distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Leo0608 - ok...de curios, de ce nu e buna combinatia Contitech + Hepu?
    (ce-am mai intrebat pe ici colo ziceau ca is piese de top )

    Comment


    • piese de top sunt skf. Chiar sunt curios cati vand skf kituri complete pe forumuri.

      alelalte sunt ce vand astia pe aicea pe forumuri
      ​​​​​​

      Comment


      • cca. 177lei diferenta de scor intre cele 2 service-uri, reprezentanta, respectiv non-reprezentanta.
        Totusi, remarc ca sunt cam mari preturile ptr. o non-reprezentanta...dar daca ai certitudinea unor piese si a unei manopere ok...go for it!
        Si aici ar trebui sa primesti garantie atat la manopera cat si la piese.

        Comment


        • Ah, si inca o intrebare... exista vreo obligatie sa te lase sa vezi cand face inlocuirea distributiei? (dpdv legal, moral etc)
          Intreb pentru ca mi se pare o operatie extrem de importanta si scumpa, si ca benefeciar care le lasi masina pe mana mie mi s-ar parea normal sa ma lase, la cerere. Astia de la service o facut ca pisica intepata cand le-am pomenit de asta, inclusiv cu explicatii de genul "noi schimbam 3 distributii in fiecare zi, daca nu aveti incredere in serviciile noastre nu are rost sa continuam discutia". Ce poti sa le zici in situatii din astea?
          La Dacia nu am intrebat asta explicit, acolo e faimosul perete de sticla Dar asa iti plaseaza masina incat atunci cand ridica capota nu mai vezi nimic oricum
          Ok, mi-am zis toate of-urile ...

          Comment


          • dacoservu te lasa sa asisti la schimbarea distributiei
            ​​​​​​

            Comment


            • Clar. Dar aia e in Bucuresti
              La Cluj nu stiu cine ar lasa...

              Comment


              • Originally posted by cb10 View Post
                Astia de la service o facut ca pisica intepata cand le-am pomenit de asta, inclusiv cu explicatii de genul "noi schimbam 3 distributii in fiecare zi, daca nu aveti incredere in serviciile noastre nu are rost sa continuam discutia". Ce poti sa le zici in situatii din astea?
                Ca: "pe banii mei, n-am incredere decat in mama", trebuia sa le zici!
                Ce figuri mah pe astia, incredibil, mai ceva ca la Dacia.
                De curiozitate, cine sunt astia? Reprezentanta BMW?

                Daca te pricepi cat-de-cat, macar vizual asa, NU accepta o interventie de natura asta intr-un service in care nu te lasa sa stai in sufletu' mecanicului!

                Multe repr. in Buc. te lasa sa asisti..chiar daca uneori trebuie insistat la unii. Io unu', n-am stat nicaieri "la pesti", in acvariu' ala de sala de asteptare, nici la Ipso, Meridian, Dacoserv, Nesty, Motorservice, Serus etc...ce kkt, inca nu s-a gasit service-ul care sa ma tina departe de masina.
                Last edited by Kojak; 3 March 2014, 11:43.

                Comment


                • mergi si faci o prospectie de piata la toti dealerii dacia de la tine si vezi care zice ca te lasa sa asisti la reparatie, sau da-le mail si astepti sa vezi ce iti raspunde
                  ​​​​​​

                  Comment


                  • Exista un asa-zis "regulament de ordine interioara" de care cica tin cont service-urile, in general, unde se poate sau nu stipula si treaba asta.
                    E dreptul lor (legal), nimic de comentat...dar pe foamea asta, nu stiu car-si mai permite sa faca figuri la cerinta asta expresa a clientului...mai ales o non-reprezentanta.
                    Si mai zice lumea ca ie lumea rea la Bucale....ce dracu, curge asa mult lapte si miere la Cluj?

                    Hai ca m-am inervat io de ce replica ti-au dat aia.
                    Last edited by Kojak; 3 March 2014, 11:50.

                    Comment


                    • @Kojak - asa ma gandeam si eu

                      Cum adica sa le dai 1700 de RON si sa nu vezi nimic? E foarte logic, mi-ai confirmat doar ce gandisem si eu.

                      E vorba de autofyg cluj. De lucrat lucreaza foarte bine, dar is intre cei mai mari, au foarte multe masini in lucru TOT TIMPU, deci probabil nu le pasa ca pierd sau nu UN CLIENT. Mi i-a recomandat un prieten care are Megane tot 1.6 16v si care tot la ei si-a facut tot, dar cu vreo 2 ani in urma, ca isi luase masina inaintea mea...

                      ) E normal sa te fi enervat. Si io am crezut ca nu aud/vad bine cand au venit cu raspunsurile astea.

                      Nu, nu mai curge de mult lapte si miere la cluj. Incep sa ma gandesc ca daca nu gasesc la cluj, sa vin la bucuresti sau in alta parte pt schimbarea distributiei. Si fac doar ulei + filtre + ITP aici, ca fara alea nu pot sa o mai duc decat cateva zile...
                      Last edited by cb10; 3 March 2014, 11:53. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Incearca totusi sa negociezi (strict verbal) aspectu' asta...poate ai noroc si dai de unu' mai maleabil la receptie...chiar daca ii dai de inteles ca esti mai ciudat cu cerinta asta...stii cum e, zici ca ei si faci ca tine, rezultatu' conteaza in final.
                        Depinde si cat de important e criteriu' asta ptr. tine, daca poti trece sau nu cu vederea.
                        Ptr. mine, cred ca e primul criteriu asta.

                        Comment


                        • Pai si pentru mine e foarte important. Ca nu e o bieleta sau o placuta de frana de 100 de RON. E vorba de o groaza de bani si de o piesa extrem de importanta. Sincer, eu ma gandesc ca la banii astia ar trebui sa te invite ei sa asisti si sa te serveasca cu o cafea, eventual sa ai "obligatia" de a nu deranja mecanicul prin vorbe, critici etc. Oare nu asa ar fi normal si civilizat? Si sa-ti dea ei casca de protectie cand intri acolo?

                          Mersi foarte mult pentru informatii si confirmari.

                          Comment


                          • Chiar sa dai cca. 400lei in plus ptr. un drum de bucale, io zic ca n-are rost, doar ptr. o amaraciune de service.
                            Incearca cu un meil la service-urile din jud apropiate, sa iesi la un mxim 100-120km dus-intors.
                            Nu uita sa specifici cerinta cu asistatu' pe timpu operatiunilor.
                            La AB ai incercat, ce repr. sunt acolo dacia-reno?

                            Comment


                            • ai mai putea sa "socializezi" cu ala de la receptie si sa ii bagi un 30-50 ron in buzunar. Ii zici sa te repartizeze la un mecanic bun si sa te lase sa asisti langa masina
                              ​​​​​​

                              Comment


                              • Ala de la receptie o venit cu mesajele de genul: "credeti ca aduceti un plus daca asistati? ", "noi schimbam 3 distributii in fiecare zi" etc.
                                Nu ar fi nici o problema sa socializez cu ei si sa dau mici atentii, merita cu siguranta. Dar la cum a pus problema nu stiu daca mai vorbeste cu mine Vom vedea.

                                @Kojak: e corect ce zici. Voi mai cauta. Ah, si pana acuma am facut vreo 3 drumuri de bucuresti si numa cuvinte de lauda am la adresa 16v-ului (consum, sprinturi etc). Inca un motiv sa doresc ce e mai bun pentru ea, mai ales cand vine vorba de distributie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google