Ce Boxe Sa Aleg?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    merci de sfat.. dar deja cred ca o sa merg pe acestea http://www.mastermarket.ro/produse/2...-spe-69c3.html zic eu ca sunt foaret bune raport calitate-pret....
    Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
    ID: cipry263

    Comment


    • #17
      Salut,eu am avut din astea alpine pe vechea masina si pot zice ca sunt super ok ...am fost multumit de sunetul scos.Parerea mea alpine.

      Comment


      • #18
        ok ok inca un sustinator Alpine....

        bine bine, dar acuma din cate observ trebuie sa-mi caut din prima cu chestia aia de acoperit ca sunt si modele care nu au
        Last edited by cipry263; 10 January 2009, 23:30. Reason: Automerged Doublepost
        Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
        ID: cipry263

        Comment


        • #19
          / difuzoare coaxiale pe 3 cai dimensiuni: 6 x 9 inch putere: 50W RMS (100W max) raspuns in frecventa: 35 Hz - 22 kHz sensibilitate: 92dB (1W/1m) impedanta: 4 ohmi adancime instalare mi


          incearca sa asculti astea .

          Comment


          • #20
            ok ... am sa vad ce se aude mai bine
            Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
            ID: cipry263

            Comment


            • #21
              Si Helix sunt super bune,.Dar ramai pe Alpine daca e.Ai fost in targ?
              sigpic

              Comment


              • #22
                Originally posted by cipry263 View Post
                merci de sfat.. dar deja cred ca o sa merg pe acestea http://www.mastermarket.ro/produse/2...-spe-69c3.html zic eu ca sunt foaret bune raport calitate-pret....
                Cipri....eu am avut pe logan tot difuzoare SPE, dar nu erau astea pe 3 cai, erau pe 2 cai. Se auzeau fff bine, dar avand in vedere ca sunt Type E (cea mai slaba serie de la Alpine) nu te gandi ca de duc fff mult in volum, in sensul ca daca le ai doar pe astea pe masina, merg la un volum maricel (satisfacator), dar dupa ce te obisnuiesti cu volumul, parca o sa vrei nitel mai mult. Eu aceasta "problema" am rezolvat-o cu inca 2 alpine-uri Type S, pe fata....si avand in vedere ca cele de pe fata duceau mai mult, mutasem Fader-ul la nivel 2, pe fata. Oricum, urmatorul upgrade pe care aveam de gand sa-l fac era sa schimb difuzoarele Type E de pe spate, cu unele Type S.
                Sa nu intelegi ca acele difuzoare sunt proaste, NU este asa...se aud ff bine, au o fidelitate ff buna, dar pt a avea un sound frumos in masina, si la un volum maricel, eu am mai adaugat doua difuzoare si pe fata.

                Oricum, la banii aia, cred ca reprezinta cea mai buna alegere.

                sigpic

                Comment


                • #23
                  Originally posted by cipry263 View Post
                  merci de sfat.. dar deja cred ca o sa merg pe acestea http://www.mastermarket.ro/produse/2...-spe-69c3.html zic eu ca sunt foaret bune raport calitate-pret....
                  Eu nu-ti recomand sa-ti iei boxe de 15 ca trebuie perforata si caroseria si nu e bine pentru luneta ca s-ar putea sa-ti vibreze. Vezi ca varianta preference are din fabrica gaurile facute pentru difuzoare asa ca sa scapi de complicatii inutile iati boxe de 13 sony ca se potirvesc perfect.

                  Comment


                  • #24
                    @juann Eu am avut ambiance, si avea gaurile de 13 facute....eu doar am decupat mai mult, pt a incapea astea ovale. Da, produc vibratii, dar nu au afecteaza nici luneta nici parbrizul.....daca mergem pe ideea ta, nici subwoofer nu poti sa pui pe masina, nu de alta, dar ala produce de 100 de ori mai multe vibratii, care ar putea afecta toata masina, nu doar luneta. Niste boxe ovale puse acolo in spate, merita toti banii, si toate eforturile care trebuiesc depuse. Cu un casetofon calumea, si niste difuzoare calumea, s-ar putea sa nu mai simti nevoia unui subwoofer.

                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Nu-ti lua de 13 o sa fii dezamagit.Eu le am de 16 parca,in total 20 are,si au fost puse oblic,pentru ca nu era loc din cauza centurii.Daca dai tare iti vibreaza si oglinda retrovizoare,si luneta .Zici ca ai subwoofer.Dar se aude prea marfa .Dar nu-ti lua de 13.O sa regreti.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        oricum sunt decis sa iau de astea ovale Alpine... :P in targ credca ajung duminica viitoare ca azi am stat sa invat ca maine am examen greu !! shi cu gaura in tabla nu cred ca o sa fie asa greu tinanad cont ca am si fai si bormasina.....
                        Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
                        ID: cipry263

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by cipry263 View Post
                          ....................................
                          si in legatura cu boxele o sa merg pe Alpine ca multi mi-au zis.......
                          Dintre cele doua alese de tine, alege in final GZ. Renunta la Alpinurile astea pt ca sunt slabute , doar 45 W pe RMS...
                          Doar pt mp3player ar fi de ajuns, dar mai bine dai 20-30 lei in plus si-ti iei ceva mai ca lumea (60-80 W pe RMS), cine stie, pe viitor poate bagi si o statie in masina (gandeste pe termen mai lung, nu fa ca mine )) ).
                          Am avut de 13 pe spate, nu mi-a placut, am pus ovale noname de 80W si doar cu cdplayeru se auzea OK, diferenta enorma, apoi mi-am bagat si o statie, super OK (ma rog...apoi a venit si un woofer ).

                          PS: eventual mai cauta ceva de la MTX , tot ovale.
                          Si ca sa ai o audie buna, schimba stifturile de 13 de pe fata cu difuri pe 16, din nou diferenta mare fata de 13 cm (eu am avut de 13 pe fata Sony, apoi le-am schimbat cu JVC , tot nasol se auzea, in final am pus de 16, cum am spus, alta treaba ).
                          Last edited by Octavian; 11 January 2009, 23:58.

                          Comment


                          • #28
                            nu-ti pune de 13 ca nu se merita ...eu pe spate am 2 ovale blaupunkt de 70w rms si sunt multumit de cum se aude
                            b 89 plk

                            Comment


                            • #29
                              da Octaviane te cred ce zici.... dar masina asta nu ma gandesc sa o tin prea mult timp, maxim 1 an, si o aranjez asa cat de cat sa pot merge in conditii decente Iasi-Bucuresti, daca ar fi fost noua masina era alta treaba, era investitie de viitor, dar asa nu are rost..... oricum ms mult de sfaturi baieti, oricum in magazin cand o fi sa aleg o sa le si ascult inainte si daca e sa fie ceva mai bun ca Alpine-urile astea, cu singuanta ma voi reprofila
                              Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
                              ID: cipry263

                              Comment


                              • #30
                                Va rog sa ma ajutati si pe mine in alegerea unor boxe.

                                Momentan pe masina am asa:

                                HU: Pioneer DEH-6900IB
                                Subwoofer : JBL 1204T
                                Amplificator: Magnat Rock 4000.

                                Pe fata m-am gandit la urmatoarele boxe:http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...eme/GTR_6.5Ci/

                                Si pe spate : http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...ale/GTR_62CXi/

                                Daca aveti alte ideii nu ezitati sa le expuneti.

                                Rog moderatorii sa nu stearga numele site-ului deoarece nu fac reclama doar vreau sa vada colegii care vor sa ma ajute si caracteristicile.

                                Multumesc.
                                sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google