Inchidere usi la atingerea unui anumit prag de viteza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inchidere usi la atingerea unui anumit prag de viteza

    Are un singur dezavantaj, nu si deschide usile la oprirea pe loc sau la oprirea motorului. Chiar si asa o consider foarte utila, nu risti sa-ti deschida cineva usa cand stai la semafor.

    Incuierea usilor la atingerea unei anumite viteze (C.A.R.)
    - pragul de declansare al incuierii se seteaza la activarea functiei
    - trebuie adus semnalul de viteza din pinul 22 conector negru al tabloului la pinul EHI-A6 al UCH
    (la unele variante/generatii de Logan semnalul de viteza este deja cablat si conectat)

    Activare/dezactivare a functiei C.A.R.
    - incuierea usilor la atingerea unei anumite viteze poate fi activata prin mentinerea apasata
    timp de 5 secunde a butonului de blocare usi, la activare se va auzi un beep bi-tonal.
    - dezactivarea se face prin apasarea timp de 5 secunde a butonului de deblocare a usilor,
    la dezactivare se va auzi tot un beep bi-tonal.
    - aceasta functie se activeaza separat de C.A.R.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    e foarte buna ideea
    in Romania noastra te cam poti astepta la orice
    tine-o tot asa ca suntem multi care invatam de la tine
    sigpic
    http://www.loganclub.ro/forum/nt_16_mic-t38412.html

    Comment


    • #3
      E buna ideea,dar in caz de "Doamne fereste" ce faci? Stiu ca s-a argumentat mult pe tema asta,dar e singurul motiv pentru care nu as activa functia asta...se poate gasi o solutie pentru deblocarea usilor in caz de...? Stiu eu...legat la calculatorul airbagurilor?

      Comment


      • #4
        Din cate am tot citit aici si pe alte forumuri, cica ar fi o solutie...
        Tras un fir intre calculatorul de airbag si UCH, dar nu am incercat... Exista un topic despre asta pe alt forum... zicea cineva ca a tras acel fir...

        Comment


        • #5
          Problema e ca nu prea poti face teste,ca sa mergi la sigur...numai daca esti dispus sa inlocuiesti airbagurile...si riscul asta nu cred ca si-l asuma cineva,mai mult,sa faca si un tutorial ca si altii s-o pateasca ulterior.Mai bine ramai cu portierele blocate si sa le taie draq...

          Comment


          • #6
            multumim cristi foarte bun sper sa am si eu tras firu sa nu il mai trag eu

            Comment


            • #7
              mare om crististreulea,ne invata tainele ascunse in ale masinilor,multumirile cred ca sint pe masura...la cit mai multe tutoriale iti dorim!
              sigpic

              Comment


              • #8
                iexact asa se face.functia e foarte utila.taicamiu a fost jefuit de doua ori la semafor,fata cea mare a mea a deschis usa in mers la 80 kilometrii,etc...la accidente ....Dumnezeu cu mila.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • #9
                  in caz de accident usile nu se deschid, asta-i clar. dar eu stiu pe un nenea Seba, tata daunelor la care doar usa de la sofer s-a mai deschis dupa ce a cazut cu botul in sant si s-a rabatat pe plafon cu rotile in sus. asta desi nu avea usile blocate in momentul impactului.
                  cat despre descarcerare, uite parerea unuia care se ocupa cu asa ceva #80
                  Last edited by crististreulea; 19 May 2011, 12:09.
                  Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                  Comment


                  • #10
                    Salut.
                    Azi am tras si eu cablajul...........ramane insa activarea optiunii din ddt2000........
                    Multumim Cristi pentru tutorial.
                    Numai bine.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • #11
                      crististreulea...este vreo posibilitate ca optiunea sa fie activata
                      dar sa nu aiba cablul tras?
                      sigpic
                      http://www.loganclub.ro/forum/nt_16_mic-t38412.html

                      Comment


                      • #12
                        Salut.
                        Chiar acum ma chinui sa activez functia in UCH.
                        Nu ma gindeam sa fie asa greu,daca nu ai experienta e greu.
                        Numai bine.
                        Un Logan----YNG-----
                        Numai bine.

                        Comment


                        • #13
                          la mine este activ dar se intampla un fenomen ciudat se inchide la 30 km la ora si imediat se deschid firul acela e tras de la casetofon

                          Comment


                          • #14
                            Salut.
                            Am intrat cu ddt2000.....m-am chinuit ceva...........sa activat.....adica se aude acel bip,bitonal..........dar nu se inchid usile...........cred ca nu am mers cu activarea vitezei.....am avut ceva probleme in sensul ca spunea ca nu pot face modificari in uch...bla...bla.....si ma punea sa astept 51ms...........dar au fost minute bune si am oprit programul.............cred ca voi merge la cineva de aici care lucreaza cu asa ceva.......sa le activeze el....
                            Si daca vreau sa mai activez functia aceea care daca, descui masina accidental si se reincuie singura(dupa citeva sec},cum procedez sau ce trebuie activat si cum?
                            Multumesc.
                            Numai bine.
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • #15
                              salutare
                              am o mica problema (nedumerire)
                              am tras firul care trebuia am activat cu dtt-ul ca la 30 km/h sa se inchida usile
                              functioneaza dar problema e ca nu se inchid la 30/h ci
                              cam pe la 10 km/h
                              ma poate lumina si pe mine cineva sau ar fi mai simplu sa
                              o setez la 40-50 km/h?
                              sigpic
                              http://www.loganclub.ro/forum/nt_16_mic-t38412.html

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google