Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by killer17 View Post
    O intrebare am si eu, poate s-a mai discutat dar nu am gasit eu. Se poate pune senzorul de lumina/ploaie de pe Clio 4 pe Logan 2? Trebuie neaparat multiplexor sau e de ajuns doar senzor, maneta de stergatoare, activata functia si fire trase catre UCH? Macar partea de ploaie sa mearga.
    Trebuie senzor ploaie/lumină, EMM(ăla cu eticheta verde CLA) și manete cu funcție auto și spate alb, de cablaj și configurare nu mai pomenesc.
    Attached Files
    Last edited by t0rquemada; 5 September 2017, 19:31.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • O recomandare pt cârlig de remorcare ? Folosit doar pt suport de biciclete. Mulțumesc

      Comment


      • Ce service bun recomandati prin Bucuresti pentru schimb de lichid de frana si de servo? Multumesc anticipat!

        Comment


        • Ce service recomandati in Bucuresti pt prima revizie la motorizarea 0,9 TCE + GPL din fabrica? Multumesc!

          Comment


          • @aris86: Pentru lichid de frână pot să îți spun că la Dacoserv au folosit metoda gravitațională când am fost. Nu mi s-a părut tocmai ok, nu știu ce prevede Dacia ca și modalități de schimbat lichidul de frână, dar mașina e ok în continuare. De folosit, au folosit ceva lichid Renault DOT4, cca. 1L (și eu care credeam că în logan se pune DOT3...)

            @keim: Oriunde te-ai duce, ai grijă să nu îți pună ulei 10w40. Am avut "plăcerea" să aud un Clio 0.9 TCe căruia la 13k km i-au pus la reprezentanță 10w40 și în afara faptului că mașina devenea ceva mai leșinată, motorașul ăla se chinuia groaznic mai ales iarna, la temperaturi negative și nu se comporta normal. Să pui 10w40 la un motor cu 13k km mi se pare crunt dar în fine...
            Dpmdv, ori optezi la ei pentru 5w30 căci majoritatea nu au și 5w40, ori te duci tu cu un 5w40 / 0w40 / 5w30 ca lumea.

            Comment


            • Ideea este ca am cerut niste oferte si spre ex automarcus merg pe dacia oil, autocobalcescu pe elf 5w40, iar meridian nord pe elf 10w40. Cand am sunat la meridian sa intreb de ce nu pot pune 5w40, au spus ca este la alegerea clientului, 5w40 fiind mai scump decat 10w40.......
              Am sa cumpar eu pana la urma piesele, cred ca de pe piesenet.ro, o sa iau elf rn-tech 5w40 si o sa merg la autonesti (au o chestie de colaborare cu piesenet.ro), doar ca nu stiu nimic de acest service autonesti. La mine avand instalatie gpl montata din fabrica, reparatorii dacia care au interfata gpl pe bucuresti sunt: automarcus, meridian nord, dacoserv si autonesti sau cel putin atat stiu eu.

              Comment


              • merci, pentru informatie, am incercat sa schimb lichidul de frana in Aleaxndria, dar oamenii mi-au recomandat sa-l schimb la Bucuresti ca au pompa.

                Comment


                • Originally posted by keim View Post
                  Am sa cumpar eu pana la urma piesele, cred ca de pe piesenet.ro, o sa iau elf rn-tech 5w40 si o sa merg la autonesti (au o chestie de colaborare cu piesenet.ro), doar ca nu stiu nimic de acest service autonesti..
                  Am fost eu la ei de 3-4 ori și sunt ok. Totul pe factura,atelierele dotate,au și magazin de piese. Per total cu mine au fost super ok. După te și suna doamnele de acolo sa acorzi feedback

                  Comment


                  • Am vazut ca in configurator a aparut versiunea SL Prestige Plus la un pret mai mic fata de Prestige. Stie cineva ce are in minus aceasta versiune fata de Prestige?

                    Conform descrierii de pe site SL Prestige Plus ar avea chiar optiuni in plus:
                    - media nav
                    - cruise control

                    Si ar fi si mai ifetina cu 550 euro ?!
                    Attached Files
                    Last edited by igor06; 9 September 2017, 10:01.

                    Comment


                    • Ca idee nu ai nici acum Prestige(E3) ci Prestige (E2) adică un Laureate cu de toate.

                      Ex = nivel de echipare
                      E0=Acces
                      E1=Ambiance
                      E2=Laureate
                      E3=Prestige - nu se vinde în RO și EU, doar BR+RU

                      în rest e explicabil se lansează XJD (Duster II) cu niște goodies care vor ajunge și pe X52 în timpul rămas până la EOP(end of production)
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Help!!
                        @torq sau cine stie exact codul pentru oglinda dreapta cu reglaj manual L2?
                        Un pret ptr reprezentanta?

                        Comment


                        • Oglinda în reprezentanta costa 150 de lei, îți recomand piesenet.ro costa 85 de lei.

                          Acest preț este valabil la cea electrica.

                          Comment


                          • A mers cineva cu masina pana s-a terminat benzina si facuse plinul si a resetat litri consumati sa vada cat era? Am facut plinul, deci 50L, am mers...am mai bagat 20.01L, am consumat 59.1L din total, am alimentat 41.67L (pompa nu s-a oprit, am bagat de o suma rotunda,imi arata full la linii) deci ar trebui sa am acum in rezervor 52.67L. Ori e rezervorul mai mare, ori consumul la pompa nu bate cu litri consumati din compiterul de bord...?

                            Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                            Comment


                            • 8 pavele = 45L
                              rezervorul are 50L - care sunt luați în calcul
                              în rezervor intră și 62L - diferența de 12L nu e luată în calcul

                              1. pus clip citit litri
                              2. alimentat apoi citit litri și reset CB/notat benzină consumată +odo
                              3. mers până faci pana prostului
                              4. pus clip citit cât mai ai în rezervor + notat benzină consumată +odo

                              99,9% ce ai citit cu clip = benzină consumată de la ultimul reset
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Cand am facut prima oara plinul am bagat pana s-a oprit pompa. Nu bag peste. Mi s-a parut ciudat ca atunci cand s-a aprins becul la rezerva aveam consumati ~57 L (din 50+20) deci sa se fi aprins rosu la 12-13 litri...cam mult zic eu...
                                O sa fac cum zici tu t0rquemada, dar parca imi e mila sa merg pana fac pana prostului cu ea...[emoji38]

                                Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google