Bujii Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut.
    Ok,voi intreba si eu pe la piese auto
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #17
      Am cumparat de pe piata neagra bujiile din imaginile de mai jos ... Abia acasa am vazut ca sunt chinezesti , inca nu le-am pus pe motor ca am ceva dubii . Sunt cu 4 electrozi, cel care mi le-a vandut a spus ca merg si la gpl.
      Voi ce parere aveti ???? Pretul a fost de 40 lei / set . Scuze de calitatea imaginilor, pozele sunt facute cu mobil.
      Attached Files
      Last edited by givali; 28 December 2010, 19:19.

      Comment


      • #18
        exact ca astea sunt 30 de lei in Carfur

        Comment


        • #19
          stie cineva ce bujii vin pe loganul GPL de fabrica? am luat niste brisk "speciale de GPL " tot din carfur si ziceam sa le pun. mai rau decat bosch cu 1 electrod nu pot fi, nu?

          Comment


          • #20
            s-a dovedit ca brisk-urile speciale de gaz erau ordinare de logan. dar am descoperit codul pentru gpl: FR 6 KI 332 S

            de la beru: 14F-6DPUR2

            de la beru: 14F-6DPUR2

            de la brisk: DR15YS

            ngk: LPG1, order number 1496

            asta e tot ce am putut gasi. desi cochetez cu niste denso twintip k20TT, se pare ca e gpl nu sunt prea grozave, sau cel putin mie nu mi se pare. in schimb, niste beru pe masina cealalta a firmei au facut minuni!
            Last edited by razvanamza; 26 January 2011, 22:48. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #21
              Eu am ngk LPG1 pe masina, sunt destul de scumpe, puteti sa incercati tot cu specificatii GPL si costa in jur de 15 ron bucata:

              Bosch FR 6 dc+

              Comment


              • #22
                -singurii care au bujii pt gpl sint cei de la NGK si mai exact LPG 1 , 2 , 3 , 4, 5, 6 , sunt compatibile pt aprox toate modelele auto si au o durata de expluatare de 90 mii de mile.
                - bujiile pe care le-a cumparat < givali> mai exact ...falke.. sunt cele mai proaste posibile si nu recomand sa le foloseasca
                - bujiile cu care vine loganul din fabrica sunt cu 1sau 2 poli si sunt equiem

                Comment


                • #23
                  tocmai ce am dat numele unor bujii dedicate exclusiv gpl-ului. fr6dc+ sunt doar bujii mai "reci" pentru logan, fara platina sau argint pe electrod, deci vor tine doar maxim 15000km. aveti grija pe ce aruncati banii, bujiile normale se consuma repede pe gpl. aprinderea trebuie sa fie perfecta la o masina pe gpl!

                  cautand pe echivalente cu beru-urile de mai sus, am descoperit niste bujii Bosch platina-iridiu compatibile cu Logan la un pret imbatabil. pot si sa vand astfel de bujii, detalii la sectiune Bazar si Donatii. codul din pacate imi scapa momentan, dar difera de tot ce am gasit mai sus
                  Last edited by razvanamza; 28 January 2011, 19:35. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #24
                    bujiile cu care vine loganul din fabrica sunt cu 1 sau 2 poli si sunt equiem
                    dati banii pe prostii
                    oricum trb schimbate la 30-40000 asa ca sunt suficient de bune si pe gpl.

                    ,,DE_TOATE,,

                    Comment


                    • #25
                      gresit cea ce spui. nu te obliga nimeni sa pui iridiu, dar buiile gpl sunt diferite!

                      Comment


                      • #26
                        s-a facut atata caz pt cele cu mai multi poli
                        acum se face cu cele de de gpl
                        simplu si sigur :
                        un electrod
                        buji originale eq..
                        garantat!

                        si inca ceva:
                        GPL-ul este curat, nu conţine apă sau alte impurităţi, are o ardere completă şi nu generează depuneri calamice pe pistoane, segmenţi şi bujii.Datorită densităţii mai mici faţă de benzină consumul de GPL exprimat în litri va fi până la 10 % mai mare decat cel de benzină. De aceea se poate economisi minimum 40 % din costul carburantului
                        Last edited by kti; 28 January 2011, 22:55. Reason: Automerged Doublepost

                        ,,DE_TOATE,,

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by kti View Post
                          s-a facut atata caz pt cele cu mai multi poli
                          acum se face cu cele de de gpl
                          simplu si sigur :
                          un electrod
                          buji originale eq..
                          garantat!

                          si inca ceva:
                          GPL-ul este curat, nu conţine apă sau alte impurităţi, are o ardere completă şi nu generează depuneri calamice pe pistoane, segmenţi şi bujii.Datorită densităţii mai mici faţă de benzină consumul de GPL exprimat în litri va fi până la 10 % mai mare decat cel de benzină. De aceea se poate economisi minimum 40 % din costul carburantului
                          sunt deacord cu tine kti daca intri da mi si mie u raspns la forumul cu interfata. multumesc mult

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by bye View Post
                            -singurii care au bujii pt gpl sint cei de la NGK si mai exact LPG 1 , 2 , 3 , 4, 5, 6 , sunt compatibile pt aprox toate modelele auto si au o durata de expluatare de 90 mii de mile.
                            - bujiile pe care le-a cumparat < givali> mai exact ...falke.. sunt cele mai proaste posibile si nu recomand sa le foloseasca
                            - bujiile cu care vine loganul din fabrica sunt cu 1sau 2 poli si sunt equiem
                            astea sunt . Pretul lor este undeva la 280 lei cu tot cu transport , nu 400 cum se practica pe la noi prin magazine .
                            Attached Files
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #29
                              eu am gasit bosch-urile echivalente, cu platina-iridiu la 180 . ngk sunt mai scumpe, dar au doar iridiu, deci le iei o data la 150.000km!

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by razvanamza View Post
                                eu am gasit bosch-urile echivalente, cu platina-iridiu la 180 . ngk sunt mai scumpe, dar au doar iridiu, deci le iei o data la 150.000km!

                                Aici zice asa despre NGK:
                                Construction/note Iridium centre, Platinum ground
                                Dar dat fiind ca nu multi producatori se incurca sa produca bujii diferite pentru GPL si nici montatorii nu le schimba, cred ca se rezuma la marketing.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google