Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mentionez ca este masina de companie a fratelui aproximativ 100 k km, fabricatie 2013.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 16 April 2016, 23:21.

    Comment


    • Zici ca-i Supernova.

      Diferă lotul de manete, dar trebuie ținut cont că reperul s-a proiectat pentru folosire periodică(fază scurtă) nu permanentă, mașina are lumini de zi(DRL)
      Cam cat de periodic, ca sa nu se strice? O data pe luna? Unii au obiceiul coform regulamentului de circulatie pe drumuri publice sa aprinda faza scurta si dimineata, si seara ca sa vada drumul, cand e destul de intuneric sa nu te ajute DRL-ul pacii.

      Halucinant...

      Sunt anumite probleme precum blocul de lumini care la anumiti colegi a fost schimbat de mai multe ori, iar la alti colegi nu a fost schimbat niciodata in cativa ani
      Probabil difera in ce perioada a fost fabricata masina, si in ce lot s a incadrat, or fi loturi cu anumite piese mai slabe calitativ
      Daca a fost schimbat blocul de lumini de mai multe ori, nu crezi ca au montat la schimbare dintr-un lot diferit fata de cel original al masinii?
      De unde rezulta o calitate slaba la toate loturile, de vreme ce problema persista la schimbari multiple, pe aceeasi masina.

      Cum s-a zis mai sus, proiectat din start sa reziste la putine manevrari.
      Last edited by mr.K; 16 April 2016, 21:32. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Pe cel din fabrica l-am schimbat la 8000, actualul pare sa fie mai rezistent

        Comment


        • eu am 40.000 km si n-am schimbat niciodata blocul de lumini si este foarte des folosit.
          laureate 1.5l, albastru marin

          Comment


          • 30k si n am inca nicio problema cu blocul de lumini. Am altele...


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • La 30.000 cat am acum nu am avut nici eu probleme cu blocul de lumini, si folosesc faza scurta si ziua destul de des. Masina fabricata in iulie 2014. Acum nu ma pricep prea bine, dar ca fapt divers, cei care au avut probleme cu blocul de lumini folosesc des proiectoarele? Eu spre exemplu nu le-am aprins de 10 ori in aproape doi ani. Doar cand am prins ceata si ma puteau ajuta.

              Comment


              • Blocul de lumini se duce atunci cand schimbi des faza scurta - faza lunga si invers.
                La mine a crapat dupa un drum de vreo 500 de km pe timp de noapte in care am schimbat foarte des fazele la apropierea masinilor de pe contrasens.
                Logan GPL 1.4

                Comment


                • Știi că la X52 comutarea fază scurtă fază lungă e diferită față de x90? Evident nu, altfel nu apărea postarea de mai sus.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • o mica intrebare, ce ar putea avea sistemul de aer conditionat daca cupleaza si decupleaza intr-un minut de vreo 20 de ori una dupa alta se aud click urile alea in continuu. Dupa ce isi face damblaua functioneaza perfect, dar doar dupa o zi de nefunctionare la prima cuplare din buton face problema asta. Am fost la service si mi-au zis ca s-ar putea sa fie sonda de sub bord.
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • Va rog frumos daca poate cineva sa ma ajute cu codul pentru o protectie interioara la roata fata dreapta,am reusit nu stiu cum sa o sparg.Atasez doua imagini una cu protectia lipsa de pe partea deapta si una cu protectia de pe partea stanga.
                      Attached Files

                      Comment


                      • 638302752R \ ECRAN LATERAL PASAJ ROATA FATA DREAPTA \ DACIA
                        Am cautat intre timp pe net si am gasit acest reper,poate cineva sa-mi confirme daca este intr-adevar ceea ce imi trebuie mie. Va multumesc.

                        Comment


                        • @stefan1970: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=284
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Consum de ulei.
                            Am fost la service:
                            -eu am completat cu ulei,iar la verificare in service ,uleiul era in limite pe joja.Mecanicul mi-a reprosat ca nu are ce constata. Nu trebuia sa completez cu ulei,trebuia sa vin cu ulei lipsa- nu ma cred pe cuvant...si conform cartii, la service trebuie sa vii cand masina consuma 0,5 l ulei la 1000 km.
                            Fiind alt service autorizat ,din alta localitate,am fost trimis acolo unde am facut prima revizie, deoarece trebuia sa mi se puna la schimb ulei Dacia oil si nu Mobil 1.
                            Astfel nu am rezolvat nimic, astept sa mai scada uleiul inca odata si sa marg la sevice-ul unde am facut prima revizie...ca asa e cu Dacia...

                            Comment


                            • Pai sa-mi fie iertat de ce ai completat ?? pai si normal cei din reprezentanta la cat de "saritori" sunt sa-ti expuna acel raspuns!

                              Eu de cum sesizam acea lipsa de ulei imi si faceam programare pentru a doua zi.
                              Last edited by prometheus; 19 April 2016, 21:36.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Deci devine din ce in ce mai clar ca problema legata de consumul de ulei la 1.2 16v pe care o semnalasem eu acum ceva vreme este un reala si prezenta din ce in ce la mai multe masini, nu cum sustineau anumiti posesori de logan ca asta nu ar fi o problema, ca motoarele de renault sunt infailibile.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google