Izolat Fete De Usi Cu Garnitura Termopan!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    salut, pe tijele alea de la usi poti da si cu banda izolatoare speciala care rezista la apa, caldura,etc..(ceva de la TESLA parca am folosit si eu si de vreo 2 ani nu am probleme), banda de teflon se poate desface in timp; sau ai mai putea taia pe lung izolatie de conductor litat cu diametru mai mare

    referitor la folia de AL cred ca mai bine ai puneo pe fata metalica, iar pentru fata de plastic mai recomandata ar fi pasla

    Comment


    • #17
      Originally posted by Ivan Marian View Post
      Maine ma duc in Dademan sa cumpar izolatie si niste vaselina.
      ..
      Am ajuns vineri in Dademan si am cumparat 2 cutii de vaselina ( ca in poza ) ce are punct de curgere la 163 de grade ce costa 14 lei bucata si folie ppe de parchet de 5 mm.
      Cu vaselina am dat peste tabla usilor ,atat la exterior cat si la interior. Cu ea am mai uns balamalele usilor si am gresat si macaralele geamurilor.
      Pt operatiunea asta am dat toate chederele si geamurile jos si chiar fagurele ala de plastic din usile fata..
      Dupa ce am terminat de uns si gresat,am montat chederele si geamurile la loc si apoi am izolat fata de usa cu folia.
      A fost de munca ca la balamuc,,,dar la final am constatat ca merita toata treaba. Usile se inchid si se aud mai bine si numai zdrangane si muzica se aude si aia cu muuult mai bine.
      Mai am de dat jos plafonul si sa montez si pe ala folie de parchet.
      Attached Files
      Last edited by Ivan Marian; 30 September 2012, 20:29.

      Comment


      • #18
        Folia aia de aluminium nu trebuia montata invers ?!
        sigpic

        Comment


        • #19
          Ai pus prea multa vaselina pe scripeti. In timp, vaselina o sa acumuleze praf si nisip,acest lucru ducand la aparitia scatiiturilor si in plus la o uzura prematura a componentelor de plastic (scripeti). Iti spun asta din experienta-am patit-o si eu pe vremea cand ungeam cu multa vaselina toti rulmentii de la bicicleta.

          Comment


          • #20
            Originally posted by PrietenCuTine View Post
            Folia aia de aluminium nu trebuia montata invers ?!
            Nu neaparat..fiecare o pune cum vrea. Daca te uiti mai atent o sa vezi si alti colegi ca au pus folia la fel.

            Originally posted by raduvl View Post
            Iti spun asta din experienta-am patit-o si eu pe vremea cand ungeam cu multa vaselina toti rulmentii de la bicicleta.
            Daca tu compari rulmentii de la bicicleta cu angrenajele macaralei,,,nu faci bine.
            Cu bicicleta circuli prin praf/noroi si la alte intemperii si e normal sa se faca acolo o mare mizerie.

            Iti spun eu din proprie experienta ca am mai uns macaralele alea si acum vreo 3 ani si nu am gasit mai nimic pe acolo depus pe angrenaje. Ce am facut acum...am curatat macaralele de vaselina veche si am pus alta noua. Plus ca macaraua aia sta si ea in mediu cat de cat izolat de exterior si praf nu intra mai deloc. Acum ca am izolat usile cu garnitura aia de etansare si cu folia ,,,nici ca o sa mai vad praf in portiere.
            Nici pe fetele si tabla usilor nu am avut cine stie ce praf pe acolo.

            Deci cine vrea sa faca ,ca mine si are pofta de munca,,sa o faca.

            Comment


            • #21
              Ce face folia aia cu aluminiu? Nu de alta, dar ma rodea si pe mine gandul, pana am citit ca reduce zgomotul numai cu 3 DB, ceea ce in masina e egal cu zero.
              Deci, da-mi argumente, dar pertinente, ca sa iau o decizie finala, fiindca jumate de Fluence e tabla goala si vreau sa il pun la punct inainte de a da frigul.
              Multzam.
              The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

              Comment


              • #22
                Nu prea imi vine sa cred ca folia aia de aluminiu sau ce o fi, de se foloseste pentru parchet, face ceva pentru partea de muzica sau mai ales pentru transferul termic iarna.
                Eu mi-am izolat usile fata cu stp, ceva mult mai gros decat folia aceea, cu un strat de bitum cred si ceva aluminiu peste si nu simt nicio diferenta pe timp de iarna in masina, se raceste la fel de repede.

                Insa, pe partea de muzica s-a schimbat treaba, suna mult mai bine, iar usa fiind mai grea se inchide frumos, dar mi-a rupt deja un opritor la usa.
                Attached Files
                Cumpar volan de Duster

                Comment


                • #23
                  Originally posted by JREwing View Post
                  Ce face folia aia cu aluminiu?
                  Deci, da-mi argumente, dar pertinente, ,,,,
                  Folia aia cu aluminiu ofera o izolatie mai buna decat folia standard.
                  Argumente,,,sunt astea.. http://i.dedeman.ro/media/file/file/...minizata_f.pdf

                  Acum dupa ce termin de izolat si asamblat tot ce am demontat dupa si din logan,,,,ca muuulte au mai fost,,, ,cu primul drum facut o sa ma pronunt.

                  Dupa cum se vede si din poze am izolat plafonul,stalpii centrali/spate si traversele plafonului.
                  Tot ce se vede este izolat cu doua straturi de folie, adica 1 cm de izolatie,,iar in traverse fata/central/spate am bagat mai multe fasii de folie prin gaurile alea mai late si mai mari.
                  Prin gaurile de langa manerele pasagerilor am procedat la fel..adica taiate fasii pe masura si bagate prin orificiile de acolo.
                  In stalpi am bagat prima data folie in acele gauri,,apoi am venit suplimentar cu o alta fasie de sus pana jos peste stalp.
                  Maine sper sa termin de montat plafonul,banchetele,stalpii,husele,centurile,,etc ca repet...MULTE AU MAI FOST.

                  Ps...ca sa scot plafonul din masina,,a trebuit sa dau scaunele in fata si lasate la maxim catre bord ( se vede in poze). Banchetele spate au trebuit scoase si alea,,tetierele la fel,,,altfel NEAM DE NEAM nu iese plafonul din masina!!!
                  Attached Files
                  Last edited by Ivan Marian; 2 October 2012, 16:40.

                  Comment


                  • #24
                    eu am lipit fonomin pe interiorul fetelor de usa, iar dupa aceea am umplut spatiul dintre fata de usa si tabla cu silicon transparent. ideea e ca soriceii au disparut, dar consider ca solutia ta cu acele chedere e mult mai buna.

                    intrebare: cum ai dat jos plasticele de pe stalpii spate? din cate am vazut, sunt "blocate" de contactorii de la degivrare.
                    Attached Files
                    Stock is boring...
                    My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                    Comment


                    • #25
                      Daca ai dat cu silicon dupa ce ai montat fata de usa,o sa fie foarte nasol data viitoare cand o vei mai da jos. Siliconul va trebui sa-l tai cu un cuter roata si pe urma sa tragi de fata de usa. Risti asa sa zgarai si vopseaua si fata de usa.
                      Cat despre contactorii aia de la luneta....intai tragi usor de plasticul dinspre bancheta si dupa ce se declipseaza cat de cat, o sa vezi un papuc ce intra in lamela de tabla a lunetei. Bagi mana si tragi de acel papuc si apoi scoti cu grija tabla aia afara dintre plastic. Atentie sa nu indoi tabla aia la 90 de grade ca risti sa o rupi. Deci o iei din aproape in aproape pana iese afara.

                      Acum pe seara am apucat sa montez plafonul/pasla aia. Maine mai am de montat platicele spate,manerele,stalpi,centurile. Ca o prima concluzie..... Daca am montat/lipit 2 randuri de folie pe tabla plafonului si avand cam 12 mm grosime,cand am montat pasla aia la loc toata distanta dintre tabla si pasla a disparut. Totul a devenit compact si cand bati in tabla pe exterior se aude un sunet infundat. Nu se mai lasa/onduleaza nici tabla daca te apesi usor pe ea. Inainte se lasa imediat ce o apasai cu varful degetelor,,,acum a devenit rigida si o poti apasa mai tare ca nu se mai intampla nimic.

                      Comment


                      • #26
                        Nu vreau sa instig ceva anume,dar, eu am pus pe masina folie expandata de 1cm grosime, de anul trecut, si vreau sa zpun ca nu sunt diferente majore sau semnificative privind zgomotul sau izolare fonica si termica a masini. Tot simt curent in mers pe la manerele interioare.....intr-adevar, nu asa de tare, dar se simte.....iar cat despre mentinerea caldurii...randamentul termic este egal cu zero, din cauza geamurilor, care fac un schimb termic fff bine cu exteriorul.
                        Eu consider, ca totul tine cat de mult si repede da caldura masina.
                        Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                        Comment


                        • #27
                          bravo mariane pentru lucrare, sa-mi zici si mie de cati milimetri este garnitura aia, ca am fetele de usi fata date jos si vreau sa scap de masticul ala urat si incomod !!!!!
                          sigpic
                          The MVP

                          Comment


                          • #28
                            Are cam un centimetru latime si grosimea variaza de la 3/5 mm. Eu am pus din aia de 3 mm parca.
                            Poti pune si mai groasa,ca ea se preseaza mai mult sau mai putin acolo unde este nevoie.

                            Comment


                            • #29
                              mamaaaaa, da ai munci pe branci Marine, foarte misto treaba sa ne spui dupa ce termini rezultatele, daca sunt satisfacatoare.

                              Comment


                              • #30
                                treaba adevarata se face doar cu STP / SilentCoat

                                fonomin, burete, vopsea cauciucata, folii de parchet = munca degeaba

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google