Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oricum, PV emise de CNADNR sunt acum SEMNATE, asa ca subiectul era inchis inainte de a-l deschide tu, la mai mult de 1 an de la rezolvarea situatiei la care se referea ICCJ.

    E nasol cand nu poti accepta ca ai gresit. N-ai folosit in viata ta semnatura electronica, deci nu stii ce regim juridic are.

    Da, asa cred eu ca vorbesti mult si fara continut; asta ca sa fiu foarte franc.



    Daca iti spun eu ce cred despre tine... dar nu are rost, esti doar un user pe un forum.
    Last edited by mr.K; 1 September 2016, 19:03.

    Comment


    • anul trecut cand am cumparat rovinieta era valabila din ziua cumpararii incepand cu ora 0, chiar daca era cumparata in cursul zilei. acum pe rovinieta scrie ca e valabila cu ora achizitionarii. deci nu mai este valabila pe parcursul intregii zile de achizitie?
      sigpic

      Comment


      • E la fel ca anul trecut, ca acum 2 ani, etc.

        Probabil ca anul trecut ai dorit sa inceapa valabilitatea intr-o zi ulterioara celei in care ai cumparat-o.

        Anul asta ai vrut sa inceapa valabilitatea de cand ai cumparat-o, adica data si ora valabilitatii coincid cu data si ora achizitiei.

        Comment


        • iata ce scrie in ordinul 769/2010

          art 3
          (5) Perioada de valabilitate a rovinietei începe de la ora 0,00 a zilei solicitate de utilizator şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitat tariful de utilizare.
          (6) Dacă ziua de început a valabilităţii este ziua în curs, valabilitatea rovinietei începe de la ora achitării tarifului de utilizare şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitat.
          sigpic

          Comment


          • anul trecut cand am cumparat rovinieta era valabila din ziua cumpararii incepand cu ora 0, chiar daca era cumparata in cursul zilei
            Cu ora 0, dar a altei zile, ulterioare cumpararii.
            Rovinieta nu se elibereaza retroactiv, nici macar cu o ora, e clar de ce.
            Last edited by mr.K; 19 December 2016, 18:22.

            Comment


            • iata ce scrie in ordinul 769/2010

              art 3

              (6) Dacă ziua de început a valabilităţii este ziua în curs, valabilitatea rovinietei începe de la ora achitării tarifului de utilizare şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitat.
              Deci nu s-a schimbat nimic de anul trecut!
              Last edited by DannyMC; 19 December 2016, 19:21.

              Comment


              • Si eu stiam ca e valabila in ziua respectiva indiferent de ora la care o cumperi desi scrie pe bon (nu mai stiu daca si pe ea) ora cumpararii dar nu iei amenda decat daca te opreste si te verifica in trafic. Altfel esti in regula.

                Comment


                • Daca o cumpar azi, dar vrea sa inceapa valabilitatea de poimaine sa zicem, ca atunci plec la drum, pe ea va aparea data de poimaine cu ora 0 ca inceput de valabilitate.

                  Comment


                  • Corect. Eu ma refeream la cazul in care o cumperi si zici: "valabila de azi". Altfel ar trebui un sistem ca la rca, valabila la o zi-doua de la cumparare.

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post
                      Si eu stiam ca e valabila in ziua respectiva indiferent de ora la care o cumperi desi scrie pe bon (nu mai stiu daca si pe ea) ora cumpararii dar nu iei amenda decat daca te opreste si te verifica in trafic. Altfel esti in regula.
                      Daca o cumperi azi la 21:55, rovigneta isi incepe valabilitatea imediat. Astfel incat daca treci pe langa o camera care citeste nr masinii si valabilitatea rovignetei, la ora 21:57, esti valabil. Pe cale de consecinta logica, daca este valabila incepand cu ora si minutul cumpararii, politia nu are ce amenda sa-ti dea.

                      Daca vrei tu ca valabilitatea sa inceapa de vineri 23.12.2016 si te opreste politia joi 22.12.2016, atunci da, iei amenda.
                      Last edited by vitriol; 19 December 2016, 23:08.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Am specificat ca e vorba despre ziua respectiva. Daca treci pe langa camera azi la 5 si faci rovineta tot azi la 7, nu ai probleme. Asta stiu de la un coleg care "a patit-o". A facut rovineta cateva ore mai tarziu si n-a avut probleme.
                        Nu recomand nimanui sa verifice daca e cum am zis eu
                        Last edited by Fanez; 19 December 2016, 23:09.

                        Comment


                        • Sa mai astepte fo' 6 luni numarand de la data cand a facut asta si vorbim dupa.

                          Eu am uitat sa opresc la benzinarie cand am plecat la drum (aveam multe pe cap) si mi-am adus aminte pe la jumatea drumului. Am oprit si am facut rovigneta, apoi, dupa 5 luni si 27 de zile a venit postasul sa-mi aduca aminte ca am uitat sa opresc la benzinarie in urma cu juma' de an.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Cumnatul meu a plecat fără rovignieta și l-a luat camera la Draganesti. Apoi, după 20 minute si-a cumpărat rovignieta în Alexandria. A trecut 1 an de zile și nu i-a mai venit amenda.

                            Comment


                            • Originally posted by bogdan_1984 View Post

                              art 3
                              (6) Dacă ziua de început a valabilităţii este ziua în curs, valabilitatea rovinietei începe de la ora achitării tarifului de utilizare şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a perioadei pentru care a fost achitat.
                              Inseamna ca eu sunt mai fraer...
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                Sa mai astepte fo' 6 luni numarand de la data cand a facut asta si vorbim dupa. )
                                La fel cum zice aris, a trecut mai bine de un an si n-a avut probleme. In schimb am auzit de altii care au primit "felicitarea" prin posta chiar daca erau in intervalul de valabilitate specificat.

                                Originally posted by aris86 View Post
                                ...l-a luat camera la Draganesti. Apoi, dup 20 minute si-a cumprat rovignieta în Alexandria.
                                A mers tare
                                Last edited by Fanez; 20 December 2016, 00:44. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google