Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai daca citesti ce am scris (si ingrosat)o sa observi aceasta tendinta la nivel european de a merge numai cu un anume set de anvelope (vara sau iarna) tot anul.

    eu cred ca acest tip de anvelope e binevenit in special in randul celor care fac putini km pe an si nu ajung sa uzeze fizic un set de anvelope vara/iarna (cazul meu) iar acele anvelope se vor uza moral/datorita imbatranirii

    acest tip de anvelope cred ca se mai adreseaza si unui climat temperat continental, cam cum avem noi, adica sa nu fie o vreme la extreme: ori veri cu 50-55 de grade ca la greci ori ierni cu -50 de grade ca la rusi si cu zapada de 2m ). pt aceste situatii extreme se recomanda anvelope specifice de sezon, pt restu merge si all seasonu asta rebranduit si intors ca la ploiesti )

    de fapt,lansarea acestei anvelope, cred ca e o declaratie voalata a faptului ca introducerea obligativitatii anvelopelor de iarna nu a fost imperios necesara
    Last edited by cristi....; 2 March 2015, 21:24.

    Comment


    • da mah si io am mers in cateva ierni cu dacia 1310 in zapada pana la proiectoare, incaltat cu montane m801...da' nah, mergeam ca pe ace pe zapada si gheata si in plus nu era traficu' de-acu'.
      s-a intamplat o data, pe un carosabil acoperit cu gheata (deszapezirea nu se facea la nivelu' de acum) sa fac o mare pirueta in curba la stanga la iesirea din saftica, de am ajuns pe contrasens...noroc ca era gol contrasensu', nu venea nimic.
      acu' au montat new jersey de cativa ani.

      Comment


      • s-a intamplat sa fie nevoie sa schimb anvelopele de vara cand a aparut legea cu cele de iarna. m-au costat 2200. acum s-au mai ieftinit putin, dar ce e de facut ?! sa dau cate 2000 de lei la fiecare 5-6 ani ?!

        Comment


        • da.
          io am inceput sa am cate 2 seturi complete (ansamblu janta + cauciuc) inca din 2008, de cand nu macaia nimeni de obligativitatea gumelor de iarna. e drept ca iarna mergeam cam tot atatia km ca si vara, in jur de 10.000 sau chiar peste.

          Comment


          • Eu astept sa vad testele serioase pe zapada, ca de marketing, asa cum am mai spus , sunt satul.
            Nu contest ca vara s-o fi comportand bine, dar iarna nu-i ca vara, un profil simetric cu canale adanci nu garanteaza nimic iarna.


            smecheria e ca nu te-ar mai costa minim 2000 de lei doua seturi de anvelope care se distrug chiar daca nu mergi cu ele.
            Daca Michelin erau asa buni la gume intermediare, de ce nu ai cumparat all season? Aveau si fulgul pe ele, respectai legea...faceai si economie folosind un singur set de gume, un singur set de jante.
            Last edited by mr.K; 2 March 2015, 23:05.

            Comment


            • Ca de obicei.
              Va dati cu parerea despre o anvelopa si deja o clasificati, fara sa avem niste rezultate ale unor teste oficiale, doar privind o fotografie? Asteptati domnilor sa vedem care vor fi rezultatele, ce se va spune dupa lansare de catre cei in masura sa emita pareri pertinente. Pana la urma folosirea unei astfel de anvelope tine de climatul specific unei anumite zone.
              ...
              Eu as fi de parere ca cei de la Michelin ar trebui sa renunte la acest proiect. Aici s-a hotarat
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Aici am vazut anvelope de vara cu fulgul pe ele. Nu, nu este o gluma
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Ca de obicei.
                  Va dati cu parerea despre o anvelopa si deja o clasificati, fara sa avem niste rezultate ale unor teste oficiale, doar privind o fotografie? Asteptati domnilor sa vedem care vor fi rezultatele, ce se va spune dupa lansare de catre cei in masura sa emita pareri pertinente. Pana la urma folosirea unei astfel de anvelope tine de climatul specific unei anumite zone.
                  ...
                  Eu as fi de parere ca cei de la Michelin ar trebui sa renunte la acest proiect. Aici s-a hotarat
                  Pai cum, inainte o lanseaza, apoi o testeaza?
                  Vad ca unii le dau deja premii, Oscarul anvelopelor.

                  Aici am vazut anvelope de vara cu fulgul pe ele. Nu, nu este o gluma
                  Deci nu Michelin a inventat asta. Incepeam sa am emotii ca francezii devin varf de lance.

                  @NDL, uite cum ai ratat ocazia.
                  Daca Michelin erau asa buni la gume intermediare, de ce nu ai cumparat all season? Aveau si fulgul pe ele, respectai legea...faceai si economie folosind un singur set de gume, un singur set de jante.
                  Fii pe faza la lansarea asteia noi.
                  Last edited by mr.K; 3 March 2015, 09:35.

                  Comment


                  • Ai inteles foarte bine da iti place sa faci pe...nestiutorul.
                    Eu astept sa vad testele serioase pe zapada
                    Vezi ca stii? Atunci asteapta.

                    Era vorba de testele indicate si intr-un post mai inainte, de catre cei care chiar asta fac; ai citit ca si mine sper, ca teste s-au tot facut de cei de la Michelin.

                    Stai sa vedem ce o sa zica nemtii de la ADAC (se vor fabrica in 2 fabrici Germania, 2 fabrici Spania si 1 Italia) la testare si ce etichetare o sa aiba...
                    Ai un mod..."foarte personal" de a interpreta anumite posturi. Flame le-as numi eu, asta vizavi de formularea cu Oscarul.
                    OFF.
                    Va rog sa fiti rezervati si cerebrali atunci cand interpretati posturile altora; am destule exemple, chiar recente, in care unele intepaturi au dus la flame si cartonase; alegerea va apartine.
                    Last edited by IancuMIC; 3 March 2015, 10:00.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Astept sa vad cum renunta lumea la Alpin pe timp de iarna in favoarea CrossClimate.
                      Last edited by mr.K; 3 March 2015, 10:00.

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Eu as fi de parere ca cei de la Michelin ar trebui sa renunte la acest proiect. Aici s-a hotarat
                        asa e. sa vezi cand vor auzi aia de la Michelin ca Logan Clubul zice ca nu sunt bune... sa vezi sinucideri in masa, caderea valorii actiunilor si, binenteles, retragerea proiectului.

                        @mr.K
                        nu vor renunta la Alpine fiindca ei recomanda in continuare anvelopele de iarna.
                        dar la noi incepe sa se inmoaie clima si par sa nu mai fie absolut necesare cele de iarna.
                        daca noi ne facem griji, rusii sau canadienii ce sa mai zica ?! aia sa-si ia de iarna...
                        Last edited by B997NDL; 3 March 2015, 11:51.

                        Comment


                        • Canadienii cu 4x4, rusii au sanii trase de reni.
                          Solutia viabila care merge fix la fel si vara si iarna, e şenileta.
                          In rest-compromisuri.

                          Comment


                          • Michelin pana acum nu prea a avut allseason. Si alte branduri premium au aceiasi idee, ofera doar gume de vara/iarna dedicata pentru tursime, doar la SUVuri ce mai baga un fulg de nea .
                            Dar in tari ca Franta (zona de langa ocean, nu in Alpi) unde zapada mare inseamna 5 cm sunt mai utile astfel de gume. Nu insemna ca la predeal ar trebui sa ai gume allseason.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Am dat si eu astazi comanda de pe anvelopejantepromotii, am ales pana la urma Michelin EnergySaver DOT 4914. Acum sa vad cand ajung, si o sa revin cu un feedback.
                              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                              Comment


                              • io mai astept 2-3 saptamani, vreau dot 2015.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google