deschidere portbagaj din telecomanda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mi se pare ca e cam complicat ce vrei sa faci tu,eu unu am anulat si tija de la incuietoare( nu sti niciodata cand te face unu de roata de rezerva si tot ce ai prin portbagaj)

    Comment


    • Da, poate ca ii complicat, dar unii au reusit...
      Si sincer, nu vreau sa renunt la acea tija de la incuietoare, deoarece nu vreau sa imi asum riscul de a nu mai putea deschide portbagajul cand se va strica actuatorul (si stii cum se intampla, cand ai mai multa nevoie de a deschide portbagajul te lasa )
      Dar, fiecare face cum doreste, nu sunt contra acestor metode...

      Comment


      • modul deschidere portbagaj...schema de aici luata .... executata si utilizata.....cosmetizata un pic.
        Attached Files

        Comment


        • Originally posted by titusake View Post
          modul deschidere portbagaj...schema de aici luata .... executata si utilizata.....cosmetizata un pic.
          deschiderea se realizeaza relativ usor daca nu ai doua maini stangi, atentie doar la executarea conexiunilor la uch!....se fac cu borna scoasa la baterie (un scurtcircuit acolo poate distruge uch-ul)

          Comment


          • @critix: cateva idei pentru ce vrei tu sa faci, cu toate ca e mult prea complicat si cand ti-e lumea mai draga nu o sa mearga....

            Tija de la inchidere (de care este fixat cuplorul de parghii) trebuie sa fie perfect paralela atat ca pozitie cat si miscare cu cea de la actuator.
            Tija de la actuator trebuie sa culiseze foarte usor prin orificiul cuplorului de parghii. Aici poti sa o ajuti cu o usoara subtiere a diametrului tijei si cu ceva vaselina.
            Nu in ultimul rand, acea portiune de tija care culiseaza prin cuplorul de parghii trebuie sa fie paralela cu miscarea actuatorului.
            Tija trebuie sa fie cat mai rigida. Miscarea actuatorului este destul de brusca si daca tija nu este foarte rigida, atunci va flexa si nu va mai culisa cum trebuie.
            Toate colturile trebuie sa fie un unghi drept, cat mai ascutit.

            Eu am facut asa ceva in 2007 si dupa prima iarna am renuntat si am montat actuatorul in modul clasic, dupa care am aplicat o mocheta.
            Spor la treaba si asteptam rezultatele.
            GL-22-TOF

            Comment


            • Originally posted by critix View Post
              Da, poate ca ii complicat, dar unii au reusit...
              Si sincer, nu vreau sa renunt la acea tija de la incuietoare, deoarece nu vreau sa imi asum riscul de a nu mai putea deschide portbagajul cand se va strica actuatorul (si stii cum se intampla, cand ai mai multa nevoie de a deschide portbagajul te lasa )
              Dar, fiecare face cum doreste, nu sunt contra acestor metode...
              cine te impiedica sa folosesti ambele sisteme?....in parghie incap ambele tije....
              recomand ca prima la apasare sa fie tija de la actuator si peste ea cea de la yala....
              la mine merge super.....sa aveti succesuri!

              Comment


              • INCA O SCHEMA SIMPLA DE MODUL DECHIDERE PORTBAGAJ.....
                Attached Files

                Comment


                • dar a facut cineva schema de mai sus si merge?
                  vreau mai multe informatii va rog gogufm@gmail.com sau yahoo care vreti

                  Comment


                  • salutare tuturor golanistiilor...vreau sa ma informati si pe mine..cat mar costa.. imi pun alarma cu deschidere portbagaj.!..Va multumesc...o zi/seara placuta tuturor!

                    Comment


                    • Alarma - intre 120 si 1500 lei, montajul ei - de la 100 in sus (in service) iar pentru portbagaj - cam 50-80 lei.
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • Stiu ca e depasita discutia si nu s-a mai postat de ceva timp aici dar am sa vin si eu cu o idee.
                        Azi mi-am pus actuatorul pe pe portbagaj, am luat de la Dedeman o chestie de metal care s-a potrivit perfect la ortbagaj si am prins motorasul de ea (cost 3,7lei) apoi am luat o sarma mai groasa din care am modelat o tija care se ataseaza atat de incuietoarea masinii cat si de actuator. practic am facut o tija ca cea originala doar ca e mai lunga si se prinde si de capatul actuatorului. am luat doua coliere de plastic si am tensionat putin arcurile de la portbagaj ca sa sara capacul (problema e ca sarea prea tare si se izbea la capat). Provizoriu am montat doi bureti pe partea de sus a portbagajului unde vin opritoarele de cauciuc. Insa am in plan sa folosesc 4 telescoape mici de mobilier care opresc sertarele. daca va functiona am sa vin cu niste poze in cazul in care e cineva interesat.
                        Attached Files
                        Last edited by Mr.Sebi; 11 June 2011, 21:51.
                        My ride

                        Comment


                        • Interesanta ideea ta lupascusebi dar stii vorba aia o poza face cat 1000 de cuvinte.
                          Referitor la acele telescoape de mobila gasesti niste poze in postul colegului Khaymera de aici.
                          sigpic

                          Comment


                          • eu ma refer la telescoapele astea care le-am postat mai sus sunt niste telescoape foarte mici au cam 5 cm lungime fiecare si ma gandesc sa le prin cate doua pe fiecare barat de la portbagaj si sa-mi atenueze deschiderea doar pe final. in rest arcurile tensionate deja isi fac toata treaba. am vrut sa fac poze azi la montaj dar din pacate am avut telefonul descarcat.
                            Ca sa fiu mai explicit am adaugat o poza in care am colorat cu rosu pozitia unde vreau sa pun telescoapele de care am amintit mai sus si cu galben unde am legat colierele de plastic pentru a tensiona arcurile.
                            Attached Files
                            Last edited by Mr.Sebi; 11 June 2011, 22:01.
                            My ride

                            Comment


                            • Da...ai editat postul...acum am vazut...e o idee intersanta...si eu spun ca merge pusa in aplicare.
                              Succes si asteptam pozele cu rezultatul final.
                              sigpic

                              Comment


                              • nu o sa functioneze....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google