Ce Dimensiuni De Anvelopa Folositi Pe Jantele De 15" Inafar De Standard 185/65/15

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Dimensiuni De Anvelopa Folositi Pe Jantele De 15" Inafar De Standard 185/65/15

    Ma gandeam sa vad asa cam ce alte dimensiuni de anvelopa folositi voi posesori de loganuri inafar de dimensiunea standard de 185/65/15.Ma refer la dimensiuni care nu va afectat pina acuma diferite piese ale masini si fara sa deranjeze cumva la mers si al consum si la multe alte chestii...Eu am momentan 195/65/15 si pot sa zic ca sunt foarte multumit de ele inafar de servo putin mai greu si acolo ceva ceva la consum sunt super multumit...Voi ce pareri aveti si ce dimensiuni folositi!?
    sigpic

  • #2
    eu am tomason tn1 205/55/16 et35 8j ...servo un pic mai greu in rest bine la 1,6 in ele merg bine prin gropi...cu toate ca se simt mai tare acum ...dar na ...
    numai bine

    desi nu sunt pe 15 ...ale de 195/65/15 dau diferenta la viteza ...ale mele sunt echivalente
    Last edited by mc_alienu; 14 April 2010, 11:33. Reason: Automerged Doublepost
    "when I grow up,sigpic I want to be a VDE"

    Comment


    • #3
      eu am 195/50r15. ceasurile date inapoi cu vreo 5-7km/h. diferenta fata de gps e de vreo 6km/h la 100km/h. adica la 110 pe ceas, in loc de 102 real am vreo 96 real. cu 195/55r15 era mai bine, dar n-am gasit
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        eu am pus 195 60 r15 sunt echivalente
        sigpic

        Comment


        • #5
          Astazi mi-am luat si eu 195 60 r15.Din cate am inteles face loganul putzin mai asezat in curbe si la franare te ajuta foarte mult cauciucurile.
          Maine vin cu parerile astazi le montez.

          Comment


          • #6
            Si eu am avut Dunlop sp sport 01 195/60/15.Am fost foarte multumit de cum statea masina in curbe si la franare.Toata chestia e ca la dimensiunea asta 195/60/15,ar trebui jante de 6,5-7 toli latimea,pentru ca pe jantele originale de logan se uzeaza mai tare pe mjlocul benzii de rulare fata de exterioare.
            Iara m-am culcat tarziu...

            Comment


            • #7
              Eu le am pe cele de magneziu.Am versiunea ambition cred ca sunt cele sinaia.
              Vor veni si alte jante.
              Apropo de pareri e incredibil ce pot face niste cauciucuri mai late.Stabilitate in curbe sa nu mai zic de franare ca am crezut ca matur cu bara din fata asfaltul si abs prinde altfel chiar daca e nisip.

              Comment


              • #8
                are cineva anvelope 205/55/15 pe jantele de tabla originale de logan, ca am cautat si nu am gasit un raspuns la intrebarea aceasta??
                multumesc anticipat de raspuns

                Comment


                • #9
                  nu pentru 205+ iti trebuie janta de 6,5j, tablele si aliajele loganului stiu 6j, merge pus, dar exista riscul dejantarii
                  sigpicMy ride

                  Comment


                  • #10
                    mmm

                    Originally posted by DeLuXe View Post
                    nu pentru 205+ iti trebuie janta de 6,5j, tablele si aliajele loganului stiu 6j, merge pus, dar exista riscul dejantarii
                    Jantele mele de pe masian de tabla originale DACIA cunt de 6,5 j x15 H2 si am pus pe ele 205/60/15 dar se bomba cauciucu ceva ceva,apoi am montat 205/55/15 cu protectie de janta si sat super bine...deci care aveti 6.5 j puneti cu incredere 205.55.15 ca nu o sa aveti probleme...

                    Respect.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      190/60/r15 merg fara probleme? Si diferenta intre viteza pe ceas si actuala cat e?
                      Cu 185/65/r15 la mine este de 10 km.
                      sigpic
                      !

                      Comment


                      • #12
                        @logan maniac: 205/50 si 205/60 au aceeasi latime, deci 205. difera inaltimea talonului, adica 50 sau 60 % din latimea de 205. daca sunt diferente de asezare pe janta, sunt din cauza lateralului mai gros, nu de la altceva. oricum e cam lata pt o janta de 6.5J
                        @vdmihai: eroarea vitezometrului creste infim, e diferenta de 6mm pe diametru intre cele doua gume, poate 1km/h mai mare eroarea la 100km/h
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          am eu 195/60/15 si pana la 80km/h este cam 6-7 km eroare dar de acolo in sus creste cam cam la 10km/h si mai bine chiar
                          http://img94.imageshack.us/img94/4346/fanecl.gif

                          Comment


                          • #14
                            vreau si eu sa-mi pun niste anvelope 195/65/15 (facute cadou de pe un golf 6) si as vrea sa stiu cum stau pe logan avand in vedere faptul ca sunt putin mai inalte, as vrea sa puna cineva care are si o poza sa vad cum se vad. multumesc!

                            Comment


                            • #15
                              Vezi ca are Bleizer la My Ride poze cu Loganu' lui incaltat cu 195/65/15.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google