Cum se pot fixa spoilerele mai bine de caroserie?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Am aplicat si eu metoda lui valeriuciprian si pot sa zic ca sunt foarte multumit chgiar nu se mai cunoaste de loc coltul lasat...asta nu stiu cat va tine ca o am de aproape o luna dar pana acum se prezinta bine
    Iar co colturile acelea de la bara nu stiu ce putem face sa le intarim nu vad nici o metoda

    Comment


    • #62
      alinfbl...daca ai facut operatiunile exac cum le-am descris eu va tine pana se va rupe holzsurubul pus in spate placutei de inmatriculare(adica 100 ani).
      La mine din august (de cand am facut aceasta operatiune) si pana acum nu s-a "miscat" nimic
      Maine revin cu o poza cu bara
      Ma bucur ca ti-am putut fi de folos
      sigpic

      Comment


      • #63
        Asa este valeriuciprian va tine dar pentru cei cu problema pentru spate nu vad o rezolvare pentru ca mam uitat pe sub masina si in dreptul placutei la bara de spate nu e nimic eu nu am problema la bara de spate si nici nu vreau asa ceva dar tot ce e posibil
        Pe fata la toate loganurile e aceeasi problema fie ele prestige,kissfm sau altele toate au aceeasi buba datorita colturilor de plastic daca gaseste cineva o metoda pentru a le intari

        Comment


        • #64
          Originally posted by valeriuciprian View Post
          Maine revin cu o poza cu bara
          La mine ziua are mai multe ore
          O poza cu bara in momentul efectuarii operatiunii si in momentul de fata
          Attached Files
          Last edited by valeriuciprian; 7 March 2009, 23:03.
          sigpic

          Comment


          • #65
            Cam ce perioada de timp a trecut de la efectuare pana la momentul de fata.Mai sunt si alte persoane care au aplicat metoda?

            Comment


            • #66
              6 august 2008 prima poza-7 martie 2009 a doua poza...oricum nu ai ce strica...nu iti place dai surubul jos si gata.
              Last edited by valeriuciprian; 18 May 2011, 06:34.
              sigpic

              Comment


              • #67
                Creca daca ma duc cu masina la service pt vreo reparatie pe casco tre sa dau eu surubu jos ca ami rup aia bara, am obs ca oricum mecanicii de pe la reprezentanta au un chef de lucru de mai lasa una alta pe afara cum ar fi suruburi sau nu prin cate ceva calumea.

                Comment


                • #68
                  am si eu aceeasi problema si la ce am vazut aici cred ca o sa incerc si eu metoda cu surubu dar nu inteleg cum se ridica capota si din ce cauza ce o forteaza

                  Comment


                  • #69
                    Nu se ridica capota, se baga un pic masca in interior, dar ce am vazut din poze nu e ceva deranjant.
                    Oricum e o metoda buna.
                    Eu ma gandeam la ceva mai complicat, adica demontat spoilerul cu totul si pus inapoi mai bine, mai sus, dar in timp probabil ca tot se va lasa

                    Si eu cred ca am sa dau neste gauri sub placuta de nr, asa vreo 4 ... sa tina pana la pensie

                    Comment


                    • #70
                      Astazi am facut si eu operatiunea descrisa de @valeriuciprian,buna idee a avut,i-am tras asa "preventiv" trei holzsuruburi autoforante,si cu mici ajustari la masca centrala.Multumiri ptr sfaturi.
                      Attached Files
                      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                      Comment


                      • #71
                        sarma si banda izolatoare
                        (\__/)
                        (='.'=)
                        (")_(")

                        Comment


                        • #72
                          Spoilerele nu vin bine deoarece nu sunt originale. Asa am patit eu ala original din fabrca venea bine si dupa ce am fost sa il schimb la service din cauza unui eveniment nefericit nu mai venea. Cauza e facut la turci.

                          Comment


                          • #73
                            Spoilerul pe care l-am "aranjat" eu este cel cu care a venit masina din fabrica...deci e original...si tot s-a lasat
                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              Eu am dat jos spolerul fata de cel putin 10 ori si nu am probleme... Cand s-a lasat l-am dat jos si cand l-am montat am avut grija sa il pun pe pozitie... In concluzie cred ca ar fi bine sa slabiti toate suruburile si sa repozitionati spoilerul. Degeaba dati 2 autofiletante daca spoilerul s-a deplasat de-a lungul timpului. Slabiti suruburile, repozitionati bara cu ajutorul cuiva si incepeti sa strangeti la loc. Un alt lucru care l-am observat este gradul de la matrita care vine exact sub far in locul cu problema. Cu un cutter ati putea sa-l dati jos. Mai castigati 1mm. La spoilerul fata, surubul principal de pe laterla se gaseste exact in partea de sus a rotii. Problema este ca el are un fel de clema de tabla pe posta de piulita, clema ce se deterioreaza cu timpul. Eu as recomada inlocuirea surubului respectiv cu unul cu piulita, astfel incat sa poate fi strans bine. Ca sa ajungeti la el trebuie sa dati jos roata.
                              sigpic

                              Comment


                              • #75
                                Eu am Logan Ph2 si inca de noua a avut un mic spatiu la coltul spoilerului fata. Acum distanta s-a marit si mai mult. Daca merg la service se poate rezolva, adica sa nu mai arate asa? M-am uitat si la alte Ph2 si nu era asa mare spatiul. Si sper ca se rezolva pe garantie, nu? Am si un geam care imi vibreaza, ma gandesc sa merg pentru ambele probeme in aceeasi "sedinta".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google