Tutorial Reparatie Reglaj Lombar Scaun Sofer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial Reparatie Reglaj Lombar Scaun Sofer

    Acest topic se adreseaza tuturor posesorilor de scaun sofer cu reglaj lombar.
    O defectiune frecventa este ca se rupe tzamburusul care tine cablul de sina spatarului, in 99.99% din cazuri se rupe acest bulb opritor.

    Din cauza preturilor practicare de reprezentante 125 de ron manopera la meridian , 150 de ron manopera la Motorservice SCM am decis sa cumpar piesa 70 de ron ( by the way cablul nu se poate comanda separat decat impreuna cu tot mecanismul) si sa ma documentez sa imi montez singur piesa.

    Piesa sub care se poate comanda la dealer se numeste retea flexibila spate si are coduri diferite in functie de prezenta sau lipsa airbagurilor in scaune.
    Pe orice varianta de cod, cablul este identic ca dimensiuni si cursa, cred ca difera doar plasa din spatar care trebuie sa fie confectionata astfel incat sa tina seama si de prezenta si forma airbagului.

    Atasez pozele pe care le-am folosit, in cazul in care vreti sa va apucati.
    Pozele se pot folosi pentru ambele metode de reparatie:
    -inlocuire cablu
    -reparatie cu un opritor

    Reparatia dureaza 2 ore, 2 ore si jumatate si presupune un grad mediu de pricepere.

    In cazul in care nu va descurcati ma puteti contacta pe PM pentru mai multe detalii.


    Spor la treaba va doresc.
    Attached Files

  • #2
    Am apelat si eu la Drogas, ca sa ma rezolve cu reglaju' lombar. Foarte promt omu'.
    M-a ajutat cu reparatia "retelei flexibile" si chiar i-a iesit f. bine reparatia.
    Costuri minime, nu a mai fost nevoie sa comand de la dealer reperul original, care mai si costa o carca de bani si din care oricum numai de cablu in sine este nevoie...
    A adapatat un soi de opritor sau ceva de genu' si se pare ca functioneaza "ca in filme"
    Ingenios!
    Care mai aveti probleme de genu', va recomand sa apleati la Drogas cu incredere...e rezonabil!
    Last edited by Kojak; 3 August 2012, 11:13.

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru feedback Kojak.

      De mentionat ca daca se apeleaza la mine ,in cazul in care se doreste pe langa reparatia cu opritor pot sa folosesc un cablu un pic mai gros decat cel gandit de fabricant.

      Deocamdata le-am cumparat si le-am dat la modificat... un pic ( nu au acelasi tzamburus in capat) ... sa vedem ce iese.

      Comment


      • #4
        salutare...cat ma costa reparatia asta cu materialele incluse?

        Comment


        • #5
          @kartush - ti-am raspuns pe mail -sper ca l-ai primit.

          PM nu ma lasa sa iti trimit, nu ai suficiente posturi.

          Comment


          • #6
            La multi ani! Am avut si eu problema asta de vreo 3 ori deja. Prima data a fost acum vreo 2 ani si jumatate cand masina era inca in garantie, taman inainte de concediu, trebuia sa fac aproape 1000 de km pana la mare... Am mers la Auto Bara Oradea sa o rezolve, m-au aburit ca nu face obiectul garantiei si ma costa vreo 350 de lei... Zic ca o las balta, ma duc acasa, ma uit prin hartii, nu e specificat nicaieri ca nu ar fi acoperit de garantie, ma duc inapoi la ei, imi spun sa ma uit mai atent ca tapiteria de la scaune nu se repara pe garantie, aici nu e vorba de tapiterie (zic eu), e vorba de un mecanism, ma trimit inapoi la plimbare... Sun la vocea clientului, le spun despre ce e vorba, peste vreo 2 zile ma suna inapoi si imi spun ca sunt programat la service pentru reparatie (gratuita). A fost facuta (no coment de data asta), dar dupa cateva zile a cedat din nou... Prima data s-a rupt tumburisul de la capatul cablului, a doua oara a iesit doar din locasul acela din rama de metal a scaunului daca imi aduc bine aminte. A doua oara am stat langa mecanic sa vad ce si cum, l-a reparat, dupa vreun an s-a stricat din nou (masina nu mai era in garantie). L-am desfacut cand am fost in concediu la tara, s-a rupt din nou rahatul ala de tumburus sau cum s-o numi, am incercat eu sa improvizez ceva (sa trec capatul cablului prin acel orificiu si sa-i fac un nod) dar n-a iesit nimic... Acum ma intreb trebuie sa inlocuiesc toata reteaua aceea din spatar sau pot inlocui doar acel cablu? Eventual unde gasesc acel cablu si la ce pret?
            Last edited by escu69; 4 January 2013, 18:12.

            Comment


            • #7
              draga escu acelasi lucru l am patiti si eu ,hai sa ti zic cum sta treaba ,,eu la tamburusu ala sau cum ii zici tu am pus 2 piulite cu un surub si pe cablu ala de otel la m prins intre ele..e ca si noua piulitele si surubu tre sa fie cat de mici ca daca nu ,nu ai facut nimica,,,numai de bine

              Comment


              • #8
                Am incercat si eu, daca imi aduc bine aminte (a fost acum doua veri dar am dat peste topicul asta intamplator) dar iesea cablul, probabil ca este o tensiune destul de mare in el, de aceea am incerca sa-i fac un nod , dar din cate imi aduc aminte capatul si-a cam desfacut firele, nu stiu daca nu cumva e si cu ceva mai scurt, de aceea intreb daca nu s-ar putea schimba doar cablul acela...

                Comment


                • #9
                  Originally posted by snoop View Post
                  draga escu acelasi lucru l am patiti si eu ,hai sa ti zic cum sta treaba ,,eu la tamburusu ala sau cum ii zici tu am pus 2 piulite cu un surub si pe cablu ala de otel la m prins intre ele..e ca si noua piulitele si surubu tre sa fie cat de mici ca daca nu ,nu ai facut nimica,,,numai de bine
                  L-am desfacut din nou ieri si l-am prins intre piulite cu surub cum ai zis, acum functioneaza insa parca nu are cursa chiar completa, cred ca acum e mai scurt cabul cu cativa cm (s-au poate trebuia sa scurtez camasa aceea prin care trece cablul, nu?). Sper sa tina...

                  Comment


                  • #10
                    o poza se poate ? s-a rupt a 2-a oara. prima data l-am sch. la reprezentanta 129 lei

                    Comment


                    • #11
                      Asa cum i-am spus si lui @escu
                      Pot sa va ajut cu un "montaj" format din cablu nou si prindere de rama scaunului care a functionat la alte 8 masini. Pret 25 de ron

                      sau cu manopera cu tot din partea mea 50 de ron

                      Radu cornel daca esti din buzau oras te pot ajuta eu. Discutam pe pm daca esti interesat

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by radu cornel View Post
                        o poza se poate ? s-a rupt a 2-a oara. prima data l-am sch. la reprezentanta 129 lei
                        Poze n-am facut, insa arata foarte asemanator cu ce a postat Drogas in ultima poza din primul post. @drogas, in caz ca nu tine figura cu ce am facut, cablul pe care il trimiti are aceeasi lungime cu cel original, are si camasa aceea prin care trece cablul? Eu le-am scurtat pe ambele, prea s-au desfacut firele la capatul cablului...

                        Comment


                        • #13
                          Am si o camasa din aia pe acasa, dar cablul pe care ti-l dau e mai lung si compenseaza castigul tau obtinut prin scurtarea camasii.
                          Adica nu te influenteaza deloc camasa la ce iti trimit eu.
                          Surplusul fie il tai fie il faci colac si il lasi in scaun.

                          Comment


                          • #14
                            tare chestia asta ...

                            Comment


                            • #15
                              Servus "DROGAS".
                              Intampin si eu aceeasi problema, s-a rupt tija aia sau cablul ala de la reglajul lombar....si scartaie acum scaunul intr-un mare fel. La reprezentanta( aici in Cluj- Feleac) piesa este 89 de lei si manopera undeva la 100-110 lei. Am dat intamplator de postarea ta pe DACIA CLUB , am incercat sa te sun la numarul pe care l-ai lasat sa ma interesez si eu de complexitatea lucrarii.
                              Am cateva intrebari:
                              - cat este de grea operatiunea de demontat -schimbat piesa si montat la loc totul?
                              - este necesara doar schimbarea tijei/ cablului si a opritorului ?
                              - piesa/piesele pe care le-ai improvizat tu si care merg brici in locul celei originale , se pot trimite prin curier in tara(la Cluj)?
                              Cand ai ocazi te rog sa-mi raspunzi, plec imediat in concediu si imi vine sa dau foc scaunului la cum scartaie si joaca.
                              Multumesc anticipat.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google