distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai...eu le-am vazut pe cartere cam acu' 5 ani sa zic...
    sigpic

    Comment


    • Tot putin offtopic: @prometheus, eu am compreson Sanden, nu CarTech, adica d-alea care nu pica. Loganurile Ph2 au compresoare care au obiceiul sa pice la un anumit numar de km / ore de folosire, indiferent cata grija ai de ele.
      Pe langa acest aspect, mai este unul, la fel de ''esential''. Sandem-urile puse pe Ph1 sunt cu cilnidree variabila, iar cele de pe Ph2 nu, adica pe romaneste al tau cupleaza si deculpleaza continuu, pe cand al meu ramane cuplat si variaza cilindreea in functie de nevoi.

      Multi experti fata cunostinte pe forumul asta. La modul general, fara tinta precisa, spun asta

      A se vedea Denso folosite de grupul VAG. In jurul a 200k pica intr-o veselie, Catre 2.000 de lei costa distractia.

      Pentru distributie conteaza variatiile de temperatura sezoniere, la noi sunt destul de mari, in plus mediul cu mult praf, tipul de trafic, etc, samd. In plus, numarul de incidente aparute in intervalul prescris este monitorizat de fabricantul masinii. Drept urmare pot aparea modificari.

      Pompele de apa au viata limitata la 8 ani pentru ca elementele de etansare contin cauciuc, care se degradeaza in timp, indiferent de rulaj.
      sigpic

      Comment


      • Cu pompa de apa va tin eu la curent, a mea a intrat in al optulea an.
        [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

        Comment


        • A mea face 9 in noimebrie.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • salutare..

            poate cineva sa imi dea un sfat de service-ul unde sa imi fac si eu revizia la distributie(piesele le-am luat doar manopera)

            intre nesty, dacoserv si meridian sud pe cine recomandati?
            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

            Comment


            • Eu unul recomand Dacoserv Militari!

              Comment


              • si eu tot pe ei...

                Comment


                • Originally posted by vyalli View Post
                  intre nesty, dacoserv si meridian sud pe cine recomandati?
                  Incearca la Serus.

                  Comment


                  • Originally posted by vyalli View Post
                    salutare..

                    poate cineva sa imi dea un sfat de service-ul unde sa imi fac si eu revizia la distributie(piesele le-am luat doar manopera)

                    intre nesty, dacoserv si meridian sud pe cine recomandati?
                    Dacoserv Militari

                    Comment


                    • .....

                      Originally posted by vyalli View Post
                      salutare..

                      poate cineva sa imi dea un sfat de service-ul unde sa imi fac si eu revizia la distributie(piesele le-am luat doar manopera)

                      intre nesty, dacoserv si meridian sud pe cine recomandati?
                      dacoserv 100%

                      Comment


                      • Fa un test de piata si mergi pe cine ia mai putin.Si sa ne spui si noua.Lucrarea o face un mecanic nu service-ul.Daca ai noroc te alegi cu unul priceput.

                        Comment


                        • Originally posted by dr_mke View Post
                          Oricum, este o mare prostie, pentru ca la depasiri, cand pui pedala la podea ECU decupleaza compresorul de AC pentru scurt timp, apoi il recupleaza, de cele mai multe ori, la turatii destul de mari.

                          In 210.000 km nu mi-a crapat nici compresorul nici cureaua.
                          Asta da performanta!!!

                          Nu stiam de faza cu AC-ul. Utila informatia. Mersi ca ati adus vorba

                          Ok, am facut si eu marea operatiune (schimbare distributie + pompa) azi. O experienta foarte interesanta si per ansamblu pozitiva. Mai jos detaliile

                          Singurul aspect negativ a fost ca a durat destul de mult, adica eu m-am dus la ei pe ora 8 si am plecat din service cam pe la ora 15 Dar, pe langa schimbat distributie am facut si alte chestii plus ca pauza de masa era sfanta la acest service. Multumit per ansamblu.

                          Inainte sa dau preturile (pot sa pun si poze cu vechile piese daca doriti), trebuie sa spun ca timp de 6 ore am stat langa mecanic. Deci nu doar in service ci efectiv langa el. La un moment dat chiar mi-a zis sa pun mana pe kit-ul de accesorii sa simt ca nu e uzat deloc. Si mi-a aratat piese uzate de la ei, sa fac comparatie. Nimeni nu a comentat nimic ca mi-am bagat nasul, mi-a raspuns la toate intrebarile. Atat doar ca tare incet s-au miscat. Si intr-adevar mi s-a parut ca la 16v e greu sa ajungi la distributie si pompa de apa, o demontat si o desfacut pe acolo de nu mai termina

                          Pe scurt:

                          (preturile sunt finale, deci cu TVA)

                          Kit distributie Contitech (scrie pe curea CT1126, Made in Mexico) 500 si ceva de RON
                          Pompa de apa Valeo 180 RON
                          Placute frana ATE 170 RON (aproximativ, nu am devizul la indemana)
                          Inlocuit bielete antiruliu fata - nu stiu pretul din memorie
                          Demontat teava de esapament si sudat 65 RON (de aia facea galagie, ca se sparsese un pic, a intuit bine Kojak). La urmatorul salar sper sa o schimb, e ingrozitor de ruginita si era si indoita, ca anu trecut s-a bagat un taximetrist in mine din spate si se pare ca atunci cand am reparat-o nu au vazut ca si teava era impinsa in fata.
                          3 litri antigel - undeva sub 100 de RON dar nu stiu exact

                          Toata chestiunea asta a fost 1290 de RON (preturi partiale mai sus, pot sa ma uit pe deviz si sa detaliez mai mult).

                          La kit-ul de accesori s-a uitat, am pus si eu ochii si mana pe role si pe curea si am cazut de acord ca nu le schimbam. La fulia de alternator s-a uitat, mi-a aratat-o si mie si nu am schimbat-o.

                          Decartat deci 1290 de RON in total.

                          Apropo, marea promotie de la Dacia era undeva la 1300 de RON dar fara pompa de apa si fara placute de frana Si sigur nu m-ar fi lasat sa stau langa mecanic. Recomand calduros acest service, de altfel am ajuns la ei dintr-o intamplare, ca am vrut musai sa imi fac deparazitare la aerul conditionat+completare freon si mi-a recomandat un coleg acest service. Chiar au fost de treaba si nici nu am avut impresia ca am aruncat banii pe fereastra. Cred ca de aici incolo la ei imi fac si reviziile. Astept sa ma sune pt oferte cu schimbarea tevii de esapament.

                          Multumesc inca o data pentru toate sfaturile de pe forum
                          Daca nu citeam aici ajungeam sigur la marea promotie.

                          Am facut deja vreo 30 de km, maine am un drum mai lung (vreo 200 si ceva de km). La prima impresie totul e foarte ok dupa schimbarea distributiei si pompei. Apropo, mecanicu o zis ca bine am facut ca am schimbat acuma, pe motiv ca vechime=6ani. Fix 56207km am avut la momentul operatiei.

                          Am uitat sa mentionez de la inceput: (deci scuze de double post)

                          Cand am intrebat de garantie au zis ca 60000km pentru manopera/piese. Cand am cerut detalii au zis "domnu, daca aveti probleme veniti aici" subintelegand ca nu o sa am probleme
                          In carnetul d eintretinere au trecut schimbare distributie si au adaugat 60000 km / 4 ani pentru urmatoarea schimbare. Prima data cand i-am intrebat asta (acu vreo 2 saptamani) s-au mirat ca ii intreb si au zis ca acest 60000 km e standardul pentru schimbarea distributiei. In final mi-au zis ca 60000km sau 4 ani Deci vom vedea - daca ma tine 4 ani am sa ma duc iara dupa acesti 4 ani (ca nu cred sa fac 60000 km in 4 ani).
                          Last edited by cb10; 9 April 2014, 19:49. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Eu am stat langa mecanic in reprezentanta, deci depinde de firma. Daca nu aveam acces nici eu nu faceam la ei.
                            Am facut kit distributie + kit accesorii la 980 lei cu manopera cu tot (fara pompa apa si fara placute), tot la 1.6 16v.
                            Nu inteleg de ce nu ai schimbat macar cureaua de accesorii. Aia nu imbatraneste?
                            Fulia de alternator avea joc?
                            Last edited by Atinge Dragos; 9 April 2014, 22:55.
                            Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
                            sigpic

                            Comment


                            • Totusi accesoriile (curea + role) sunt mai expuse, sa zic asa, si supuse unor uzuri mai mari decat distributia.
                              Interesant ca nu au considerat ca e cazu' sa le schimbe.
                              Per total ai iesit bine la bani avand in vedere tot ce ai schimbat.
                              Asteptam foto, inclusiv una cu (,) cureaua de accesorii.

                              Comment


                              • salut,
                                unde este inscriptionata data de fabricatie a kitului de distributie si a kitului de accesorii pt. un motor dci ? este inscriptionata undeva pe curele ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google