Logan 1.5 dci vs matiz

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Poate ca vaeti dreptate cu condusul unui diesel
    Eu am condus numai masini pe benzina pana acum
    S-au unde masina este inca rodaj...nush
    Dar am ramas prost cand am vazut ca nu reusesc nici macar la o proba sa io dau

    BTW...stiu sa ma dau la liniute.....cu dacia 1310 am castigat de multe ori

    Comment


    • #17
      castigi cu dacia si cu loganu nu.......sa fim seriosi ......de mine nu a putut scapa o octavia ....si cam fumega.....) dar tot nu m-a pierdut .....eram in spatele ei
      sigpic

      Comment


      • #18
        Pai da....exact asta s-a intamplat...nici eu nu pot sa cred
        Nu de alta dar sunt sigur ca daca eram cu 1310-le il bateam...cel putin pe 0-400 cu start de pe loc

        Nu pot sa inteleg ce s-a intamplat...dar S-A INTAMPLAT

        Comment


        • #19
          io am avut si matiz acum cateva luni si stiu ce poate. un pic de vana are dar nu ca sa faca loganu ci doar o dacie obisnuita ;)
          sigpic

          Comment


          • #20
            loganul nu e masina de curse, este masina de familie adica sa te duca din A in B + k matizul este mai usor si poate omul ala isi cunostea masina bine mai ales ca dieselul din acesta discutie este in rodaj din ce am inteles. A mea cand a fost in rodaj ma lua si ala cu trabantul si sa nu mai zica lumea pe aici ca am eu ceva cu loganul dar totusi este masina de familie si atat.

            Comment


            • #21
              Matiz = 910kg; Logan Sedan=1090kg.
              Matiz = 68NM/45cp; Logan Sedan=148NM/65cp

              Raport kg/CP:
              Matiz: 20.22 kg/cp
              Logan: 16.76 kg/cp

              Matizul n-are nici-o sansa sa bata Loganul sub nici-o forma. Alta e problema.

              Comment


              • #22
                totusi este masina de familie si atat.
                fugi domne d-aci, cum adica, la sutele de cai dp logan face tot sa moara jiji becali, tu nu stiai ca numai racerii isi iau logan.
                topicu asta...e jenibil.

                Comment


                • #23
                  trebuie sa stii sa conduci un diesel, daca ai fost benzinar toata viata si esti pt prima oara pe un diesel da, te poate face un matiz ) , este cumva exact pe dos, ca sa zic asa dieselul fata de benzinar , trage foarte tare la inceput dar pe parcurs la viteze mari isi pierde puterea ( este si din cauza cutiei de viteze astfel conceputa) la mine (dci 65 cp) este foarte "tare" treapta 1, apoi 2 si 3 sunt "varza" ca sa zic asa, si isi revine binisor in viteza a 4-a, iar a 5-a este , lumeee, lumee adica tara lunga cu o plaja de valori 80-160.
                  Deci un matiz daca stie sa conduca te poate face in intervalul 60-100, 110 unde tu esti slab in treptele 2, si 3 pana forjezi in a 4-a, apoi no way. Te poate intrece de exemplu un 1.6 dupa aceasta viteza, sau chiar un 1.4 ( depinde)

                  Pe mine m-a facut un olcit de la 60 /h pana la 100 , dar apoi a oprit si se uita la motor pe la 130
                  Tot asa m-a facut un 1.6 pe la 150 pe autostrada, dar dupa 4-5 km, baiatul mergea cuminte cu 100 ( cred ca s-a uitat pe consum si si-a dat seama ca nu ii ajunge benzina pana la destinatie daca merge cu 160 )

                  Comment


                  • #24
                    Si eu pot sa afirm in deplina cunostinta de cauza ca un Matiz nu are cum sa faca un 1.5 DCI (asta daca ambele masini sunt conduse in cunostinta de cauza referitor la limitele masinilor).

                    Masina mea personala este un Matiz Euro 4 (10.000 km la bord) iar la lucru am un 1.5 DCI din martie 2007 cu 11.000 km la bord.

                    Singurul avantaj la Matiz este demarajul in primii 150-200 m (poate chiar mai putin de atat) (treptele 1-2 eventual 3) cand trage bine, insa dupa cum se stie, motorul de Matiz are 3 cilindri si "se simte bine" la turatii mari, insa 1.5-ul e clar superior chiar daca se poate intampla ca in primii maxim 300 de m sa aibe avans Matizul.

                    O singura data am facut o liniuta cu un 1.5 Van (cand eram cu Matizul) si pot sa spun ca nu am menajat deloc motorul (mers pana aproape de limitare) iar la 70 km/h deja avea avans Loganul cam 1-1,5 metri (distanta parcursa fiind de maxim 600 de metri).

                    Concluziile le extrageti voi de aici.

                    Stima.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by MAVERICK_SS
                      Si eu pot sa afirm in deplina cunostinta de cauza ca un Matiz nu are cum sa faca un 1.5 DCI (asta daca ambele masini sunt conduse in cunostinta de cauza referitor la limitele masinilor).

                      Masina mea personala este un Matiz Euro 4 (10.000 km la bord) iar la lucru am un 1.5 DCI din martie 2007 cu 11.000 km la bord.

                      Singurul avantaj la Matiz este demarajul in primii 150-200 m (poate chiar mai putin de atat) (treptele 1-2 eventual 3) cand trage bine, insa dupa cum se stie, motorul de Matiz are 3 cilindri si "se simte bine" la turatii mari, insa 1.5-ul e clar superior chiar daca se poate intampla ca in primii maxim 300 de m sa aibe avans Matizul.

                      O singura data am facut o liniuta cu un 1.5 Van (cand eram cu Matizul) si pot sa spun ca nu am menajat deloc motorul (mers pana aproape de limitare) iar la 70 km/h deja avea avans Loganul cam 1-1,5 metri (distanta parcursa fiind de maxim 600 de metri).

                      Concluziile le extrageti voi de aici.

                      Stima.


                      pai daca distanta era de 600....atunci deja nu mai era linutza....era deja intrecere sa vedeti cine are viteza de top mai mare.....nu se pune
                      Sau voi v-ati pus deacord sa fie pe 600 de metri?

                      Comment


                      • #26
                        Eu sunt mandra posesoare de dci. Sora mea conduce un Matiz...Nici nu se poate face comparatie...Loganul este mult superior Matizului...Am mers cu ambele masini cu 130km/h..Sincer, in Matiz imi tremurau picioarele....

                        Comment


                        • #27
                          Fa o liniuta cu sora ta si spune-ne si noua.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #28
                            Poate era un Matiz preparat...cu putina benzina in rezervor...si fara roata de rezerva.

                            Comment


                            • #29
                              Numai din date pur tehnice observam ca dci-ul e superior Matiz-ului. Problema e intre scaun si pedale. Sincer m-am luat la liniutze cu un Fiat 1.4 starjet si l-am facut la plecarile de pe loc, desi recunosc... ca ma putea face. Mai mult nu aveam sa vad daca ma ajunge ca deja eram la urmatorul semafor

                              Stie ce zice Sp!ke.
                              Logan Berlina 1.5 DCi 65 CP - Preferance 26 OCT. 2006 sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Octavian___28
                                Poate era un Matiz preparat...cu putina benzina in rezervor...si fara roata de rezerva.
                                Si fara sofer! ;)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google