Defectiune Senzor Viteza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Defectiune Senzor Viteza

    De o vreme tot pica acul de la vitezometru ieri venind, dinspre Cluj dupa vreo 100 KM a picat si dupa cateva minute sa aprins MIL`ul (engin check) cand am bagat testerul mi-a aparut eroare la senzor de viteza ... Unde este amplasat acest senzor de viteza ? sa-l curat sal verific ... chair sal schimb

  • #2
    sal, senzorul il gasesti pe cutia de viteza. sa-ti explic exact nu pot, dar voi incerca. in spatele carcasei de filtru de aer, cum te uiti in jos, o sa vezi ca arata ca o carioca, cu o mufa (contine 3fire) ifipta in cutia de viteze. tragi pur si simplu de el, si il cureti cu wd40. bafta

    Comment


    • #3
      mersi mult am sa il caut si curat maine

      Comment


      • #4
        nu am reusit sa-l scoat ... cum se scoate senzorul ?

        Comment


        • #5
          dau un up pentru ca ma grabesc trebuie sa plec cu masina prin tara ... ms

          Comment


          • #6
            Cu o cheie de 10 se desfac cele 2 suruburi in care este prins.
            Attached Files
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              acela e senzor turatie ... senzorul de viteza e infipt in cutia de viteze spre peretele antifoc perpendicular pe axa rotiilor

              Comment


              • #8
                Scuze, nu mi-am dat seama. Greseala mea...
                GL-22-TOF

                Comment


                • #9
                  nu e senzor de turatie e senzor de temperatura, infunctie de temperatura deafara regleaza amestecul de carburant, nu e senzor de turatie...

                  Comment


                  • #10
                    poftim? la ce masina?
                    sigpicMy ride

                    Comment


                    • #11
                      mai sigur pentru necunoscarori poza de la postu 6 este senzor turatie de diesel euro3(negru) la benzina este verde(nu conteaza ce tip de norma de poluare este3-4-5 sunt la fel)

                      Ciochy daca reusesti sal scoti din cutie uitete in el ca trebuie sa fie o tija patrata ca un bat de chibrit vezi sa nu fie rasucita ca atunci trebuie inlocuit senzorul de turatie daca este ok indeasa mufa electrica bine in el ......bafta
                      Last edited by nikuniku; 18 October 2010, 20:14. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #12
                        pai in cutie este senzorul/traductorul de viteza ...

                        senzorul de turatie este pe blocul motor undeva deasupra volantei

                        Comment


                        • #13
                          iti fac maine poza cu el scos, si un minitutorial pt curatat
                          sigpicMy ride

                          Comment


                          • #14
                            prinde electrodu acela patrat cu o filetanta si pune contactu si pune pe cineva sa se uite la bord daca se ridica acul in timp ce tu invarti cu filetanta sau bormasina...daca merge atunci problema e alta...CUTIA
                            daca nu merge incearca alt traductor sau pe al tau la alta masina
                            daca e bun verifica sigurantele sau bordul
                            Schimb lumini la bord ... logan si alte modele de masini,in general, dupa 2003 ...activez computer bord logan 0784807907

                            Comment


                            • #15
                              a ... scz traductorul lam schimbat de vreun an bun

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google