Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca in ziua de azi nu mai poti sa iti dai seama de nimic
    sigpic

    Comment


    • Mi-e ca pana si un ulei contrafacut sub sigla Mobil 1 sa nu fie mai bun ca Dacia Oil ...
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Eu nu cred ca si-ar asuma dacia sa puna sigla "dacia oil" pe un ulei contrafacut sau obscur, care sa nu indeplineasca niste parametri tehnici minimi. Ganditi-va ca sunt zeci de mii de utilizatori de dacia care habar n-au de uleiul care li se pune la revizie si care merg pe mana reprezentantelor. Daca ar fi uleiul cu probleme, inerent ar aparea defectiuni majore la sute, mii de motoare, ceea ce ar trage un mare semnal de alarma si reputatia dacia ar fi in mare pericol.

        Eu, la loganul 1 am pus mereu dacia oil, cumparat chiar de mine, si de la 80.000 km pana la vreo 210.000 cat am exploatat-o eu, n-am avut nicio problema la motor din cauza asta. Am avut un 1.6 16v cu GPL, schimburi de ulei la 20.000 km. Masina aia a avut alte probleme, dar sigur de la ulei nu.

        Eu, in ciuda altor pareri, o sa pun si la masina actuala tot dacia oil si chiar o sa dorm linistit din punctul asta de vedere!

        Comment


        • Avem si topic dedicat, unde putem discuta despre uleiuri fara sa ne abatem de la subiect.
          Va rog, continuati acolo.

          Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • @torquemada: mai ai cumva tabelul ala cu reviziile? M-ar interesa pretul estimativ al unei revizii de 2 ani la diesel. Multumesc
            sigpic

            Comment


            • uploadfromtaptalk1457942826040.jpg
              Il mai pun si eu inca o data
              sigpic

              Comment


              • Salutare tuturor.
                De mult nu am mai scris pe forum.
                Detin un Logan 2 - 1.5dci - 90CP
                Masina are 79.500km si ma pregatesc sa fac revizia de 80.000km
                revizia insemnand:
                - schimb ulei
                - schimb filtru ulei
                - schimb filtru aer
                - schimb filtru motorina
                - schimb filtru habitaclu
                - schimb kit distributie.

                Am sunat la reprezentanta si mi-au dat pret estimativ de 1.500roni.
                Cand mi-au zis era sa scap telefonul din mana.
                Ma scuzati, dar am cumparat Dacie nu Mercedes. ))
                Cel putin mie mi se pare enorm de schimb.
                Daca era Logan 1, atunci aceasta revizie costa ~ 700roni.

                LE - Am sunat la alta firma, din reteaua autorizata si mi-au dat pret de 1.700roni.
                Last edited by djxhouse; 15 March 2016, 14:39.

                Comment


                • Eu consider ca e un pret bun.....

                  Comment


                  • 1500 lei asa un deviz dar e posibil ca la interventia propriu-zisa sa se mai adauge + antigel posibil si un set de placute/discuri + lichid de frana caz in care factura va sarii de 2000 lei lejer.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Originally posted by djxhouse View Post
                      Salutare tuturor.
                      De mult nu am mai scris pe forum.
                      Detin un Logan 2 - 1.5dci - 90CP
                      Masina are 79.500km si ma pregatesc sa fac revizia de 80.000km
                      revizia insemnand:
                      - schimb ulei
                      - schimb filtru ulei
                      - schimb filtru aer
                      - schimb filtru motorina
                      - schimb filtru habitaclu
                      - schimb kit distributie.

                      Am sunat la reprezentanta si mi-au dat pret estimativ de 1.500roni.
                      Cand mi-au zis era sa scap telefonul din mana.
                      Ma scuzati, dar am cumparat Dacie nu Mercedes. ))
                      Cel putin mie mi se pare enorm de schimb.
                      Daca era Logan 1, atunci aceasta revizie costa ~ 700roni.

                      LE - Am sunat la alta firma, din reteaua autorizata si mi-au dat pret de 1.700roni.
                      Nu stiu de ce ti se pare pretul exagerat. Eu la logan 1 benzinar cand am schimbat distributia, uleiul, filtrul de ulei si filtrul de aer acum patru ani m-a costat aprox. 1500 Ron

                      Comment


                      • Nu e musai sa schimbi tot la reprezentanta. Orice Dorel din colt de bloc iti poate schimba uleiul si filtrele. Cu distributia in schimb poti merge la ei daca ti-e frica.
                        Piesele e la mintea cocosului ca nu le iei de la ei, nu?
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by djxhouse View Post
                          Salutare tuturor.
                          De mult nu am mai scris pe forum.
                          Detin un Logan 2 - 1.5dci - 90CP
                          Masina are 79.500km si ma pregatesc sa fac revizia de 80.000km
                          revizia insemnand:
                          - schimb ulei
                          - schimb filtru ulei
                          - schimb filtru aer
                          - schimb filtru motorina
                          - schimb filtru habitaclu
                          Doar astea, cu piese aduse de tine fac 500 RON maxim ( manopera inclusa, ulei elf dpf, filtre de origine ).
                          Deci, schimbul distributiei, piesele + manopera, iti ies undeva la 1.000 RON. Vino tu cu piesele, ei sa-ti faca doar manopera...iesi mult mai ieftin. Piesele le poti lua de peste tot ( useri de pe forum, magazine etc. )

                          Comment


                          • Am cont pe mydacia si este un voucher de 10% discount la piese.
                            Deci teoretic o sa ajung undeva la 1.400roni. (fara schimb pompa apa)
                            M-am programat. Asta e.

                            Intre timp am fost la un service de la coltul strazii si filtre mann, neck , ulei castrol 5W30, curea distributie contitech, si pompa apa am ajuns la pretul de 1.200roni.

                            Asta e. E ultima revizie cat mai e masina in garantie.
                            O sa revin cu informatii detaliate cum a decurs revizia.
                            Numai bine tuturor.

                            Comment


                            • http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=2144 Devizul meu pentru revizia de 80k cu tot cu tva minus stergatoare 1750 lei.
                              Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                              Comment


                              • Originally posted by djxhouse View Post
                                Am cont pe mydacia si este un voucher de 10% discount la piese.
                                Deci teoretic o sa ajung undeva la 1.400roni. (fara schimb pompa apa)
                                M-am programat. Asta e.

                                Intre timp am fost la un service de la coltul strazii si filtre mann, neck , ulei castrol 5W30, curea distributie contitech, si pompa apa am ajuns la pretul de 1.200roni.

                                Asta e. E ultima revizie cat mai e masina in garantie.
                                O sa revin cu informatii detaliate cum a decurs revizia.
                                Numai bine tuturor.
                                Si dupa ce iese din garantie nu-i mai faci revizii?(glumesc). E pacat de masina aia, probabil a costat 11-12000 euro, pt. o economie de 50 euro(un plin de carburant) o data la 3 ani sa o duci la Dorel la coltul strazii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google