Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #1 nu este adevărat. Interviul s-ar putea să fi fost dat atunci când tot sistemul informatic al CNADNR a picat și nu se puteau cumpăra roviniete. Doar atunci s-a procedat ca în cazul podului de la Fetești: treci și plătești în 24h. Altfel, valabilitatea rovinietei cumpărate după trecerea prin fața camerei începe la ora la care datele mașinii sunt introduse în sistemul informatic. Dar, în urma unor sesizări ajunse chiar la judecătorie, amenzile trebuie semnate înainte de a fi trimise cetățeanului iar procesul de stabilire a amenzii este manual. În aceste condiții, operatorul nu mai verifică orele la care camera a surprins mașina și ora la care rovinieta a devenit valabilă. Dacă un operator este mai riguros, te trezești cu amendă.

    Comment


    • În cazul celor care circulă cu mașinile, pe drumurile publice, fără a avea rovinietă valabilă, fapta se prescrie în patru luni de la săvârșire, conform unui act normativ care se aplică începând de astăzi. Până acum, prescrierea intervenea în șase luni de la săvârșirea faptei.

      Comment


      • Rovinieta e ieftina si tot nu se achita, stai sa vezi cand se va mari la nivelul vecinilor nostri, romanul tot la folfileala, nu e de ajuns ca o rovinieta de autoturism pe 12 luni costa cat 2 pizza mari.
        In afara de unguri, bulgarii, moldovenii si ucrainienii nu au drumuri mai bune ca noi.
        Last edited by mr.K; 12 December 2017, 14:05.

        Comment


        • De ce sa platim rovigneta, primim ceva in schimbul banilor?

          Trimis de pe al meu V2_Viper_X_plus folosind Tapatalk

          Comment


          • Primim, cum sa nu primim, jocuri in articulatiile masinilor, pene de cauciuc si alte cele...

            Comment


            • CNAIR=TELDRUM la scara nationala...

              Trimis de pe al meu V2_Viper_X_plus folosind Tapatalk

              Comment


              • Originally posted by liviunvl View Post
                De ce sa platim rovigneta, primim ceva in schimbul banilor?

                Trimis de pe al meu V2_Viper_X_plus folosind Tapatalk
                Asta e intrebare retorica, a la Caracal?
                Tu stai numai in oras, nu mergi si pe drumurile nationale?
                Eu merg des, drumurile sunt destul de bune, suma de 28 de euro e infima.
                Stiu, toti am vrea sa fie totul gratis, dar nu se poate.
                Last edited by mr.K; 12 December 2017, 14:55.

                Comment


                • Problema nu e ca suma de 28 de euro e mica sau mare, problema e ca platim niste bani degeaba, nu avem autostrazi, centuri ocolitoare, drumuri expres cu 4 benzi etc.

                  Trimis de pe al meu V2_Viper_X_plus folosind Tapatalk
                  Last edited by liviunvl; 12 December 2017, 15:14.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Eu merg des, drumurile sunt destul de bune, suma de 28 de euro e infima.
                    inseamna ca mergi numai pe drumuri Europene. dar nici alea nu sunt minunate, ca sa nu mai amintesc de A2, sau Braila-Buzau, sau Braila-Focsani, ultimele doua in special ultimul fiind de o calitate sub aia 28 euro.
                    LE: Braila-Galati pe la Sendreni, ultimele dati cand am fost pe acolo zici ca eram cu vaporul pe mare pe timp de furtuna.
                    si ca sa dau exemple la peste 300 km distanta, Giurgiu - Zimnicea, ala e de nivelul anilor 1990
                    Last edited by bogdan_1984; 12 December 2017, 15:19.
                    sigpic

                    Comment


                    • Ar fi interesant ca CNAIR sa justifice la sfarsitul anului cum a cheltuit banii incasati din rovigneta si din taxa de la Fetesti.

                      Trimis de pe al meu V2_Viper_X_plus folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Interesant ar fi sa puna un pret real al rovinietei.
                        Cine nu vrea s aplateasca rovinieta, are alternativa drumurilor judete si comunale. Acolo nu e obligatorie.

                        Comment


                        • Ce inseamna "pret real"? Cine nu vrea sa plateasca rovigneta, o pateste. E un fel de taxa de protectie perceputa de talhari la drumul mare..

                          Trimis de pe al meu V2_Viper_X_plus folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Deci tu ti-ai luat masina pentru a fi talharit, nu pentru a circula. Ca rovinieta e o taxa pentru a putea circula pe reteaua de drumuri nationale.
                            Eu as pune rovinieta obligatorie, ca si RCA-ul.
                            Oriunde te indrepti cu masina, calci un asflat care nu e privat, e tot din banii publici.

                            Comment


                            • Gropile din asfalt probabil sunt "private"

                              Trimis de pe al meu V2_Viper_X_plus folosind Tapatalk
                              Last edited by liviunvl; 12 December 2017, 17:11.

                              Comment


                              • Nu plati si nu ma mai freca la cap, caracalene.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google