Noul motor 1.5 dci 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noul motor 1.5 dci 85 CP

    Sa lansat noul motor 1.5 dci de 85CP pe variantele MCV,din toamna 2007 vor fi puse si pe variantele berline.
    Ce e interesant e ca raportul volumetric a ramas acelasi ca la dci-ul de 70CP,probabil CP in plus pana la 85CP sau scos dintr-o turbina mai puternica si alt tip de injectoare si alta pompa de injectie cu presiune mai mare.
    In rest consumul in cazul MCV vad ca a ramas acelasi ba chiar la oras a scazut putin.
    Demarajul 0-100km/h a scazut cu 3 secunde in cazul MCV,prababil pe variantele berline va scade cu 2 secunde.
    Mai multe detalii tehnice despre motor gasiti aici pe http://www.dacia.ro/logan-mcv/date-tehnice

  • #2
    Da e belea motorasul asta nou dar ceva m-a uimit cand am citi datele tehnice de pe site-ul dacia....s-a intamplat ceva cu datele specificate la performantele tuturor motoarelor pe care le au....si anume au scazut considerabil....CARE E FAZA??? Pana acum ne-au pacalit cu datele alea vechi, sau poate s-au scurtat secundele si au crescut km intre timp ce mama masii..

    Mda...am gresit eu pt ca ma uitam la specificatiile de la MCV si ma gandeam la berlina ....
    Last edited by andrei; 15 July 2007, 11:53.
    Easy 1.5 DCI

    Comment


    • #3
      ti se pare, eu nu vad nici o schimbare pe varianta berlina,tot 15" secunde are 0-100km/h si la MCV asa este cum e acolo,e mai mai slaba la demaraj in rest alea sunt datele de acolo care au fost de la inceput afisate.

      Comment


      • #4
        Originally posted by lineup
        Da e belea motorasul asta nou dar ceva m-a uimit cand am citi datele tehnice de pe site-ul dacia....s-a intamplat ceva cu datele specificate la performantele tuturor motoarelor pe care le au....si anume au scazut considerabil....CARE E FAZA??? Pana acum ne-au pacalit cu datele alea vechi, sau poate s-au scurtat secundele si au crescut km intre timp ce mama masii..
        La care ca nu le mai stiu pe cele vechi?
        Si ca fapt divers nu stii ce a zis Einstein ca totul este relativ, cei de la Dacia aplica teoria relativitatii .
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #5
          abia astept sa vad motorasul asta pe berlina sa vad cat ea 0-100 demaraj

          Comment


          • #6
            Am rectificat mai sus...datele nu s-au schimbat deloc pt ca eu citeam datele de la MCV si credeam ca e vorba si despre berlina dar mi-am dat seama dupa ) asa ca nu mai bagati in seam ce am zis eu de modificari
            Easy 1.5 DCI

            Comment


            • #7
              Iar eu am postat in timp ce rectificai, scuze.
              Pai daca modifica si cutia (asa s-a spus pe aici) s-ar putea sa se compare cu 1,6 MPI 8V.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #8
                pai poate baga cutie de pe MCV cea JR5(cu comanda pe cabluri) si cu un chiptuning scoti un 100CP si faci lejer un 1.6 8v

                Comment


                • #9
                  Originally posted by SUPERCAR
                  abia astept sa vad motorasul asta pe berlina sa vad cat ea 0-100 demaraj
                  Am io motoru vechi de 65 de cai cu chip pana la 84 de cai si scoate cam 12,5-12,7 0-100km/h

                  OFF TOPIC: Supercar, esti cumva X5 de pe masini.ro?

                  Comment


                  • #10
                    deci am avut dreptate scade cam cu 2 secunde de la 15" la cel de 70CP la 13 secunde la asta de 85CP,oricum e bine bine,si daca i se face si chiptuning pe la 100CP ajunge si poate o sa aiba cam 11 secunde demaraj
                    da eu sunt si acolo cu X5 user

                    Comment


                    • #11
                      Oare cat va costa un ambition cu un motor de 85 de cai(berlina)??aveti idee?
                      sigpic
                      Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

                      Comment


                      • #12
                        Eu sincer cred ca vor pune varianta de 85 de cai doar pe prestige. Cat despre pret, probabil va fi in jur de 11000-11500 de euro

                        Comment


                        • #13
                          O sa fie si pe Ambition, diferenta o sa fie de 4-500 de euro fata de pretul actual.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Aceasta este diferenta de pret de 450 euro intre cele 2 motoare pe mcv, deci probabil atat va fi si pe berline...

                            Laureate 1.5 dCi / 70CP 11600 36408,92
                            Laureate 1.5 dCi / 85CP New 12050 37821,34
                            Marca Masina: Dacia
                            Model masina: Logan MCV
                            Motorizare: 1.5 DCI
                            Culoarea / Color: Albastru Mineral

                            Comment


                            • #15
                              mah motorul asta chiar ca e tentant, doar ca... daca are aceliasi probleme ca toata dci-urile, adica ai sanse foarte mari ca dupa 60.000 sa se f**a injectoarele.....mai bine un 1.6 mpi sau 16v

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google