Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gil26
    replied
    Despre diferenta intre revizii in AT si RO s-a mai discutat de cateva ori in acest topic, dar ai "generalizat" din nou
    Originally posted by nelu_242000 View Post
    La Diesel e 60k km sau 6 ani, ....
    iar majoritatea colegilor de forum au achizitionat masinile din Romania, intervalele de revizie fiind pentru aceasta tara (inclusiv la 1.5 dCi) si pentru filtrul de motorina NU este la 60k km sau 6 ani.
    In rest de acord, motorul 1.5 dCi de pe X52 (ex K9K626) este unul consacrat\fiabil, si eu in peste 6 ani am facut doar reviziile (la intervalele mentionate), fara cea mai mica problema tehnica pana acum, doar tractorina, talpa si bataie ...
    Last edited by Gil26; 25 October 2023, 10:59.

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    Eu am făcut revizia la 20k +/- 1k km.
    Filtrul de aer la fiecare revizie, schimbat de mine, ca idioții ăștia la 4 ani. 15-20 de euro nu e mare scofala, plus ca e foarte ușor de schimbat.
    Carburant la 60k, lichid frână la fel.
    După cum am mai spus și în alte dați, apa - paie și bătaie.

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    Am salvat acum ceva timp din aplicația dacia.
    Doar de la 6 ani în sus, deoarece am depasit 120 k, si i-am schimbat distribuția la 120 k conform fisei.
    Acum nu le mai găsesc în aplicație.
    Dar mâine am sa fac poze la hârtia primita, cu intervalele. Sunt în mașină cu caietul de service.
    Oricum se poate deduce si asa.
    Exemplu filtrul de aer 4 ani sau 60 k, egal cu cel de motorina.
    Da, am greșit, am crezut ca sunt 6 ani dar de fapt sunt 4.
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 1 photos.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Originally posted by nelu_242000 View Post
    La Diesel e 60k km sau 6 ani, ...
    Nu stiu de unde ai valorile astea (60k km sau 6 ani) si nici cum este in Austria, dar in Romania producatorul Dacia specifica ca filtrul de motorina se schimba la 20 000 km sau 1 an (care interval se atinge primul), iti atasez doar ca ex o captura din cartea mea de service, la fel se specifica si in fisa de intretinere pe care am primit-o cu masina, mai atasez si o fisa de intretinere din care a atasat si t0rquemada captura aceea dar pentru 1.5 dCi (la 20k si 4 ani) mai mult pentru a sublinia nota 6) referitoare la filtrul carburant (inclusiv cel de benzina, iar ceea ce bine s-a scris anterior este foarte corect).
    Iar doar ca info eu schimb filtrul de motorina la fiecare revizie (cam 10-12 k km si 7-8 luni).

    Attached Files

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    Aha. Adică mașina de unica folosință!
    6 ani sau 120k km.

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    Păi să explicăm ca la grădiniță, dacă e greu de citit și înțeles un tabel

    1.0 SCe nu are filtru carburant așa că Dacia îi dă intervalul de schimb la 120000km sau 6 ani și cod de piesă N/A

    În plus Cu excepția RU și Mercosur niciun Logan II pe benzină nu are filtru de carburant accesibil și usor înlocuibil.

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    Nu am priceput-o.

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    Citește tot e 120000km și N/A aka Not Available.

    Cu excepția RU și Mercosur niciun Logan II pe benzină nu are filtru de carburant accesibil și usor înlocuibil.

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    La Diesel e 60k km sau 6 ani, benzinar 120 k km? Sau 6 ani. Nu sunt cam mulți 120 k?

    Leave a comment:


  • CostiC
    replied
    Revin cu o intrebare... in cei 5 ani nu am schimbat niciodata filtrul de benzina. Oare cand trebuie schimbata aceasta cmoponenta? nu a aparut in nicio revizie pana acum...

    Multumesc

    EDITEZ... Imi raspund singur oarecum dupa ce am gasit o poza de la torquemada

    Attached Files
    Last edited by CostiC; 23 October 2023, 15:51.

    Leave a comment:


  • CostiC
    replied
    Originally posted by bogdanmardare View Post
    Scumpi:
    - suport motor de origine 356 lei vs. 295 pe targuldepiese / pieseautoarges
    -i.
    ai OE si poza de la suportul de motor?

    Merci

    Leave a comment:


  • icirac
    replied
    Salut, eu stiu de Autokarma,

    Leave a comment:


  • bogdanmardare
    replied
    Scumpi:
    - suport motor de origine 356 lei vs. 295 pe targuldepiese / pieseautoarges
    - kit accesorii de origine 445 lei vs. 421 / 373 lei
    - placute frana model mic: 129 lei vs. 124 / 117 lei
    - disc frana 259 mm: 408 lei vs 328 / 301 lei.
    Pentru piese de revizie, alese dupa dorinta, targuldepiese sunt decenti pentru mine.
    Pentru alte piese, as face o comanda mare la cei din Arges cu taxa de livrare de 25 lei, sau transport gratuit dacă trece de 400 lei.

    Leave a comment:


  • Midnighte
    replied
    pieseautoarges

    Leave a comment:


  • decomarius
    replied
    Stiti vreun site de piese originale de logan 2 mai ieftine decat pe epiesedacia.ro? E din ce am cautat este cel mai ieftin la piese de origine de departe comparand cu granzii romaniei(autok..., epies).

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google