Recuperare Piese Inlocuite

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recuperare Piese Inlocuite

    salutare.am casco la groupama fara fransiza iar ieri am fost la constatare iar agentul a hotarat:-schimbare bara spate,schimbare oglinzi exterioare stanga-dreapta.bara spate putin fisurata la nervura de sub numar iar oglinzile au sparte carcasele de plastic cam cat o moneda de 10 bani, ele functionand electric si pe degivrare(ph1).intrebarea mea este daca dupa inlocuirea cu piesele noi am dreptul sa recuperez piesele ''distruse''.vreau sa le recuperez pentru ca aceste 3 piese mai pot fi folosite (cu putin lucru la ele).am intrebat agentul de lucrul acesta si mi-a zis:''nu se pot inapoia piesele ptr ca acestea se pastreaza undeva, ca in caz de o verificare sa poata dovedi cu ele ca au fost schimbate''.stau si ma gandesc unde pot depozita sutele de piese provenite din accidente ca la un moment dat sa poata dovedi cu ele.
    este adevarat ca:atunci cand serviceul unde se executa reparatia are decontare directa cu firma de casco, dupa inlocuirea pieselor acestea se pun langa masina si li se fac cateva poze iar aceste poze sunt dovada ca respectivele piese au fost schimbate sau dupa schimbare piesele raman la service?am impresia ca e ceva necurat.voi ce ziceti?
    in speranta ca ma veti ajuta.
    multumesc
    Last edited by PH 85 MRS; 19 April 2012, 08:25.

  • #2
    E vrajeala .. le vind ei pe urma .. chestia e in felul urmator : du-te la un service care vrei tu , nu-i lasa sa te oblige sa te duci unde vor ei .. iar la service le zici de la bun inceput ca tu vrei toate piesele care ti le schimba inapoi .. daca nu sunt de acord te duci la alt service .. si sigur o sa ti le dea inapoi .. important e sa stabilesti de la bun inceput tot .

    Comment


    • #3
      Le vand ei dupaia ... eu mam dus odata cand trebuia sa schimb o bara pe RCA'ul unui fara bara pe masina si nu mi-au mai spus nimica ...
      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

      Comment


      • #4
        chestia e ca am intrebarea i-am adresat-o agentului nu reprezentantului service,luni voi merge sa las masina si atunci ii voi spune si de piese.mi se pare ceva urat din partea lor pentru ca bara crapata si oglinzile sunt bunurile mele, drept urmare mi se cuvin, indiferent de starea lor ,sa nu mai spun ca bara spate o poti pune pe masina fara sa se observe fisura.chiar voi face taraboi daca nu vor vrea.
        putin chit si o vopsea si gata bara spate ph1 de origine=3bulioane.
        multumesc

        Comment


        • #5
          Cred ca cel mai simplu era daca se citea contractul de asigurare CASCO si clauzele lui. Acolo scrie clar ca piesele sau subansamblele inlocuite raman in proprietatea asiguratorului ( cel putin in contractul meu scrie). Ce fac ei pe urma, este alta poveste.
          Actual posesor de 1,2 16V

          Comment


          • #6
            Pentru ca nu am reusit sa editez mesajul anterior:
            Attached Files
            Actual posesor de 1,2 16V

            Comment


            • #7
              Pe actul de intrare in reparatie, cu ocazia reviziilor, cand ti se prelua masina si erau bifate in casute zonele cu lovituri, zgarieturi (asa trebuie sa faca orice service care se respecta), era si o casuta in care se bifa optiunea de a lua sau nu piesele inlocuite. In cazul reparatiilor Casco, daca este stipulata procedura in astfel de situatii, nu mai e loc de discutii.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                " mi se pare ceva urat din partea lor pentru ca bara crapata si oglinzile sunt bunurile mele, drept urmare mi se cuvin, indiferent de starea lor " super tare! Tipic romanesc! dar din partea ta ca vrei sa le revinzi nu e ceva urat? adica de ce spui ca sunt bunurile tale? ca plateste firma de casco pentru ele nu tu, erau bunurile tale daca te duceai de buna voie la service si-ti faceau o factura pe care o plateai din buzunarul tau. Acum nu ma intelege gresit cum ca e normal ca piesele sa le ramana celor de la service sa le revanda ei , sa ia banii 100 la 100 de la asigurator si sa mai scoata ceva si pe vechituri, NU! Teoretic ar trebui distruse probabil sub ochii asiguratorului ca ele sunt platite de el , desi si ala la randul lui isi vede interesul personal de a mai scoate ceva bani. De fapt angajatul asiguratorului vrea sa faca treaba asta ca nu cred ca ajunge pana la urechile de sus ce fac agentii cu piesele... concluzionand: nu ai dreptate! Sper sa nu te superi sa sa intelegi de aici cum ar fi moral si etic sa se procedeze!
                Pain brings out the truth in us all...
                ...how much truth can you stand?

                Comment


                • #9
                  Cum se procedeaza in domeniul asigurarilor nu e nici etic , nici moral . Daca tu consideri ca e anormal sa iei piesele tale e total aiurea .. trebuie sa tii intotdeauna cu tine .. ca nu-ti da nimeni pe degeaba .. de ce sa le vanda ala din service la mana a doua .. in loc sa le pastrezi ptr tine ptr momentul cand poate nu o sa-ti mai permiti CASCO si o sa ai vreun eveniment neplacut .. ganditi frate cu capul .. apreciati banul ..

                  Comment


                  • #10
                    Unele firme recupereaza piese si le caseaza ei, sau le vinde inspectorul de daune, dupa caz. Platind pentru inlocuirea lor, e si etic, si moral si legal sa faca asta.
                    Si piesele inlocuite pe garantie devin propietatea constructorului. Cine plateste piesa noua o primeste pe aia veche.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #11
                      Eu am mai multe masini , iar 3 dintre ele au CASCO si au avut mai multe evenimente neplacute , din pacate .. dar de fiecare data piesele si partile de caroserie pe care le mai puteam folosi le-am luat inapoi .. si absolut niciodata nimeni nu mi-a zis nimic .. nici de la service (ford , citroen , dacia , no name) , dar nici agentul constatator de la firma de asigurari .. o singura data la Dacia au incercat sa imi opreasca o bara .. o pitise unde prin spatele service-ului .. dar dupa ce m-am luat in gura cu ei mi-au adus-o inapoi ..
                      Ma repet .. in ziua de azi nu se merita sa lasi nimic la voia intamplarii ..

                      Comment


                      • #12
                        Am schimbat pana acum cate ceva pe CASCO (groupama), si pe cele mai distruse piese au refuzat sa mi le dea. De exemplu am crapat un capac de roata si as fi vrut sa-l pastrez, am fost la constatare iar inspectorul mi-a mai dat pentru inlocuire inca un capac, foarte putin zgariat. Am insistat sa mi-l dea macar pe ala mai deteriorat, s-au scuzat politicos si nu am primit nimic,

                        Comment


                        • #13
                          sa inteleg ca nu se poate primi piesele?sau trebuie sa ii abordez puternic(cu tupeu).multumesc pentru sfaturi.

                          Comment


                          • #14
                            Nu ti le da nimeni inapoi, pt ca nu sunt proprietatea dumitale, ce nu pricepi?
                            Cat platesti dumneata la logan casco?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by PH 85 MRS View Post
                              chestia e ca am intrebarea i-am adresat-o agentului nu reprezentantului service,luni voi merge sa las masina si atunci ii voi spune si de piese.mi se pare ceva urat din partea lor pentru ca bara crapata si oglinzile sunt bunurile mele, drept urmare mi se cuvin, indiferent de starea lor ,sa nu mai spun ca bara spate o poti pune pe masina fara sa se observe fisura.chiar voi face taraboi daca nu vor vrea.
                              putin chit si o vopsea si gata bara spate ph1 de origine=3bulioane.
                              multumesc
                              ti-ar fi convenit sa iti zica agentul constatator ca ii da un chit si o vopsea si e ca noua fara sa ti-o schimbe?eu zic ca nu!!!
                              deci tu ai avut un eveniment, din care vrei sa iesi cu o bara noua chiar daca("sa nu mai spun ca bara spate o poti pune pe masina fara sa se observe fisura") si sa mai scoti si bani din toata afacerea asta ).
                              eu iti doresc sa ti-o dea inapoi si sa faci ce vrei cu ea, 300 lei oricum n-o sa iei pe ea, mai ales ca va fi o bara reparata/revopsita.
                              in alta ordine de idei, asa cum zicea cineva mai sus, piesele care au defecte minore sau care pot fi reparate le vand baietii prin service, scot si ei un ban in plus, aia de la casco nu prea cred ca la sfarsitul zilei vin cu camionu' sa-si ia ce e al lor
                              Last edited by Il Dottore; 21 April 2012, 10:44.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google