Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Despre Obligativitatea Anvelopelor De Iarna

    Salutare,

    Am cautat pe forum si nu am gasit o discutie tehnica bazata pe lege privind obligativitatea dotarii autovehiculelor cu anvelope de iarna, intre 1 Noiembrie si 31 Martie. Voi incerca in cele ce urmeaza sa tratez acesta situatie.

    LEGISLATIE

    - OG 5/2011: Ordonanta Guvernului nr. 5/2011 pentru aprobarea unor reglementari privind cresterea sigurantei rutiere si destinatia sumelor incasate de catre personalul imputernicit cu atributii de inspectie si control in urma aplicarii sanctiunilor contraventionale specifice activitatii de transport rutier a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 80, din 31 ianuarie 2011 (http://www.avocatnet.ro/content/arti...i-rutiere.html)

    - Legea 161/2011: privind aprobarea OG 5/2011 pentru aprobarea unor reglementari privind cresterea sigurantei rutiere si destinatia sumelor incasate de catre personalul imputernicit cu atributii de inspectie si control in urma aplicarii sanctiunilor contraventionale specifice activitatii de transport rutier (http://www.dreptonline.ro/legislatie...ventionale.php)

    Ordonanta reglementeaza urmatoarele:

    - ce inseamna o anvelopa de iarna.

    - conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna.

    - blocarea unui sector de drum.

    - situatia in care accidentul s-a produs ca urmare a nerespectarii obligatiei de a dota autovehiculele cu anvelope de iarna, lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate.

    Concluzii pe legislatie

    - Perioada 1 Noiembrie - 31 Martie nu este mentionata atat in Ordonanta cat si in legea care o aproba. Posibil intr-o alta lege sa gasim definitia "sezonului rece" ca fiind acel interval.

    - Sunt obligat sa am anvelope de iarna doar daca voi conduce masina pe "drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei".

    - Sunt amendat daca blochez un drum indiferent de tipul cauciucurilor.

    - Daca produc un accident trebuie stabilit tipul de carosabil. Daca a fost acoperit cu zapada, gheata, polei si nu ai avut anvelope de iarna (si nu doar anvelope de iarna ci si lanturi) atunci sunt probleme.

    IMPORTANT

    Legiuitorul nu a specificat un interval de timp pentru echiparea cu cauciucuri de iarna, el a specificat doar tipul carosabilului pe care se folosesc acestea: zapada, gheata, polei. Exista si obligativitatea dotarii masinii cu lanturi, saci de nisip (nu in aceasta ordonanta).

    1) Daca eu conduc masina pe 2 Noiembrie, carosabil neacoperit cu zapada, gheata sau polei, nu are ce sa-mi faca daca masina este echipata cu cauciucuri de vara.

    2) Daca ninge brusc pe data de 2 Aprilie, abundent, si avem carosabil acoperit cu zapada, gheata sau polei si nu ai masina echipata cu anvelope de iarna cand circuli pe el sunt probleme.

    Dupa cum se poate observa totul se reduce la starea carosabilului pe care rulezi, indiferent de anotimp. Din pacate s-a creat o isterie generala pe tema aceasta. Isterie rezultata din necunoasterea legislatiei. Necunoastere care va duce la cheltuieli inutile pentru o parte (de exemplu cei care conduc doar in orase, nu scot masina pe zapada) si profituri pentru alta parte. Si comerciantii se vor pacali, au stocuri mari de cauciucuri si spera sa dea marea lovitura. In Bucuresti nu am avut zapada decat de vreo cateva ori si s-a topit repede. Iar temperaturile nu au fost foarte mult timp sub 0 grade.

    Daca nu am dreptate in ceea ce am afirmat astept pareri avizate.

    (Nu contest avantajele folosirii anvelopelor de iarna la temperaturi scazute si pe carobabil cu zapada, gheata si polei. Am tratat doar obligativitatea dotarii cu aceste anvelope).
    Last edited by Winnie; 30 September 2011, 11:24.

  • #2
    Dupa ce am citit si eu acele articole din care sincer nu inteleg nimic...nu apare nicaieri cuvantul "autoturism"... Ai dreptate,nimic nu e clar in lege dar isteria e gata creata...
    Last edited by ALO68; 30 September 2011, 11:38.
    O viata avem Români si o cinste!Desteptati-va ca am dormit destul!

    Comment


    • #3
      O sa-mi tiparesc legislatia pe hartie si o sa o port in torpedou. Daca ma opreste organul abilitat de control si ma intreaba de ce nu am anvelope, prima intrebare care i-o voi pune este sa-mi raspunda cu DA sau NU daca autoturismul meu ruleaza pe un carosabil acoperit cu zapada, gheata sau polei.

      1) Daca spune DA inseamna ca sunt inconstient si atat de prost sa nu fac diferente intre carobabil uscat si cel acoperit cu zapada.

      2) Daca spune NU l-am salutat din mers, nu am incalcat nicio lege. Si ii scot la vedere legislatia.

      Comment


      • #4
        eu zic ca inainte cu o saptamana de 1 noiembrie o sa fie mare tam-tam pe toate posturile de televiziune cu intrebari si dispute pe baza acestei legi, o sa fie invitati verziturile si poate o sa ne dumereasca daca asa e cum spune winnie.

        parerea mea: o mare prostie sa iti pui cauciucurile de iarna daca nu sunt sub 10 grade afara timp de 3-4 zile

        e parerea mea si fiecare face cum il duce capul
        sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

        Comment


        • #5
          Daca nu ma incurca legea ar fi a-III-a iarna cu gume de vara..nu e o lauda dar se poate si fara gume de iarna.. Astept cu viu interes o dezbatere decenta a legii care ne obliga...
          Last edited by ALO68; 30 September 2011, 12:23.
          O viata avem Români si o cinste!Desteptati-va ca am dormit destul!

          Comment


          • #6
            @Winnie
            Daca iti raspunde cu "Da" ii spui ca ai platit deja pt echiparea de iarna, prin taxele si impozitele platite ca si cetatean si primariile sau administratorii drumurilor nu si-au facut treaba, pt. ca un carosabil nu trebuie sa fie acoperit cu zapada, ca d'aia s-au inventat agregate pt dezapezire...
            Hai ca eu cu dacia imi cumpar cauciucuri de iarna sau allseason, pt. ca amenda e cat un set de cauciucuri, dar aia cu x6, q7, cayene si alte gipane cu roti de 20 - 21 - 22 pe care ii costa chiar si 1000 euro o roata, isi mai schimba cauciucurile sau platesc amenda ?
            Keyboard error or no keyboard present.
            Press F1 to continue or DEL to enter setup...

            Comment


            • #7
              In Romania daca nu stii legea risti sa te ia de fraier cu totii. Ati vazut voi dezbateri pe bune in tara asta? Din pacate consumatorul va fi indus in eroare cu rea intentie. Statul are interesul sa colecteze TVA si eventual impozit pe profit de la comerciantii de anvelope, de la vulcanizarile care lucreaza legal cu casa de marcat. Comerciantul, vulcanizarea au si ei interesul sa profite cat mai mult datorita necunoasterii. In mass-media pana acum a fost doar ghiveci de explicatii. Amenintari cu amenzi colosale. Sunt jocuri de interese din care unii vor profita la maxim.
              Last edited by Winnie; 30 September 2011, 12:41.

              Comment


              • #8
                aia cu gipane sa nu se mai planga, au avut bani de caruta d-aia, sa aibe si pentru cauciucuri. e valabil pentru oricine se plange ca sunt prea scumpe cauciucurile.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • #9
                  Daca imi spune DA, ma dau cativa pasi inapoi si il fotografiez pe organ langa masina mea unde se vede carosabilul pe care rulez. Nu cred ca are curajul sa faca rost de o plangere penala sau una pentru abuz in serviciu. Indiferent cat spate are. Orice contraventie trebuie data conform unei legi (ai incalcat Art. X, sanctiunea pentru art. X este ...).

                  Aseara la TV ii arata pe unii care au facut abtzibilduri cu indicative pentru roti. Saracii, nu stiu ca cel care se ocupa de verificarea anvelopelor este RAR in trafic. Politia Rutiera doar constata, pe asta poti sa-l pacalesti vizual.

                  Originally posted by lungan View Post
                  @Winnie
                  Daca iti raspunde cu "Da" ii spui ca ai platit deja pt echiparea de iarna, prin taxele si impozitele platite ca si cetatean si primariile sau administratorii drumurilor nu si-au facut treaba, pt. ca un carosabil nu trebuie sa fie acoperit cu zapada, ca d'aia s-au inventat agregate pt dezapezire...
                  Hai ca eu cu dacia imi cumpar cauciucuri de iarna sau allseason, pt. ca amenda e cat un set de cauciucuri, dar aia cu x6, q7, cayene si alte gipane cu roti de 20 - 21 - 22 pe care ii costa chiar si 1000 euro o roata, isi mai schimba cauciucurile sau platesc amenda ?

                  Comment


                  • #10
                    @winnie

                    cat circuli tu cu masina?
                    sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                    Comment


                    • #11
                      "In Bucuresti nu am avut zapada decat de vreo cateva ori si s-a topit repede. Iar temperaturile nu au fost foarte mult timp sub 0 grade."
                      Anu trecut unde ai fost iarna, in Canare? Lasai masina juma de ora si trebuia sa dai zapada de pe ea ca sa pleci, locurile de parcare erau sub 1 m de zapada ca doar strada se dezapezea. Sa nu mai zic de sectorul 5, unde nu aveau contract de dezapezire
                      In fine, daca 2-3 luni te poti lipsi de masina poti sa nu iei gume de iarna.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #12
                        Eu inca astept pareri avizate despre subiectul abordat, pe legislatie. Cine are chef de can-can nu aici este locul.

                        @einstein1984 - porti numele unui geniu, ar trebui sa te ridici la nivelul tizului. Daca vrei sa-mi verifici afirmatia mergi te rog si cauta cum a fost vremea in Bucuresti anul trecut. Exagerezi prin a spune ca 2 - 3 luni nu se poate folosi masina din cauza zapezii. Eu nu ti-am spus ce sa faci tu personal si nici nu te-am obligat la ceva. Ti-am explicat continutul legii. Nimic mai mult. Daca ai retinut doar acea fraza, incearca pe viitor sa nu mai fi superficial in abordare.

                        Originally posted by einstein1984 View Post
                        "In Bucuresti nu am avut zapada decat de vreo cateva ori si s-a topit repede. Iar temperaturile nu au fost foarte mult timp sub 0 grade."
                        Anu trecut unde ai fost iarna, in Canare? Lasai masina juma de ora si trebuia sa dai zapada de pe ea ca sa pleci, locurile de parcare erau sub 1 m de zapada ca doar strada se dezapezea. Sa nu mai zic de sectorul 5, unde nu aveau contract de dezapezire
                        In fine, daca 2-3 luni te poti lipsi de masina poti sa nu iei gume de iarna.

                        Comment


                        • #13
                          Si daca tu porti numele unui urs ar trebui sa maninci mure.
                          Tu nu explici continutul legii, tu emiti pareri de genul "legea e degeaba in bucuresti nu ai nevoie". Eu zic ca in decembrie, ianuarie si februarie ai zile cu ninsori in bucuresti vezi si aici daca ai uitat cum e vremea pe la noi si crezi ca e ca la Paris, sa dea o ninsoare pe an si aia de 10 cm.
                          Si dupa o zi de ninsoare (15 cm sa zicem cazuti, ca poate si si mai rau), ai zapada 1 saptamana pana s-ar topi. Si temperaturi sub 5 grade ai 90% din timp in cele 3 luni, in consecinta facand franarea cu o anvelopa de vara intarita de frig o aventura. Atentie, aia e o situatie unde esti legal, dar nu in siguranta (anvelope de vara, carosabil uscat dar rece la -15 grade sa zicem). Sa vedem atunci daca cheltuiala pe gume de iarna e "inutila" cum zici tu in primul post.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • #14
                            @Einstein - omule eu am cunostinte juridice. Nu sunt avocat, dar am urmat cursuri in domeniu. Nu este vorba de a emite pareri, ci de a analiza legea. Este chiar atat de greu de inteles ca eu ti-am explicat ceva care nu s-a mai discutat pana acum? Doar lume innebunita sa-si cumpere cauciucuri ca vine 1 Noiembrie si ia amenda.

                            Ceea ce optezi tu sa faci asa sa faci. Nu-ti spune ursuletu Winnie sa nu-ti iei anvelope de iarna. Daca nu scriam acest thread era mai bine? Sa stai in incertitudine si manipulare? Sa nu intelegi de fapt cum a fost textul legii dat?

                            (in 2010 a fost iarna in Bucuresti, dar zapada nu a stat tot timpul pe carosabil - legea se refera la cum este carosabilul nu la zapada care poate exista pe trotuar)
                            Last edited by Winnie; 30 September 2011, 17:10.

                            Comment


                            • #15
                              Cu explicatiile tale sunt de acord, sunt niste observatii pertinente si juste. Cu judecatile de valoare nu ma impac prea bine.
                              Dupa mine, era suficient sa amendeze pe cel care bloca drumul sau provoca accident si nu era echipat corespunzator. In textul actual al legii, ai fi amendat si daca circuli bine merci pe ceva zapada si nu deranjezi pe nimeni. Pe de alta parte insa, nu cred ca o sa se ocupe politistii sa amendeze pentru exact asa ceva (asa cum nu amendeaza pentru proiectoare folosite aiurea desi legea le permite).
                              Independent de textul legii, recomand anvelope de iarna pentru perioadele cu temperaturi apropiate de 0 grade celsius. Salveaza vieti!
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google