Cum va descurcati cu ratele la masina ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cel mai bine este sa te imprumuti in moneda pe care o castigi, si mai bine este sa nu te imprumuti deloc. Dar cum nu mi-am putut permite masina noua decat in rate, am ales credit in RON cu rata si dobanda fixa. In momentul achizitionarii masinii, 1 EURO era 3.34 RON, un calcul rapid i-mi arata faptul ca in momentul de fata la cursul EURO , pentru aceeasi masina, as fi platit rata in jur de 750RON in loc de 570RON cat o am in momentul de fata! Oricum sa ai rate e ca dracu...

    Comment


    • nici un imprumut

      Am reusit si eu anul trecut .. aproape 1 an a trecut sa imi platesc tractorasul.
      Acum iese din garantie.
      Cred ca cel mai indicat este sa faci credit exact cat este perioada de garantie(Extinsa in cazul meu) sau cat nu incep sa pice chestii pe masina.
      Ma gandesc acum sa fac un buget de masina din care sa imi cumpar o masina nou adica sa continui sa "platesc" 100 Euro pe luna intr-un cont de economii .. ar trebui ca pana cedeaza de tot Logan-ul - eu sper 2020 sa am bani de un Logan (sau ce o fi) nou sau macar un credit mai mic .
      Oricum va urez si voua sa platiti ultima rata cat mai repede .. e un sentiment fantastic .

      Comment


      • Abea astept si eu mai am inca 2 rate si SCAP, sunt curios tare sa vad ce sentiment voi avea, oare o sa fac un nou credit, ... sigur nu, cel putin pentru perioada imediat urmatoare, vreau sa vad cum este sa iei salariul si sa nu ai nici o obligatie afara de intretinere mai ales ca vine vremea buna si mai scad putin facturile!
        ''Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm'' Mark Twain.

        Comment


        • Ce viata pe unii .... eu sper debea la toamna sa o termin dar cu greu ... nu sunt sigur....
          Intalniri Logan Club Constanta:
          In Fiecare duminica la ora 18 la OMV-varianta vis-a-vis de DONA Seat
          Ptr detalii : 0723.955.045

          Comment


          • Merge merge... 680 lei/luna + 400 lei pe trimestru pt casco.
            mai am încă 3 ani şi vreo 6 luni (credit pe 4 ani)

            Comment


            • Asa am platit si eu! Cand am platit prima rata ma gandeam , mamaaa si cate mai am de platit, insa timpul a trecut, masina a mers bine m'am folosit de ea si am mai imbatranit cu 4 ani asteptand ceva!
              Cel mai important este sa fim cu totii sanatosi, pentruca celelalte se rezolva!
              ''Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm'' Mark Twain.

              Comment


              • Rau cu ratele astea, am avut un credit in valuta facut acum 4 ani si incet incet a inceput sa creasca situ cea mai mare greseala credit in valuta dar la vremea aceea nu am putut sa iau cat voiam decat asa caci creditul nu a fost doar pentru masina, totusi am avut mare noroc cu parintii care din economiile lor mi-au platit creditul integral acum aproximativ 2 ani si acum "platesc" la ei rate dar fara dobanda.

                Comment


                • Eu am luat un 1.5 Dci full de la Meridian in August 2007 si am inceput cu 630 lei pe luna iar acum am 975 lei pe luna. Abia astept sa vina August cu ultima rata.
                  sigpic
                  Batranu'

                  Comment


                  • Mai am doua saptamani si scap de rate, foarte frumos sentimentul,acum patru ani imi faceam cadou de paste o masina noua, iar acum o masina platita!
                    Succes in continuare celor care mai aveti de platit si sa va mearga masinile bine !
                    ''Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm'' Mark Twain.

                    Comment


                    • Originally posted by bitza View Post
                      la brd este rata care ti-o arata acolo fara nici un comision .si casco nu este deloc mai scump eu am prins oferta si am o rata la casco gratuita.
                      da cel mai bine este sa nu iti faci casco prin banca ca se poate sa ai probleme cand o sa iti repari masina(in cazul in care se va intampla)
                      Eu am credit facut la BRD in 2008 si am avut o dauna la masina, insa banca nu a fost implicata.Cum toate actele sunt pe numele tau, iar masina este trecuta cu gaj in Registrul de garantii, banca nu are nicio treaba belele, afara de cazul in care masina este distrusa si se plateste despagubirea pentru aceasta.

                      Iar pentru cei care vor sa stie cam care este rata lunara pe 10 ani, pentru un Logan Laureate MCV GPL 1.6MPI (doar ca nu am pus geamuri electrice si pe spate, in rest are si ABS si jante de aluminiu si ce mai vrei) - cu valoarea de 11.500 E - eu platesc o rata lunara de 770 de lei, din care 620 lei rata auto, 120 de lei Casco si 20 de lei Comision credit.
                      Oricum, sunt niste adevarati camatari, caci 1.200 de lei i-am platit numai pe post de Comision de procesare a dosarului, deci cat doua rate de masina, iar acum, dupa 3 ani, i-am intrebat cat as mai avea de platit la masina si mi s-a raspuns ca in jur de vreo 350 de milioane;deci, pana acum, am platit doar dobanda...

                      Comment


                      • 35000ron/4.2=8300 euro, deci ai platit si ceva din masina. daca ai facut rate pe 10 ani, cat ai fi vrut sa platesti in primii 3? aia nu ti-au aratat un grafic de rambursare cand ai facut creditul? cam erau obligati sa-ti prezinte chestia aia si tu trebuia sa semnezi pe ea. cel putin, mie in 2006 asa mi-au dat creditul. in 2009 nu mai tin minte daca am semnat graficul, dar macar mi l-au dat, semnat si stampilat de brd.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by sci_fi_ro View Post
                          Iar pentru cei care vor sa stie cam care este rata lunara pe 10 ani, pentru un Logan Laureate MCV GPL 1.6MPI (doar ca nu am pus geamuri electrice si pe spate, in rest are si ABS si jante de aluminiu si ce mai vrei) - cu valoarea de 11.500 E - eu platesc o rata lunara de 770 de lei, din care 620 lei rata auto, 120 de lei Casco si 20 de lei Comision credit.

                          is banii tai si e dreptul tau sa faci cu ei ce vrei fara sa iti ceara nimeni socoteala.

                          Dar totusi: 7,7 milioane pe luna, timp de 10 ani? Zece?
                          Pentru un logan? Pe care dupa 10 ani primesti un cupon de la remat?

                          Intrebarea e pusa din curiozitate. Daca consideri ca e nu e treaba mea, ignor-o.

                          Comment


                          • Salut

                            Nasoala treaba. E din cauza cursului euro. Eu am aceeasi tip de credit, tot pe 10 ani incheiat contractul dar rata lunara e de 450RON. Cand mi-am luat eu masina cursul euro mentionat pe factura a fost 3,27 si nu 4.3 cum e acum...770ron sunt 180 euro la cursul de 4.3 si ar fi 585 ron la 3.3 de pe vremuri...diferanta de la 450 la 585 vine de la motorizare si dotari...in principiu, e justificat pretul. E enorma, dar...

                            Comment


                            • numeoarecare,pai cand nu dai nici-un avans nimic si normal ca o sa ai rata foarte mare nemaipunand la socoteala comisioanele platite pentru acordarea creditului-in 2008 se faceau credite foarte scumpe.

                              P.S
                              In luna iunie cand cautam un MCV sh pentru tata am gasit un MCV 1,6 mpi GPL Laureate din 2008 cu 61.000 km la 5400 E deci in 3 ani pretul scazu-se la mai putin de jumatate...C'est la vie parchive toujur!
                              Last edited by Cromatic; 31 August 2011, 21:57.

                              Comment


                              • Originally posted by numeoarecare View Post
                                is banii tai si e dreptul tau sa faci cu ei ce vrei fara sa iti ceara nimeni socoteala.

                                Dar totusi: 7,7 milioane pe luna, timp de 10 ani? Zece?
                                Pentru un logan? Pe care dupa 10 ani primesti un cupon de la remat?

                                Intrebarea e pusa din curiozitate. Daca consideri ca e nu e treaba mea, ignor-o.
                                Prietene, inainte de handelul asta de criza (care de altfel a facut si un bine de a adus preturile la auto si imobiliare la preturile normale) o trotineta de 2000 cmc veche de 8 ani costa peste 8000 de euro, o Dacia 1310 injectie din 2003 costa (in 2008) 11.000-13.000 RON. Era normal sa dai vreo 30.000 RON pe o masina noua, chiar si Logan... in rate pe 10 ani daca nu voiai sa mananci numai fasole sau paine cu magiun "numai" 5 ani. Acum ce sa zic... daca n-as fi fost prost si sa-mi iau Logan in rate, imi luam in zilele astea un cotetz de 2000cmc ca a dumneata cu un singur CAR... mai traim si mai vedem ce o mai fi...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google