Lumini Pe Usi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Cateva pareri personale: (doar suntem aici sa discutam, sa imbunatatim...)

    @sinx: nu te supara, dar unel stie ce zice. Se gasesc leduri in surub. Nu s-a referit la prinderea modulului cu suruburi. Mai mult, exista posibilitatea ca un singur led sa faca mult mai multa lumina decat cele 4 leduri de 8mm. Si lumineaza foarte bine.
    In plus, exista module cu leduri mult mai bune decat cele din targ. Nu e cazul sa generalizezi. Sau modulele le poti face singur. ;) Nu e greu, si mai scapi de atatea fire.

    @unel: ledul rosu care este pus pe marginea usii va lumina cand usa este deschisa. Deci nu vad cum ar incurca traficul mai mult decat acele lampi rosii puse din fabrica pe usile unor masini mai scumpe. Aici cred ca e ok, tine de siguranta.
    Referitor la plafoniera.... imi dau seama cat poate lumina o plafoniera, dar este folositoare si lumina de sub usa. O am de ceva timp si chiar e ok. In plus, daca se monteaza ledurile sub usa, prinse de tabla, lumineaza si in exterior cand te apropii de masina.

    Parereamea este ca s-a complicat putin cu atatea fire, se putea rezolva mai elegant cu o legare la un minus comun a ledurilor (pe fiecare usa, adica) si plusul in paralel. Se cabla mai usor. Adica ceva in genul pozei. Si cablurile putin mai aranjate

    PS Sper sa nu fie probleme la poza cu ledul, era cea mai la indemana pe care o aveam.
    Attached Files
    GL-22-TOF

    Comment


    • #47
      Eu nu am zis ca nu lumineaza mai puternic ci doar ca nu lumineaza uniform. Nu stiu ce dimensiune are ledul cu surub insa daca este mai mare de 8 mm deja nu mai are loc acolo unde le-am pus eu. Daca cumparam module trebuia sa stau sa le lipesc pe sub usa, lucru pe care am incercat sa il evit. As fi simplificat cu mare placere firele acelea alambicate insa din pacate aveam nevoie si de minus de la plafoniera intrucat UCH-ul temporizeaza minusul si nu plusul. Cablurile nu aveam de ce sa le aranjez mai mult, nu ma deranjeaza cu nimic. De gaurit tabla de la usa nici nu se punea problema, de buzunar nici atat. Am gaurit muchia care exista intre buzunar si tabla... in cazul in care nu le mai doreste pur si simplu le taie firul si gata... nu ramane cu nimic in plus pe masina, vizibil vorbind. unEL se referea la module care se prind in suruburi, citeste contextul si o sa iti dai seama. Leduri mai bune ca in targ sunt de acord ca se gasesc... doar cumpar de la magazin de electronice tot inclusiv cablurile. Module se pot face, sunt de acord, dar nu inteleg la ce te referi cand zici modul... acolo nu era cazul sa ma complic. Sa inteleg ca te referi la faptul ca puteam sa le pun pe o placa de test, sau ce? cum o atasam de usa? orice idee e bine venita.
      sigpic

      Comment


      • #48
        de aceste lucruri ziceam mai devreme: imbunatarierea sistemului si a operatilor ce se executa,adica dupa cateva montaje apar si idei inovatoare,care in final trebuie sa duca la mai putina munca si costuri reduse ,ma bucur ca inca nu am facut nimic si mai astep dezbateri pe aceasta tema
        nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

        Comment


        • #49
          Aprinderea luminii doar pe usa deschisa

          Daca tot se discuta aici, completez si eu tutorialul cu o finalizare a unei idei mai vechi.
          Momentan nu am montat pe masina (faceam si un filmulte altfel), dar am probat-o si functioneaza ok.

          Deci, asa cum e si titlu, se refera la aprinderea luminii pe usa deschisa si nu pe ambele (fata/spate). In mod normal, butonul realizeaza conexiunea la masa a pinilor B30&B40 din uch. Butoanele din fata /spate sunt legate impreuna, deci alimentarea unei lumini cu tensiune prin intermediul butonului ar duce la aprinderea simultana a luminilor de pe ambele usi fata sau spate, indiferent de usa deschisa.
          Cea mai simpla varianta este inserierea unei diode pe firul care duce de la buton la uch, pentru fiecare buton.
          Plusul pentru alimentarea luminilor se poate lua de la pinul A3 mufa PI (cea alba), sau B5 (+ temporizat pentru iluminare)

          Pentru cei care vor atat lumina rosie pe usa cat si lumina sub usa, se poate face alimentarea luminilor cu plus permanent, iar minusul pentru lumina rosie sa fie luat de la buton (cu montajul diodei in serie) iar pentru lumina alba sa fie luat minusul de la plafoniera. (A2, mufa alba)

          Astfel, se poate face tot montajul diodelor si legarea firelor langa UCH, fara a mai fi nevoie de demontarea butoanelor de la fiecare usa.

          Cu prima ocazie cand se mai incalzeste afara ma apuc de treaba. Daca face altcineva inainte, rog sa puna poze/clipuri.

          Spor la treaba
          Attached Files
          GL-22-TOF

          Comment


          • #50
            o sa fac si eu asa dar o sa pun pe masina doar ledul rosu... nu o sa pun si lumina sub usa... ma gandeam eu sa fac cumva cu o dioda insa nu stiam exact ce si cum... oricum o sa te mai bat la cap cand o sa mai demontez usile sa pun ledul.
            sigpic

            Comment


            • #51
              Originally posted by danielliviu View Post
              Deci, asa cum e si titlu, se refera la aprinderea luminii pe usa deschisa si nu pe ambele (fata/spate).
              Vad ca nu te-ai lasat si pana la urma i-ai dat de cap...felicitari
              sigpic

              Comment


              • #52
                Da, dar mai ramane sa aflu ce tipuri de diode s-ar putea folosi fara probleme. ici poate ne ajuta un electronist.
                GL-22-TOF

                Comment


                • #53
                  Am incercat sa fac si eu ceva de genul.Cam asa ceva mi-a iesit:
                  SP_A0607.jpgSP_A0627.jpgSP_A0635.jpg
                  Toate sunt legate la plafoniera din fata.Insa estetic se cam vad firele,cel putin in fata cand deschid usa.
                  Sunt inca la inceput.La Skandal am vazut si mi-a placut.Si am incercat si eu.
                  Bafta Sinx mai departe.
                  sigpic
                  Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

                  Comment


                  • #54
                    pai ai putea sa tragi firele in asa fel incat sa nu se vada... in spate iesea mai bine daca le puneai tot pe usa... zic eu! daca ai nevoie de un sfat nu ezita. Numai bine!!!
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      varianta cu diodele e o idee buna...numai ca nu va functiona...

                      Ideea e ca atunci cand folosesti diode ptr "directionarea" semnalului de comanda, trebuie sa ai + pe anod, nu -. De ce? Ptr ca o dioda incepe sa conduca doar dupa ce caderea de tensiune pe ea ajunge la 0.6 V ( in cazul diodelor cu siliciu, 1N400x, 1N4148, etc).

                      In cazul asta, dioda ar fi polarizata invers, si are rezistenta f mare (apr. 20 Mohm), deci nu merge....

                      Se poate construi un montaj, bazat pe tranzistoare PNP (BC177, de ex.), care sa faca exact ceea ce se doreste...sau una bazata pe circuite logice

                      Ptr detalii, ma puteti contacta
                      Last edited by alexyno; 22 April 2009, 05:08.
                      e-mail: office@stickere.info

                      Comment


                      • #56
                        O varianta de schema logica...teoretic functionala. Mai trebuiesc prevazute ceva rezistente de pull-up sau pull-down, dupa caz...
                        Attached Files
                        e-mail: office@stickere.info

                        Comment


                        • #57
                          Am montat si eu leduri in portiere, dar deocamdata se aprind toate la deschiderea unei singure usi. Poate voi completa instalatia in viitor pentru aprinderea doar a ledurilor de la usa deschisa. E mai greu la mine cu electronica, diodele nu prea stiu cu ce se mananca.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #58
                            Am reusit eu azi montarea luminii rosii pe usa si cel mai important: se aprinde lumina DOAR pe usa deschisa . Si functioneaza corect si martorul din bord.
                            Momentan am pus doar pe usile din fata, ca cele din spate sunt destul de rar folosite. Acolo mai tarziu.
                            Montajul este exact ca in schema pusa mai sus de mine, cu cate 1 dioda in serie pe firul care duce la UCH.
                            Referitor la rezistenta inversa a diodei: pe asta ma bazam cand am gandit asa, deoarece ideea este ca firele care duc de la buton la UCH se unesc. De aceea la deschiderea oricarei usi de aprind ambele leduri.

                            Mai multe poze in link-ul din semnatura

                            PS: Lumina alba de sub usa am legat-o in paralel cu astea rosii, asa ca se aprinde doar la deschiderea usii.
                            Attached Files
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • #59
                              super treaba ati facut baieti ,felicitari ,urmeaza si la mine in viitor

                              Comment


                              • #60
                                eu am folosit lampi de golf sau bora pe usi si lumineaza destul de bine noaptea.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google