Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Carevasazica ambreiajul nu se schimba pe garantie, e "normal" sa tina doar cateva mii de km in viziunea Dacia.
    Pana la urma, astia ce schimba pe garantie, in afara de sinele de la scaune?

    Comment


    • Schimba ce pot, pe cheltuiala minima(chedere,sine scaune,garnituri, etc )...si ce tine la vrajala fata de client.
      Problema este ca,in unele locatii au schimbat pe garantie fix cu aceasta problema!
      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

      Comment


      • La Skoda ( orice model nou ) ai garantie la ambreiaj 3 luni sau 10.000 km. Mare garantie dau si ceilalti...Oricum, ambreiajul "se consuma" in functie de utilizator. Mi se pare undeva normal...

        Comment


        • Deh, daca e normal, imi inchipui ca scoti banii cu zambetul pe buze si-l schimbi.

          La Logan 1 ambreiajul ducea si 150-200k, la L2 e clar ca s-a ales o solutie economica.

          Oricum, ambreiajul "se consuma" in functie de utilizator.
          Deci recunosti ca tu esti de vina, doar ca sa nu iasa masina prost. Mai rar asa fidelitate fata de marca.

          La Skoda ( orice model nou ) ai garantie la ambreiaj 3 luni sau 10.000 km. Mare garantie dau si ceilalti..
          Macar Skoda ofera ambreiaje care rezista, nu turte de floarea soarelui pe post de ambreiaj.
          Last edited by mr.K; 5 March 2016, 22:58.

          Comment


          • trollu' de serviciu......scuze dar nu mai rezist....

            Comment


            • Oricine spune problemelor pe nume e troll?
              Daca nu rezisti doar la atat, ce o sa faci cand ti se va refuza orice interventie pe garantie? Faci o criza de nervi la reprezentanta? Ori pleci convins si tu ca ASA E NORMAL?

              E clar ca ambreiajul e una din problemele cauzate de folosirea unor piese low cost, nu pot fi toti soferi atat de slabi incat sa uzeze piesa in cateva mii de km.

              Comment


              • Nu ca-i iau apararea lui mr.K dar vad placute "Eco" care rezista cam pe jumatea celor de pe L1 , acum probleme cu ambreiajul , problema cu sinele de scaun vad ca inca persista si la noul logan , usi cu balamale mai slabe fata de L1 si lista poate continua.

                Probleme sunt domnilor la toate marcile , unele din acest probleme sunt rezolvate o data cu lansarea unui facelift/generatie noua , altele insa va mai dura ceva timp pana vor fi remediate , asta e !!
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • @mr. K
                  Nu am zis ca eu sunt de vina, dar na, citesti ce iti convine si interpretezi la fel. Nu stii cauzele, circumstantele si altele. Dar ne permitem sa comentam. Ca e forum si "avem drepturi". Esti penibil, serios de nu. Si culmea este ca unii chiar te cred. Si e trist.

                  Tu vrei 2 lucruri :
                  1. Denigrare Dacia ( cine stie ce ti-au facut sau poate esti platit de altii sa faci asta, nu doar la Dacia )
                  2. Posturi cat mai multe si inutile, fara logica, substanta si in plus de asta, credibilitate ( posesor de Logan 2, Sandero 2 sau Duster ph2 ce esti ! )

                  Comment


                  • Nu stiu daca problema asta cu ambreiajul se manifesta doar la diesel, dar la mine cel putin (1.2), ambreiajul nu da niciun semn de oboseala, functioneaza la fel ca atunci cand era nou, si este destul de abuzat, nu ma asteptam sa reziste atat de bine dupa 78 de mii de km.

                    Comment


                    • Daca e sa fim foarte corecti, nu ambreiajul-transmisia in general, nu motorul sunt problemele reale la Dacia.
                      Cele cateva cazuri izolate nu pot fi considerate reprezentative, ca sa poti spune ca la Logan 2 cade transmisia; sa fim seriosi.
                      Am remarcat aici si nu cred ca sunt singurul, faptul ca un user, remarca o problema la...comutatorul de lumini, gata tragedie; imediat apare cineva care da verdictul. Loganul are probleme si cu aceasta piesa.
                      ...
                      OFF.
                      Cat despre trolling, asa cum se amintea mai sus, ar trebui sa stiti ca acestia, (trollii) exista pe toate forumurile; cel mai bun mod e sa va limitati reactiile si sa nu raspundeti provocarilor.
                      Va amintesc faptul ca in unele situatii s-a ajuns chiar la banari ale userilor care n-au reusit sa-i ignore si au ripostat intr-un mod nepotrivit, celor pe care internetul ii numeste trolli.
                      Last edited by IancuMIC; 6 March 2016, 09:58.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Sunt lucruri diferite, monomaneta are ots (adică dacia știe că are o problemă la piesa respectivă) iar pentru ambreiaj nu e nimic.

                        Și ca idee la Espace V de 35000euro ai ots-uri pentru lucruri mai grave gen cablaj motor ce se freacă de motor, conductă de retur combustibil ce se freacă de un suport și se poate rupe etc.
                        Problemele la Dacia sunt chiar minore(neplăcute pentru posesori), dar de... e Dacia și trebuie omorâtă
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Originally posted by Midnighte View Post
                          @mr. K
                          Nu am zis ca eu sunt de vina, dar na, citesti ce iti convine si interpretezi la fel. Nu stii cauzele, circumstantele si altele. Dar ne permitem sa comentam. Ca e forum si "avem drepturi". Esti penibil, serios de nu. Si culmea este ca unii chiar te cred. Si e trist.

                          Tu vrei 2 lucruri :
                          1. Denigrare Dacia ( cine stie ce ti-au facut sau poate esti platit de altii sa faci asta, nu doar la Dacia )
                          2. Posturi cat mai multe si inutile, fara logica, substanta si in plus de asta, credibilitate ( posesor de Logan 2, Sandero 2 sau Duster ph2 ce esti ! )
                          Ai o probema la masina aproape noua, iar tu zici ca nu esti vinovat, masina nu e de vina, mai raman in discutie forte paranormale.

                          Daca posturile multe s-ar plati, as intelege pct.2, asa, n-are nicio logica afirmatia ta.

                          Ca e forum si "avem drepturi".
                          Da. Ai mai multe drepturi pe forum decat ai in situatia de client platitor Dacia.
                          Last edited by mr.K; 6 March 2016, 10:16.

                          Comment


                          • Eu nu am gasit niciodata ambreiaj pe Dacia marca Dacia
                            Sunt ambreiaje fabricate de marci de renume
                            Dupa 150.000 km+ multe altele abreiajul nu da semne de oboseala
                            Este posibil ca unule piese sa aib diverse defecte de fabricatie
                            Legat de blocul e lumini aici poate fi de vine proiectantul masini care nu a luat in calcul suprasolicitarea acestuia
                            Acum vad ca a aparut probleme la balamale , sa nu generalizm
                            Ma urca si cobor din masina de 20-30 ori pe zi
                            Cine doreste poate veni sa îmi verifice balamaua la usa de la sofer ( este cea mai folosita )
                            Si sa o compare cu stanga spate care este aproape nevolisita

                            Cat despre plcute prefer sa merg pe cele eco
                            Am folosit si eco si mai putin eco si deferenta la pedala este remarcabila
                            Prefer sa am o frânare buna si sa le schimb mai des decat sa am emotii la o frânare mai violenta
                            Last edited by stoicanu; 6 March 2016, 11:11. Reason: Automerged Doublepost
                            sigpic

                            Comment


                            • II dau dreptate lui Torque cand a afirmat ca problemele de la Dacia sunt minore , totusi problema cu sinele scaunului de la sofer , acel joc nesimtit de mare care apare relativ repede dupa achizitia masinii e chiar suparator si este o problema detul de mare pentru ca iti afecteaza siguranta si confortul.
                              Problema asta cu scaunul m-am asteptat sa fie rezolvata la L2 .
                              Daca cu alte probleme tehnice minore le-am trecut cu vederea acesta problema cu scaunul e chiar sub orice critica mai grava decat rugina care apare la cateva luni de la achizitie.
                              Sa nu aud ca n-am stiut sa stau in scaun!! wtf!!
                              Last edited by prometheus; 6 March 2016, 11:44.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Eu zic ca este mai grav rugin decat sina la scaun
                                Eu nu am probleme la el probabil din cauza ca il tin maxim in spate si maxim jos
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google