Lumini Pe Usi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Ar mai fi o chestie misto integrarea in oglinda a unor leduri sau cumva o lampa micuta ca sa vezi unde calci si cand e usa inchisa.

    Comment


    • #62
      si e direct pom de craciun... eu daca nu vad unde calc apas pe butonul de inchidere si se aprind avariile de 2 ori... mai apas iar... iar se aprind si uite asa ajung langa masina ;)
      sigpic

      Comment


      • #63
        Originally posted by sinx View Post
        Ieri am lucrat toata ziua impreuna cu skandal la masina lui... el si-a antifonat usile din fata iar eu i-am pus leduri pe fetele de la usi... sa lumineze exact unde calca atunci cand deschide usa... am mai pus si un led rosu sa fie observata usa cand se deschide... Am alimentat ledurile de la plafoniera, am coborat cu cablurile pe stalpi si le-am trecut in usa prin mansonul acelasi special... Am pus si cateva poze. Orice intrebare este bine-venita...


        post moderat:
        orice intrebare legat de izolatie se face in PM.
        am inteles ca cele 5 leduri se leaga in paralel. dar rezistentele unde se pun ?

        Comment


        • #64
          Pai daca sunt puse in paralel fiecare led are o rezistenta pe piciorul alimentat cu plus

          Comment


          • #65
            Originally posted by bogidan21 View Post
            Pai daca sunt puse in paralel fiecare led are o rezistenta pe piciorul alimentat cu plus
            mersi pt raspuns ... ma apuc si eu de treaba ...

            Comment


            • #66
              bogidan21 are dreptate... daca ai ceva probleme... astept aici intrebarile... numai bine!
              PS: ai grija ce leduri folosesti...
              sigpic

              Comment


              • #67
                am si eu nevoie de ajutor,vreau sa imi pun si eu niste lampi in usi,sunt cele de passat sau de golf 4 dar nu stiu de unde sa fac legutura si ce sa folosesc sa decupez perfect....vad ca cineva de aici a pus de golf 4 dar sa de a si el mai multe detalii!
                respect!

                nu ma ajuta si pe mine nimeni??
                Last edited by pipan; 23 September 2009, 00:03. Reason: Automerged Doublepost
                Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

                Comment


                • #68
                  Uite ca unii dintre noi nu stiu cum sunt lampile de passat... daca pui si tu o poza si aduci mai multe detalii poate te putem ajuta... La decupat poti folosi un cutter sau ceva incins... acum depinde ce sistem de prindere are lampa respectiva... sau un soricel d-ala de taiat... solutii sunt....
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    Eu am decupat fata de usa foarte usor cu un cutter. Incet si cu grija.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • #70
                      Salut. am cautat pe net si am dat de topicul asta despre relee si cum se folosesc. Vreau sa imi montez niste lampi in usi care sa se aprinda si sa se stinga in momentul in care deschid/inchid usa. am gasit o schema facuta si folosita de cineva care si-a montat asa ceva in usi si spune ca ar merge. Insa nu inteleg de ce a legat dioda aia asa si ce rol are ea in montajul din poza atasata. releul din cate am vazut e montat bine. Mersi
                      Attached Files
                      Renault Megane 2 2007 Privilege
                      1.5 dci 126 CP

                      Comment


                      • #71
                        nu imi dau seama ce inseamna "partea dinspre masina" si "partea dinspre usa". montaj facut de inginer cofetar...daca nu cunosti circuitul exact al masinii si te iei dupa schema astuia, ajungi sa te miri ca broasca la sudura tre' sa faci studiu de caz, sa presupui ce ar putea fi pe sarmele alea: plus, minus, nimic...!? neavand la indemana schema masinii, numai dupa pictura asta, nu mi-as monta asa ceva la usi...pt ca nestiind circuitul, la prima vedere, dioda aia pare in plus.
                        oricum, ii lipseste un temporizator montajului, in cazul in care unul din intrerupatoare e "fail", peste noapte, ai sansa sa-ti descarci bateria aprinzand niste becuri inutile cu usa inchisa. si daca vrei sa eviti asta si folosesti smecheria doar cand ai contactul pus, poti sa iei firul ce aprinde led-ul din bord (ala de usa deschisa) si cu ala sa comanzi becurile din usa. fara diode, artificii...pui becuri de 5W si iti ajunge un tranzistor, nu-ti trebuie ditamai centrala telefonica cu releee
                        Last edited by Seba; 9 October 2009, 15:32.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #72
                          deci firul pe care e pusa dioda aia este un (-) care vine de la incuietoarea din usa. firul ala se intrerupe si se adauga dioda aia cu anodul conectat in partea dinspre usa (dinspre incuietoare) si catodul conectat la partea firului care se duce spre masina. am desfacut firele si le-am identificat care sunt (ce culori etc).
                          Renault Megane 2 2007 Privilege
                          1.5 dci 126 CP

                          Comment


                          • #73
                            Daca vrei sa montezi pe Logan luminile pe usi, e buna schema cu urmatoarele precizari:
                            - dioda este acolo deoarece intrerupatoarele de pe usile fata (si respectiv spate) sunt legate in paralel cate 2. Astfel, daca se deschide una din usi se vor aprinde luminile pe amandoua usile. Dioda impiedica actionarea releului la deschiderea altei usi.
                            - la intrerupatorul de pe usa sunt 2 fire: unul negru si unul roz/oranj. firul pe care este intercalata dioda este cel roz. Am modificat pe desen denumirea firelor

                            In functie de consumatorul montat poate fi nevoie sau nu de releu. Pentru niste leduri nu e nevoie, plusul se leaga la un plus permanent al masinii (de preferat la UCH, un plus protejat de siguranta, NU direct la baterie) iar minusul se leaga in locul pinului 86 al releului (releul dispare, ramane dioda).
                            Attached Files
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • #74
                              eu vreau sa montez pe un renault megane 2 becurile in usi. banuiesc ca si la megane sunt usile 2 cate 2, deci asta e rolul diodei, sa nu vina curent invers de la alta usa. la megane firele din usi pe care se pun diodele alea de 1A au culori diferite: la usa stanga fata e verde, la stanga spate e roz, la dreapta fata e maro/alb si la dreapta spate e bej.

                              Nu pun leduri, ci pun lampi cu bec W5W exact ca cele din fabrica, deci eu zic ca e nevoie de releu.
                              Last edited by skorpio_bog; 10 October 2009, 02:18.
                              Renault Megane 2 2007 Privilege
                              1.5 dci 126 CP

                              Comment


                              • #75
                                Pai Megane 2 are din fabrica lampile pe usi. Fa rost de schema electrica a masinii si conecteaza-le la fel ca si cele originale. Nu are rost in cazul asta sa faci improvizatii. Ele sunt comandate de UCH parca si e posibil sa fie legate individual, nu cate 2.
                                In plus, in lampile originale se pot pune leduri in loc de bec
                                Last edited by Seba; 10 October 2009, 13:51.
                                GL-22-TOF

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google