Ajutor Reparatie Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor Reparatie Logan

    In data de 22.03.2014 am lovit in spate un Mondeo de prin anii 1980. Nu conteaza ca a franat brusc, l-am lovit din spate, e vina mea. Am facut constatare amiabila, el a semnat, in 2-3 zile s-a dus la asiguratorul meu care m-a sunat pe mine sa-i confirm si caruia i-am trimis pe e-mail poze de la locul accidentului si o declaratie cum si ce s-a intamplat. De aici inainte eu nu mai am treaba cu aceasta "isprava" decat cum sa-mi repar si eu masina, ca aluia i se repara pe asigurarea mea.
    Deci, daca stiti un garaj auto bun sau pe cineva care vinde piese de Logan 1.4 berlina din 2007 la un pret care sa nu te jupoaie, sa-mi scrieti aici.
    Am nevoie de:
    - armatura fata
    - bara de plastic din fata
    - capota
    - radiatorul de AC
    - indreptat sau taiat si inlocuit lonjeronul inferior din fata-dreapta (nenea avea carlig... care a patruns si a patruns prin maruntaiele Loganului meu),
    - aparatoare de noroi fata-dreapta (carenaj cred ca-i zice).
    Eventual si vopsirea capotei si a barei din fata.

    Multumesc!
    MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

  • #2
    Nimeni, nimeni?
    MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

    Comment


    • #3
      Te-am trimis PM 2 faruri si bara fata de ph1 150lei toate.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Salutare! cer si eu un sfat daca se poate, sper ca nu este necesar sa merg la service. Am un zgomot ciudat in zona alternatorului. Un sfat din partea cuiva avizat? Multumesc!

        videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă


        Help! cineva nu am dormit azi-noapte cu gandul ca o sa fiu pieton!
        Last edited by Robert01; 30 August 2014, 12:24. Reason: Automerged Doublepost
        Mai bine sa-ti para rau ca ai facut, decat ca nu ai facut!

        Comment


        • #5
          Nu ai postat unde trebuie. Roaga un admin sa mute postul in alta sectiune.
          MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

          Comment


          • #6
            Am gasit pana la urma, daca mai intereseaza pe cineva, am reusit sa repar masina.
            A costat putin si s-a facut treaba buna.
            Pe scurt:
            - s-a taiat si inlocuit capul de lonjeron,
            - s-a inlocuit si vopsit capota,
            - s-au inlocuit radiatoarele,
            - s-au inlocuit si vopsit tragerul si armatura fata,
            - s-a inlocuit bara fata de plastic cu una la culoare de pe un Prestige, s-a vopsit bara spate (daca tot o aveam de acum pe cea de pe fata complet argintie, nu puteam sa o las pe cea de pe spate cu dunga neagra),
            - s-au inlocuit proiectoarele, carenajul rotii dreapta fata si cateva plastice minore pe la bot.
            Piesele m-au costat aproape 1200 de Lei (capota 280, radiator 175, radiator aer conditionat 240, faruri 180 perechea etc) si reparatia a costat 830 de Lei cu tot cu reumplere de freon.
            Masina ruleaza perfect, vopseaua arata bine, e ca noua.
            MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

            Comment


            • #7
              poze ai?

              de la accident si dupa ce a fost reparata?
              sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

              Comment


              • #8
                poti sa o vinzi ca noua

                Comment


                • #9
                  Am poze. Voi pune maine, ca vreau sa le refac pe lumina.
                  MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                  Comment


                  • #10
                    Cum ziceam, am revenit cu poze.
                    In data de 22.03.2014 am lovit in spate un Mondeo de prin anii 1980. Nu conteaza ca a franat brusc, l-am lovit din spate, e vina mea. Am facut constatare amiabila, el a semnat, in 2-3 zile s-a dus la asiguratorul meu care m-a sunat pe mine sa-i confirm si caruia i-am trimis pe e-mail poze de la locul accidentului si o declaratie cum si ce s-a intamplat. De aici inainte eu nu mai am treaba cu aceasta "isprava" decat cum sa-mi repar si eu masina, ca aluia i se repara pe asigurarea mea.
                    Pe scurt, repet, reparatia a costat putin si s-a facut treaba buna.
                    Pe scurt:
                    - s-a taiat si inlocuit capul de lonjeron,
                    - s-a inlocuit si vopsit capota,
                    - s-au inlocuit radiatoarele,
                    - s-au inlocuit si vopsit tragerul si armatura fata,
                    - s-a inlocuit bara fata de plastic cu una la culoare de pe un Prestige,
                    - s-a vopsit bara spate (daca tot o aveam de acum pe cea de pe fata complet argintie, nu puteam sa o las pe cea de pe spate cu dunga neagra),
                    - s-au inlocuit proiectoarele, carenajul rotii dreapta fata si cateva plastice minore pe la bot.
                    Piesele m-au costat aproape 1200 de Lei (capota 280, radiator 175, radiator aer conditionat 240, faruri 180 perechea etc) si reparatia a costat 830 de Lei cu tot cu reumplere de freon.
                    Masina ruleaza perfect, vopseaua arata bine, e ca noua.

                    Asa arata inainte de accident:


                    Asa arata dupa accident:





                    Asa arata dupa ce am indreptat ce s-a putut indrepta cat de cat si am inlocuit radiatorul de apa ca sa pot ajunge cu ea in Bucuresti:


                    Asa arata acum:



                    MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                    Comment


                    • #11
                      E ok reparatia. A iesit chiar bine.

                      Asta e unul dintre avantajele Loganului ... se gasesc piese usor si se pot face reparatii bune la preturi decente.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • #12
                        @MARIVS,

                        Ca fapt divers, avand in vedere ca masina ta e echipata cu AC si servodirectie, din ce vad eu in poze, cureaua de accesorii NU e montata corect!

                        Probabil a fost montata inainte de accident...dar oricum, NU e ok. Repozitioneaz-o corect cat mai repede.

                        Ptr. lamuriri, uite un atasament relevant din manualul de service:
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          Merci pentru pont. A fost schimbata acum aproape 3 ani, la 35000 Km, cand masina avea 3 ani. Pana acum nu a facut probleme. Nu imi dau seama care e dintele interior. Eu am vad ça are un dinte liber. Poza e facuta cum privesti dinspre botul masinii. O sa trec pe la un mecanic. Am mai fost pana acum, dar nu a remarcat nimeni pana acum.
                          MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                          Comment


                          • #14
                            Dintele interior e considerat ca fiind cel (primul) de la blocul motor inspre tamponul suport motor, sau contra-aripa, daca vrei.

                            Acuma, daca spui ca de 35mii km e asa si cureaua nu prezinta uzuri sau alte semne pronuntate, cred ca o poti lasa asa fara probleme pana la 60mii.
                            Last edited by Kojak; 17 September 2014, 16:40.

                            Comment


                            • #15
                              Chiar maine o sa trec pe la un mecanic, la cei care au reparat masina, ca par profesionist. Cu o bere imi face constatarea )
                              MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google