Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Catalin12345
    replied
    Salut! 1.0 SCE, 66k km - am schimbat uleiul la cutia de viteze azi cu ELF TransELF NFX 75W​ (am constantat ca cel de fabrica era foarte curat), schmbat ulei motor ELF EVOLUTION 900 SXR 5W40,​ 3L (atentie, cei din reprezentante recomanda, mai nou, sa se bage 3,4L), bujii renault 224018760R, i-am facut si o diagnoza (nici o problema) - piese aduse de mine si manopera 630lei.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Si pentru cutia JH3 producatorul Dacia (Renault) recomanda uleiul TransElf TRJ 75W80 sau NFJ75W80 standard APIGL4 MIL-L-2105 C \D ori inlocuitorul de acum NFX, capacitatea totala a cutiei (cu diferential deschis) este de 2.35 L, atasat si procedura de golire \umplere care este destul de simpla (se inlocuieste si garnitura busonului de golire, umplerea se face pana la preaplin \revarsare, busonul se strange la 25 Nm, etc.).
    Desigur ca prin metoda gravitationala nu se goleste tot uleiul din cutie si datorita formei acesteia (de aceea este recomandat sa se foloseasca si acelasi tip de ulei), “impuritati” mai pot ramane, este bine ca golirea sa se faca cu uleiul putin caldut (ex 30-35 C), etc…
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Maskatu
    replied
    75w80 trebuie sa fie? Pot sa pun ceva mai bun? Adica daca tot il schimb, sa nu fie elf....

    Leave a comment:


  • Heger
    replied
    Buna tuturor,
    eu il schimb la fiecare 100k kilometrii. Nu cred ca fac rau si ca acest ulei nu trebuie schimbat niciodata, mai ales ca nu este o avere sau foarte complicat de schimbat.

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    Am 125 k km cu același ulei la cutie.
    Nici o problema!

    Leave a comment:


  • prometheus
    replied
    Prima data am schimbat uleiul din cutie pe cand masina avea doar 16.000 de km, mi-au sarit multi in cap, ca n-am facut bine, ca vai...voi strica cutia, da da. Masina are acum 193k si cutia merge ca-n prima zi. Orice lichid de la motor, trebuie schimbat, nu exista garantat pe viata !
    Probleme apar atunci cand se pune ce nu trebuie !!

    Leave a comment:


  • bogdanmardare
    replied
    Acelasi ulei din cutie (Elf NFJ 75w80) se schimba la 4 ani in tabelele de service pentru Supernova si Solenza.
    nelu_242000: as schimba dacă as fi în situația lui Maskatu. Am schimbat deja la Sandero odata, în 2020, la vreo 40.000 km (masina e din 2016).
    Bineînțeles, fiecare face cum crede de cuviinta.

    Leave a comment:


  • Maskatu
    replied
    La reprezentanta mi-au zis ca teoretic el este garantat pe viata.

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    bogdanmardare pai ai schimbat uleiul în cutie, sau doar ai schimba?

    Leave a comment:


  • bogdanmardare
    replied
    Eu as schimba uleiul din cutie fara discutie. Bieleta anti-rasturnare as schimba-o doar daca as simt smucituri la schimbarea treptelor de viteza sau plecari de pe loc.

    Leave a comment:


  • Maskatu
    replied
    La cati km/ani se schimba uleiul din cutie? Am 4,5 ani si 60k si ma gandeam ca nu ar strica sa fac asta...

    De asemenea ma gandeam sa schimb bieleta aia de la cutie (fosta anti-basculare/rasturnare) care stiu ca se toceste rpd, tot asa preventiv... pareri?

    Leave a comment:


  • abc
    replied
    La care reprezentanta ai fost?

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Referitor la revizii si componente: la 84k km am schimbat placutele si discurile de prim montaj, antigelul si lichidul de frana, asta pe langa cele “obisnuite”, multumit incontinuare de cei din reprezentanta la care merg (amabili, profesionisti, totul a decurs “ca la carte”), plus pretul care este chiar mai mic ca cel din unele multimarca (am si discount de "client fidel"), discurile si placutele sunt OE iar daca ma tin macar jumatate cat cele de prim montaj sunt multumit.
    Last edited by Gil26; 11 November 2023, 04:50.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Pai chiar tu ai "explicat" chiar de cateva ori in acest topic (si nu numai) asta. ...

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    Și cum îți explici diferențele de intervale între cele 2 tari?
    Tot asa e și la alte mărci, diferit în cele 2 tari?
    E cam absurd!

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google