Izolat Fete De Usi Cu Garnitura Termopan!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Izolat Fete De Usi Cu Garnitura Termopan!!!

    Pt ca am tot dat fetele de usi jos de cateva ori,ma saturasem sa tot trag si sa asez apoi acel mastic la locul lui in acel canal roata pe fetele de usi cand le montam la loc. Asa ca in locul acelui mastic am cumparat GARNITURA DE TERMOPAN si am lipit-o pe fetele de usi.

    Materiale necesare:
    --Silicon sanitar.,,vreo 13 lei tubul.
    --Un creion pt a inlatura cu usurinta masticul din canalul ala.
    --Garnitura de termopan vreo 7 metri liniari ..cam 2/3 lei metrul liniar...se foloseste cam 1,70M de fiecare fata de usa.
    --Putin spirt pt a degresa si curata locul unde vine aplicata garnitura si siliconul.

    Pt ca suprafata usi nu este plata nu prea se prinde garnitura bine pe acel canal. Din cauza asta ,ca sa numai am batai de cap si sa se dezlipeasca garnitura, am aplicat acel silicon sanitar. Atentie...sa nu dati cu prea mult silicon in acel canal pt ca la lipire va iesi afara si va veti murdari inutil.
    Spor la treaba...
    Attached Files
    Last edited by Ivan Marian; 24 September 2012, 12:32.

  • #2
    Interesantă metoda ta. Eu am folosit mastic pentru acoperişuri de tabla.

    Sent from my HTC Wildfire using Forum Runner

    Comment


    • #3
      Mastic aveam si eu destul ca sa pun altul in loc. Dar de fiecare data te murdareai de negreala din aia si mi se urase de el.

      Acum partea a doua a lucrarii...si anume...masticul care ramane lipit pe tabla usilor il inlaturati cu un card bancar vechi sau un card de cartela telefonica pt a nu zgaraia vopseaua si tabla.
      Ce mai ramane lipit, dupa ce ati luat grosul masticului cu cardul, il stergeti cu o carpa si diluant cat cuprinde.
      Fara diluant NEAM DE NEAM nu o sa curatati voi masticul de pe tabla usi.

      Daca lasati masticul pe usi,atunci cand veti monta fetele usilor la loc garnitura aia de termopan se prinde de mastic si data viitoare cand veti da jos fata de usa,,,garnitura se va rupe.
      Attached Files

      Comment


      • #4
        salut, destul de "inovator" pot spune, dar nu se departeaza fata de usa din plastic de tabla?nu apare un luft intre ele cand o montezi inapoi?

        Comment


        • #5
          Garnitura aia este de fapt una de etansare. Ea are rolul de a izola rosturile/lufturile acolo unde nu se inchid bine geamurile. Este facuta dintr-un fel de burete cauciucat si se comprima,nu este rigida/dura ca sa indeparteze fata de usa de tabla.
          Ca sa intelegi...iti pun 2 poze.
          Attached Files

          Comment


          • #6
            am inteles, mersi mult , cand gasesc garnitura o sa incerc sa vad ce iese

            Comment


            • #7
              interesanta idee

              Comment


              • #8
                Poate o sa incerc si eu

                Comment


                • #9
                  Interesantă abordare, dar atenție: banda adezivă se va desprinde de banda de cauciuc din cauză că „lucrează” la uzură. Deci, cine demontează în mod repetat fața de ușă, va trebui să schimbe banda.
                  Avantajul e că se găsește pe toate drumurile (adică în toate super / hipermarket-urile) și e ieftină. Și mai ceva: omoară „greierașii” care apar între tabla și fața de usă.
                  The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by JREwing View Post
                    Interesantă abordare, dar atenție: banda adezivă se va desprinde de banda de cauciuc din cauză că „lucrează” la uzură.
                    Nu prea am inteles ce vrei sa spui acolo. Ce se desprinde ? ... Daca te referi ca se desprinde garnitura de fata de usa,,tocmai din cauza asta am dat cu silicon.
                    La termopan fiind suprafata de lipire dreapta ,nu am mai dat cu silicon. A fost de ajuns lipiciul acelei benzi/garnituri de etansare.

                    Cat despre ""lucrat"" am banda din aia de vreo 3 ani la termopane si in astia 3 ani s-au deschis geamurile de mii de ori ( ca in reclama aia ) si nu s-a desprins nimic. Nu cred ca cineva ar da fetele de usi jos atat de des precum deschiderea geamurilor termopan,incat sa se uzeze banda aia.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      Pai ce aratati voi pe aici nu sunt chedere de termopane,sunt garnituri universale cu autoadeziv.
                      @ivanmarian nu aveai nevoie de acea improvizatie la geamuri,sunt de slaba calitate geamurile,s-au tasat chederele originale,s-au uzat placutele de inchidere?Vezi ca pe canturile geamurilor mobile au reglaje speciale ptr etansare.
                      Numai bine.
                      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                      Comment


                      • #12
                        @IvanMarian: garnitura de la termopan SEAMANA cu ce ai pus tu, dar NU SE ADUNA. Garnitura de termopan se baga pe o sina pe conturul geamului, nu se lipeste. Daca ar fi asa, cand ajunge apa pe geam si ingheata, nu mai deschizi geamul decat cu ranga sau cu bomba.

                        Cum am spus, ideea nu e rea, asa ca hai sa nu ajungem - DIN NOU - la polemici inutile.
                        The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                        Comment


                        • #13
                          Nu era si nici nu este vorba de nici o polemica,,dar nu intelegeam la ce te referi. Atat..nimic mai mult. Stiu de ce vorbesti,de aia neagra a ei,,originala,, asta este una de etansare.

                          Comment


                          • #14
                            mosule daca tot ai avut fetele date jos de ce nu ai incercat si o izolatie a fetelor de usi cu ceva pasla deaia speciala am vazut ceva pe forum. si intrebarea este cu ce se lipeste pisla aia de plasticul fetei de usa . pe tijele alea se poate baga ceva ca un siret sa spunem, pentru a inlatura putin aparitia soriceilor

                            Comment


                            • #15
                              Pai si cine a zis ca am montat fetele de usa? Stau cu ele in casa de 3 zile
                              Maine ma duc in Dademan sa cumpar izolatie si niste vaselina.
                              Cu vaselina sa dau pe tabla usilor si ca izolatie o sa folosesc folie de parchet aluminizata de 5 mm....e vreo 4 lei metru liniar.
                              De lipit se lipeste cu silicon sanitar sau orice altceva de lipit asemanator.
                              Pe tijele alea am vazut la Cristi Streulea parca ca le-a dat cu banda de teflon.....
                              Attached Files
                              Last edited by Ivan Marian; 26 September 2012, 22:30.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google