Service-uri In Brăila

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Kozmin, incearca sa nu mai scrii tip mess/mIRC, nu toti inteleg ce scrii acolo .

    Ce service-uri mai lucreaza cu Casco in Braila, in afara de APAN ?
    sigpic

    Comment


    • #62
      am vazut ca pe soseaua Focsani, vis-a-vis de complexul Armonia se deschide Service express ROMBAT...interesant, nu?
      sigpic

      Comment


      • #63
        Service-uri ce sucleaza cu casco: irmex la TUG, min trans service langa rar pe baldovinesti,
        My Ride BR 86 TIV Mai Furios Si Mai Iute

        Comment


        • #64
          in urma unui mic accident acum trebuie schimbat radiatorul, masca din fata, bara metalica si vopsita capota unde imi recomandati sa merg si cam cat m-ar ajunge cu totul?multumesc

          Comment


          • #65
            daca mai ai garantie la masina, trebuie sa te duci la apan.
            sigpic

            Comment


            • #66
              nu mai are...

              Comment


              • #67
                din cate am auzit, baietii de la MIN Trans langa RAR pe Baldovinesti, lucreaza bine
                My Ride BR 86 TIV Mai Furios Si Mai Iute

                Comment


                • #68
                  Originally posted by bogdan_1984 View Post
                  daca mai ai garantie la masina, trebuie sa te duci la apan.
                  Cine ti-o zis? Nu esti obligat. Te duci la orice service vrei. Pe garantie la fel, nu mai esti obligat sa te duci la APAN, poti sa te duci la orice service DACIA.
                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    dar tie cine ti-a zis? singurul service autorizat de Dacia din braila este Apanul. scrie clar in cartea masinii.
                    sigpic

                    Comment


                    • #70
                      In Braila... Dar eu nu mi-as mai duce masina acolo .

                      Si daca si le schimba pe casco poate merge in orice service vrea. Nu e obligatoriu APAN! Si chiar as recomanda sa nu va duceti acolo
                      sigpic

                      Comment


                      • #71
                        In lista unitatilor service autorizate DACIA din carnetul de garantie, APANUL apare ca este singurul autorizat din braila. daca tii la garantia de 6 ani la anticoroziune atunci ar fi bine sa faci reparatia acolo.
                        cand a intrat ametita aia in fundul masinii, am facut reparatia acolo. asta mi-a recomandat agentul de la asigurare, cu toate ca nu aveau contract incheiat cu APANUL si cei de le APAN mi-au zis ca trebuie sa fac reparatia la ei.

                        asta e treaba cu garantia la anticoroziune.
                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          @iamagi: probabil afirmatiile tale sunt in contextul noilor reglementari europene privind reparatiile auto care prevad ca se pot face reparatii la orice service nu doar la cele autorizate de producatorul auto.
                          Corect dar pentru reparatiile ce presupun interventii in garantie (alea gratuite) ramane obligativitatea sa te adresezi service-urilor autorizate(de producatorul auto in speta APAN).
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #73
                            La asta ma refeream Cristi .

                            Miki poate sa se duca oriunde. As recomanda Service-ul KIA.
                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              RECOMANDĂRI ŞI SFATURI PRACTICE PRIVIND EFECTUAREA PRESTĂRILOR SERVICE AUTO

                              În cazul efectuării unor remedieri ale deficienţelor apărute în perioada de garanţie a autoturismelor, consumatorii se vor adresa unităţilor service de specialitate evidenţiate în cărţile de garanţie, obligaţiile prestatorilor fiind comentate la capitolul 2 din prezentul ghid.

                              Urmare efectuării remedierilor apărute în termenul de garanţie, prestatorul de service auto este obligat să evidenţieze în cartea de garanţie intervenţiile efectuate, iar în cazul imobilizării autoturismului din motive bine întemeiate (efectuarea reparaţiei a durat o perioadă mai mare, lipsa pieselor de schimb, etc.), acesta va prelungi perioada de garanţie conform art. 13 din HG 394/1995.

                              La efectuarea reviziilor tehnice periodice evidenţiate în cărţile de garanţie, este indicat ca proprietarul autoturismului (consumatorul), să urmărească efectuarea tuturor operaţiilor indicate de producătorul bunului de folosinţă îndelungată, prestatorul ştampilând cupoanele de revizii efectuate.

                              În cazul efectuării prestaţiilor service auto se vor urmări etapele evidenţiate în schema din anexa nr. 2, plecând de la recepţia informaţiei de la client asupra deficienţelor constatate de acesta în timpul utilizării autoturismului şi până la recepţia finală a acestuia.

                              Cumpărarea unui serviciu diferă sensibil de cumpărarea unui produs fizic, iar faptul că serviciul nu este plătit, de regulă, decât furnizarea şi consumarea lui, oferă consumatorului un grad considerabil de siguranţă.

                              Autorizarea agenţilor economici care prestează servicii de reparaţii sau desfăşoară activitatea de reconstrucţie a vehiculelor rutiere.

                              Agenţii economici pot presta servicii de reparaţii pentru vehicule rutiere, numai în ateliere specializate, în baza autorizaţiei de funcţionare, care este documentul prin care se atestă capacitatea agentului economic de a presta în conformitate cu legislaţia în vigoare, servicii de reparaţii de calitate, care să asigure siguranţa circulaţiei şi protecţiei mediului.

                              Agenţii economici care prestează servicii de reparaţii în termen de garanţie, trebuie să aibă şi abilitatea din partea reprezentantului autorizat al acestuia.

                              Activitatea de reconstrucţie a vehiculelor rutiere se poate efectua numai de către agenţii economici care au o activitate de producţie industrială în domeniu, pe baza unei tehnologii elaborate sau avizate de producătorul iniţial al vehiculelor respective.

                              Verificarea calităţii lucrărilor de reparaţii se efectuează cu echipamente şi aparatură omologată, în conformitate cu "Reglementările privind inspecţia tehnică periodică a autovehiculelor şi remorcilor" (RNTR - 1) sau în cadrul staţiilor de inspecşie tehnică, autorizate de Ministerul Transporturilor.

                              Agenţii economici care prestează servicii de reparaţii pentru vehicule rutiere vor utiliza numai echipamente, piese de schimb şi materiale de origine, certificate şi/sau omologate, care concură la siguranţa circulaţiei şi la protecţia mediului şi sunt obligaţi să elibereze beneficiarilor documente de atestare calitativă şi garanţie pentru lucrările executate.
                              sigpic

                              Comment


                              • #75
                                Salut.
                                Am citit mesajele voastre in speranta ca voi gasi vreun service in afara de APAN care sa faca ce face si APAN-ul. In general, APAN se misca destul de bine. In general. Insa preturile sunt KO (nu OK). Plus de asta, vorba unuia din cei care au scris mai sus, daca te intorci cu spatele esti "gata". Si am 3 ani de garantie la ei. Unii lucreaza constiincios si OK, unii insa ....
                                Din mesajele de mai sus reies doua service-uri EUROCAR si UNIVIP ca ar fi cat de cat.
                                Imi poate spune si mie cineva de vreun service la care a facut interventii, a fost multumit raport calitate/pret si i s-a dat si garantie ? Nu de alta, dar pe langa revizia obisnuita trebuie sa schimb si distributia si chiar n-as vrea sa ma ajunga la vreo suma prea mare daca ma duc la APAN. Adica chiar nu exista concurenta deloc pentru ei ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google