Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa le folosesti sanatos, si sa nu uiti ca in primii 500 km trebuie sa mergi mai temperat cu ele.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • multumesc! stiu acest aspect, o sa fiu foarte bland cu ele

      Comment


      • si niste poze cu ele si cu cele pe care le inlocuieste
        Attached Files

        Comment


        • pana la urma le-am comandat si eu pe astea... DOT (din ce mi s-a spus telefonic) 4414... maine ar trebui sa ajunga...
          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

          Comment


          • Originally posted by cristi.... View Post
            si niste poze cu ele si cu cele pe care le inlocuieste
            alea inlocuite mai mergeau linistit vara asta.

            Comment


            • aveau micro fisuri mai mult sau mai putin deranjante, insa ce le-a "condamnat" la schimbare a fost o taietura sa-i zic asa, de vreo 2cm cu aproximatie, pe flanc, intr-o zona in care nu avea ce sa caute. eram la sinaia in concediu cand am observat dracia si am crezut ca fac cu nervii cand am vazut-o, am mers f incet pana acasa ). acasa am zis sa merg la service sa schimb cu rezerva, i-am aratat mecanicului despre ce e vorba, a bagat ranga (!!) in acea taietura si a zis ca nu are nimic, nu a fost afectata structura de rezistenta si ca, probabil, am lovit o bordura si nu mi-am dat seama. ideea e ca eu nu am luat niciodata nici o bordura cu ele, dar anvelopa cu pricina a stat cel mai mult in soare si probabil de asta s-a si deteriorat cel mai mult dintre toate. oricum, vara asta am vrut sa stau fara stresul fisurilor de pe anvelope, sa stau in fiecare zi sa ma uit la ce a mai aparut pe anvelopa si sa nu am incredere in masina vara la 30-40 de grade la drum intins. consider ca si-au trait viata kormoranele si au servit bine pe drumurile patriei

              in rest, ca si profil si adancime a lui stau destul de bine pt varsta lor, din poze nu prea reiese acest lucru datorita faptului ca sunt murdare

              adancimea profilului, ochiometric, e de 2-2.5 ori peste limita maxima de uzura

              in plus fata de asta, la primavara as vrea sa o marit, asa ca, cu un set nou de anvelope de vara-iarna altfel sta pretul decat cu un set de iarna-vara vechi de 6 ani )
              Last edited by cristi....; 16 February 2015, 17:26. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by mumus View Post
                Sa le folosesti sanatos, si sa nu uiti ca in primii 500 km trebuie sa mergi mai temperat cu ele.
                ...si sa le reechilibrezi, daca va fi cazu'. de obicei, este.

                Originally posted by B997NDL View Post
                alea inlocuite mai mergeau linistit vara asta.
                mai mergeau linistit in ca 5 ani de-acu' inainte, la cum arata.

                Originally posted by popavlm View Post
                pana la urma le-am comandat si eu pe astea... DOT (din ce mi s-a spus telefonic) 4414... maine ar trebui sa ajunga...
                O alegere excelena, anvelope premium.

                Io nu inteleg de ce v-ati hotarat toti acu' cat e inca iarna si doturile inca sunt din 2014? Ma rog...
                Io mai astept cred vreo luna - o luna juma', poate ma lipesc de dot 2015, nu ca ar conta f. mult juma' de an maxm ca data de fabricatie.
                Last edited by Kojak; 16 February 2015, 18:51. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • se vor inlocui toate valvele, echilibrat+geometrie ca sa pot sa beneficiez de garantie. in certificatul de garantie exista o clauza care spune ca, garantia inceteaza daca anvelopele s-au montat fara a schimba toate valvele; daca sunt probleme cu franele, etc

                  io le-am luat acu ca ma stiu cam risipitor cu banii...degeaba zic ca pun de o parte ca...la un moment dat ma plictisesc de atata asteptat si dau spargerea la pusculita

                  asa ca, in cazul meu, ce-i in mana nu-i minciuna. oricum, banii sunt facuti pt a fi tocati, nu pt a te uita la ei

                  in plus, nu mai e atat de mult pana la sezonul de primavara, in martie deja sunt zile cu 15-16 grade
                  Last edited by cristi....; 16 February 2015, 19:09.

                  Comment


                  • ...geometrie, de ce??!

                    Comment


                    • uzura neuniforma. am luna urmatoare itpu, le pun dupa itp, asa ca acea testare a masinii poate servi drept dovada ca masina e in mintile ei cu articulatiile si suspensia. iarna asta am mers foarte putin cu ea si din fericire nu am dat in nici o groapa, deci nu-s probleme cu ea

                      montaju si echilibrarea sunt gratuite. valvele nu dar nu-s o avere, la geometrie au niste promotii mi se pare. oricum, in 6 ani nu i-am facut niciodata un test de geometrie...dar nu am avut probleme cu uzura neuniforma a anvelopelor sau sa traga stanga/dreapta
                      Last edited by cristi....; 16 February 2015, 19:20.

                      Comment


                      • uzura neuniforma, la ce? la anvelopele noi?

                        daca aia avut uzura neuniforma la alea vechi inseamana ca ai probleme la directie si/sau amortizoare.

                        altfel, dupa conceptu' (gresit, dupa parere mea) de a face geometria de fiecare dacat cand schimbi cauciucurile, ar trebui sa refaci geometria in fiecare an de 2 ori, toamna, respectiv, primavara.

                        io cand am cumparat nokianurile (noi) la inceputu' iernii 2014, n-am facut nici o geometrie si volanul sta "stas" drept, nu trage etc.
                        la fel si cu gumele vechi de iarna...si cu alea de vara.

                        daca ai directia pus la punct si amortizoarele bune, nu trebuie sa faci nici o geometrie cand iti cumperi caucioace noi.
                        Last edited by Kojak; 16 February 2015, 19:21.

                        Comment


                        • Originally posted by Kojak View Post



                          O alegere excelena, anvelope premium.

                          Io nu inteleg de ce v-ati hotarat toti acu' cat e inca iarna si doturile inca sunt din 2014? Ma rog...
                          Io mai astept cred vreo luna - o luna juma', poate ma lipesc de dot 2015, nu ca ar conta f. mult juma' de an maxm ca data de fabricatie.
                          pai eu am de gand ca saptamana viitoare, cand s-o mai incalzi, sa pun rotile de vara...
                          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                          Comment


                          • conditiile de incetare a garantiei.

                            ei recomanda si efectuarea unei geometrii pt a se asigura ca e totul in ordine si ca nu exista motive de cearta daca apare o problema cu anvelopa
                            Attached Files

                            Comment


                            • cum am spus...pct. 7, uzuri neuniforme cauzate de defectiuni la directie etc.
                              nu scrie nimic de nici o OBLIGATIVITATE, deci...faci cum vrei, da' parere mea e, daca directia e teava si nu-ti tragea ianinte, ca sunt bani aruncati.
                              cel mult poti cere o verificare a geometriei, iesi la juma' de pret., cca. 25-40lei.
                              e.t., esti mai catolic decat papa.

                              Comment


                              • cred ca-s cel mai catolic de pe pamant ). observ ca ai deslusit si misterul clonei. bravo, domnule; aveam impresia ca ai uitat...

                                masina nu trage deloc. uzura uniforma la toate cele 8 anvelope avute pana acum (4 de iarna , 4 de vara). mersi de pont. verificare sa fie atunci
                                Last edited by cristi....; 16 February 2015, 19:38.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google