Lumini Pe Usi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Scuze de deranj...ai facut buna treaba cu aratatul montarii de lumini pe portiera. Am si eu aici 2 posturi cu baieti care si-au facut si ei,mai demult.
    1.http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=108
    2.http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=109
    Last edited by crististreulea; 5 March 2009, 00:04.
    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

    Comment


    • #32
      Originally posted by SoNyKeL View Post
      cate leduri ai in plafoniera?
      uchul suporta 25w(1portbagaj,3becuri plafoniera(mcv),1torpedou)
      esti sigur tu ca plusul trece prin UCH?
      Eu zic sa te mai gandesti.
      UCH-ul temporizeaza sau inchide doar minusul.
      Incercati sa luati minusul de pe caroserie si plusul de la plafoniera, legatile la un bec,( de exemplu)...rezultatul va fi luminarea permanenta a acelui bec.

      Comment


      • #33
        sinx, cam cat m-ar costa sa-mi faci si mie la fel cand mai trec prin bucale? ori PM ori aici ar fi nice
        skandal...nice dud, arata superb, pacat ca nu ai avut asta la bv...
        Life is short...play more!
        http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

        Comment


        • #34
          Consumul la leduri este foarte redus. Eu am alimentat 34 leduri pirahna + 4 benzi cu leduri smd de la plafoniera si dupa 1 luna nu are absolut nimic. Consumul ar fi (3V * 0,2A)*40 leduri = 24W.
          Si asa cum zice si mike26ro, pentru plafoniera plusul este temporizat de UCH doar prin intreruperea lui dupa cam 30 min. Pentru stingerea luminilor (cand incui usa, la contact, etc) este temporizat minusul.
          GL-22-TOF

          Comment


          • #35
            Originally posted by bolo View Post
            sinx, cam cat m-ar costa sa-mi faci si mie la fel cand mai trec prin bucale? ori PM ori aici ar fi nice
            skandal...nice dud, arata superb, pacat ca nu ai avut asta la bv...
            ai pm... vedem cum facem...
            sigpic

            Comment


            • #36
              vroiam si eu sa vad daca tine instalatia ptr ca as vrea sa-mi fac si eu asa ceva... am facut o data test am alimentat 15module a cate 3leduri smd la plafoniera plus un bec de 5w aprins... si mi-a sarit siguranta la uch. nu intrebam doar asa ca sa ma aflu in treaba sau ca sa caut ``nod in papura``

              sigpic

              Comment


              • #37
                Si pe mine mar interesa niste leduri in usa, cam la ce bani ai face toata treaba sinx.
                Mersi astept pm.
                ABS+ 1.6

                Comment


                • #38
                  asa arata pe intuneric ...
                  Attached Files

                  Comment


                  • #39
                    daca tot ati dat fetele de usi jos macar v-ati montat 2 twetere (dif.de inalte) in usile din fata?
                    nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

                    Comment


                    • #40
                      Multumita lui sinx am si eu iluminare pe usi si izolatie. Totul arata foarte bine si sunt fosrte multumit. Nu ma intrebati cum se face ca nu am facut decat sa-i tin companie bietului sinx care a lucrat singur aproape si sa mai chinuit si cu ploaia. Ideea e ca merita.

                      Comment


                      • #41
                        sunt si eu interesat!
                        cat ma costa?

                        Comment


                        • #42
                          voicu_iulian_nec e idul meu de mess... vb acolo

                          Originally posted by orwo View Post
                          daca tot ati dat fetele de usi jos macar v-ati montat 2 twetere (dif.de inalte) in usile din fata?
                          nu se merita sa gauresti pe acolo... nu o sa iasa calumea, sunt absolut convins.
                          Last edited by sinx; 13 March 2009, 22:14. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            intradevar lucrare meseriasa ,si cel mai important e de EFFECT!!!

                            ptr unu praf la electronica cum ai legat ledurile;in serie sau in paralel si la cate leduri ai pus rezistenta(de cat era rezistenta)
                            Last edited by orwo; 14 March 2009, 22:14. Reason: Automerged Doublepost
                            nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

                            Comment


                            • #44
                              Oare nu poti sa simplifici ?
                              Se gasesc module care se aplica simplu (dublu adeziv sau surub)
                              Sau un led de 1W ....
                              O plafoniera buna va scoate din necaz si la interior si la zona unde pasiti daca chiar e bezna.
                              Interesant ar fi un led puternic pus pe oglinzile laterale, si care in momentul cind descui masina sa se aprinda. Mi se pare mai utila o lumina cind te apropii de masina de cit atunci cind te dai jos.
                              Si ledul ala rosu, dpdv estetic eu zic ca atrage privirile atat pietonilor dar si participantilor la trafic .... lucru care eu nu-l vad asa benefic. Prefer ceva reflectorizant banal.
                              Apreciez lucrarea ca fiind facuta cu atentie si interes, dar prea complicata (multe gauri, fire ...).
                              Va salut si spor la treaba.
                              sigpicAmbition 1,5 Dci 85CP stock
                              :I::N::S::A::N::E: :D::R::I::V::E::R: power by unEL :mafia2:

                              Comment


                              • #45
                                spune-mi tu cum ai putea sa simplifici lucrurile si s-ar putea sa ma mai gandesc... acum referitor la ce ai zis tu, sunt de acord ca se gasesc module care se plaica cu surub... insa daca ai Logan si ai avut curiozitatea sa te uiti pe usa o sa vezi ca nu ai unde sa le pui... plus ca oricum trebuie sa demontezi toata usa ca sa poti trage firele... sau si pe alea le tragi cu adeziv? Modalitatea care am ales-o eu este extraordinara dpdv estetic... Buzunarul usii ramane neatins si in consecinta nu are zeci de fire trase prin el. Un led de 1W nu cred ca lumineaza la fel de puternic ca cele 4 leduri de 8 mm si daca ar lumina ar face-o intr-un singur loc... nu pe toata lungimea usii. Prin o plafoniera buna nu stiu ce intelegi? Adica sa mai aplici inca una? Nu prea vad cum ai putea sa vezi tu unde calci daca ai avea lumina de la plafoniera... si daca plafoniera ar fi atat de puternica incat sa lumineze pana jos ar insemna sa stai cu blitzul in fata, ceea ce inseamna ca ar fi imosibil de condus. In legatura cu ledul pus pe oglinzile laterale eu zic ca este imposibil. Nu ai cum sa pui un led atat de puternic incat sa iti lumineze tie cand te apropi de masina... Banuiesc ca te refereai la faptul ca ar trebui orientat in jos... sa lumineze sub oglinda... Ca sa faci acest lucru ai nevoie de o lanterna d-aia cu leduri, ca sa zic asa, si nu prea vad cum sa o ingramadesti in oglina de Logan.
                                In concluzie vreau sa spun ca nu as apela niciodata la module care se aplica, mi se par inestetica si nu de buna calitate... astea in general se gasesc la Vitan si fac deliciul majoritatii insa nu si pentru mine... Nu stiu de cate ori ai lucrat la masina dar daca ai facut-o sunt sigur ca nu ai facut-o cu pasiune si cu mare drag... eu o fac, crede-ma! decat sa gauresc fata de la usa si sa bag suruburi in ea ca sa prind un prapadit de modul prefer sa lipesc la fire 2 ore si sa iasa ceva calumea... nu sunt de acord cu nimic din ce ai spus tu mai sus... sper sa nu te superi insa nu cred ca as putea vreodata sa gandesc ca tine... lucrul sa fie simplu, nu neaparat eficient, inestetic, sa atasez alte plafoniere, etc!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google