
          factura mașinii + 2-3 copii
          carte de identitate + 2-3 copii
          Prima oară te duci la Administrația finanțelor publice de care aparții. Acolo va trebuie să completezi o cerere de calculare a taxei de poluare, la care anexezi copie după C.I.V, copie după buletin și parcă și copie după factură.
          O să îți dea decizia după câteva zile lucrătoare (cu relații, a doua zi).
          Te duci la trezorerie (posibil să aibă ghișeu la administrația finanțelor publice) și plătești taxa de poluare.
          Faci câte o copie după decizie și chitanța de la taxa de poluare

          Te duci apoi la direcția impozite și taxe locale de care aparții, pentru a fi luat în evidență cu impozitul pe mașină. Acolo îți trebuie iar copie după CIV și după buletin. O să îți dea pe loc impozitarea pentru anul curent și viza pe fișa de înmatriculare.

          Te duci cu impozitarea la casă să o plătești și tot acolo plătești taxa de înmatriculare (în București e 52 lei).
          Cauți și un CEC sau un BCR și plătești taxa de certificat de înamtriculare (talon) - în București este 37 lei.

          Te duci apoi la poliție cu toate actele astea, adică:
          • Cerere înamtriculare
          • Fișă de înmatriculare vizată la organul fiscal
          • CIV + copie
          • Buletin + copie
          • Factură mașină + copie
          • copie RCA (doar RCA, nu și chitanța)
          • chitanță taxă înmatriculare
          • chitanță taxă certificat înmatriculare
          • chitanță taxă de poluare + copie
          • decizie de calcul taxă poluare + copie

          La ghișeu vei mai plăti pentru numere, în București este 20 lei plăcuța (x2 că sunt două) + 45 lei dacă vrei preferențial. Posibil în Buzău să fie ghișeu separat, trebuie să te informezi (încearcă pe site-ul prefecturii).
          Mie mi-a dat numerele în 2h
          imi poti spune ce motor ai tu ? cat te a costat taxa de poluare ? multumesc anticipat, te intreb pentru ca am un logan 1.4 nou si va trebui sa il inscriu la inceputul lunii si sa stiu la ce ma astept.iti multumesc anticipat pentru raspunsul tau! o zi buna !
          "pentru ca prietenii stiu intotdeauna de ce" :signBRG3dot:

          Comment


          • #6
            salut...scuze ca intervin...si eu am inmatriculat un logan nou anul acesta in mai...loganul meu si m-a costat in jur de 2200 ron...o zi placuta
            Keep It Real! Keep It Simple!
            sigpic

            Comment


            • #7
              Hai să le luăm pe rând.

              Mai întâi, eu am motor 1.6 16V - am completat datele aici şi mi-a dat 747 €. Practic, m-a costat fix 3288 lei. Din câte ştiu, la 1.4 taxa e ~480 €

              În Bucureşti, fişa şi cererea de înmatriculare se pot descărca de pe site-ul prefecturii. La Buzău am găsit pe site-ul prefecturii
              cerere înmatriculare şi fişă înmatriculare - sunt în dreapta paginii principale.
              Trebuie completată prima pagină de pe cerere, pe a doua pagină ai documentele necesare, citez
              DOCUMENTELE NECESARE LA INMATRICULAREA UNUI VEHICUL SI ORDINEA DE PREZENTARE A LOR LA GHISEU
              a) cartea de identitate a vehiculului (CIV) + copie
              b) anexa cu verificarea tehnica in vederea inmatricularii;
              - verificare tehnica in termen de valabilitate la orice statie autorizata
              - certificat de autenticitate a vehiculului eliberata de R.A.R.
              - pentru auto noi nu este necesara;
              c) fisa de inmatriculare – completata, semnata si stampilata de detinator; viza primarie-impozit comparator;
              d) cerere de inmatriculare – completata, semnata (si stampilata dupa caz);
              e) chitanta taxa de inmatriculare – se achita la Primaria locala;
              f) chitanta contravaloare certificat – se achita la CEC in contul RA APPS;
              g) chitanta contravaloare placi numere – se achita direct la ghiseu inmatriculari ;
              - este necesara numai daca nu se pastreaza numarul anterior pe vehicul;
              h) un exemplar act de vinzare – cumparare +copie;
              i) documentul de identitate al cumparatorului original si copie:
              - in cazul persoanelor juridice – cod unic de inregistrare (CUI) plus documentul de identitate al imputernicitului (imputernicit prin adresa inregistrata);
              j) copie legalizata document vamal;
              k) placile cu numar de inmatriculare din strainatate insotite de documentul de inmatriculare (original) in strainatate, a vehiculului;
              l) copie asigurarea obligatorie a vehiculului (pe numele cumparatorului)
              Nu cred că este prea edificatoare lista, întrucât nu scrie nimic despre taxa de poluare. Şi include multe „gunoaie” - maşina fiind nouă nu ai nevoie de anexa cu verificarea tehnică, documente vamale, plăci de înmatriculare din străinătate etc.

              La RAR ori se duce dealer-ul (cum a fost cazul meu) ori te duci tu. Dai un telefon înainte, nu trebuie să te duci cu maşina, doar cu CIV. Durează câteva minute, nu costă nimic

              La trezorerie te duci numai după ce ai luat decizia de calcul a taxei de poluare de la Administraţia Finanţelor Publice.

              Eu nu am vrut să-mi completez actele la ăia de pe lângă poliţie, mai mult din zgârcenie (de ce să daut 15-20 de lei pentru completat fişă, cerere şi nişte fotocopii de documente?).

              Comment


              • #8
                Am inscris si eu Logan-ul astazi.Tin sa va multumesc inca de la inceput pentru indrumare.
                Prima data am fost la o tipa care face acte auto, i-am dat atentia dupa care a fost draguta sa-mi completeze cererea scrisa la masina\calculator, mi-a facut dosare, mi-a tras la xerox, mi-a pus totul acolo unde trebuia sa fie.
                Am ajuns la primarie si acolo mi-am luat amenda 60 de lei pentru ca nu am inscris-o in primele 30 zile de la achizitionare.Deci cu numerele rosii e momeala ca sa mai dea prostu si amenda.Deci de la primarie am chitanta.
                De la Trezorerie am luat o cerere, stampilata dusa in alt sediu al Trezoreriei unde se plateste taxa (astazi 2087 lei).De aici chitanta.
                Pe la C.E.C. (chitanta si de aici).
                Copie buletin, factura masinii, carte masina, asigurare, toate intr-un dosar, dus la politie, numerele au costat 85lei (preferentiale) si 40 normale.
                Cu totul am dat cam 2600lei (si rovinieta) pentru inscriere Logan 1.4 in Romania.
                Last edited by Dan_Ionut; 23 September 2010, 20:17.

                Comment


                • #9
                  De cand si pana cand esti obligat sa o inscrii in 30 de zile?
                  Deja e abuz...poate ca tu vroiai sa mergi cu ea pe camp.Din punctul meu de vedere,amenda aia ai luat-o degeaba.
                  Si chiar daca circulai cu ea dupa ce ti-au expirat numerele,nu aveau cum sa dovedeasca asta.

                  Comment


                  • #10
                    Interesant ca ai dreptul ca mergi cu ea 90 de zile consecutive pe baza numerelor rosii pe care de altfel le platesti si tot ei iti dau amenda.

                    Chestiile astea nu se bat cap in cap, nu observa nimeni?Am impresia ca amenda am primit-o in functie de capacitatea cilindrica (1390).Cred ca in sus era mai rau.

                    Comment


                    • #11
                      Poti sa mergi 90 de zile in cazul in care le prelungesti dupa primele 30.
                      Amenda sigur nu are nicio legatura cu capacitatea cilindrica,dar si mai sigur nu are nicio acoperire.Nu trebuia sa platesti!

                      Comment


                      • #12
                        Nu-mi elibera chitanta aia si nu stateam sa ma cert cu idiotu.Pana la urma esti la mana lor.

                        Comment


                        • #13
                          Va salut..am si eu o nelămurire..la înmatriculare auto nou se oprește factura originală cu celelalte documente la drpciv.

                          Comment


                          • #14
                            Daca te uiti pe site-ul DRPCIV ai sa fii lamurit, poti sa scoti la imprimanta cererea de inmatriculare

                            Comment


                            • #15
                              Doamna de la ghișeu mi-a oprit factura originală.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google