Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Treaba e simpla.
    Pentru pisele de origine, ai garantia comerciala a produsului, atestata prin certificatul de garantie; pentru manopera, ai garantia service-ului.
    Piesele de origine dacia se vand insotite de certificat de garantie.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      Treaba e simpla.
      Piesele de origine dacia se vand insotite de certificat de garantie.
      In cutiile filtrelor (de aer, de ulei, de polen) nu am intalnit altceva in afara de piesa fizica. Insa, pe factura scrie filtru polen original Dacia-Renault, cod XXXXX. Trebuia sa aiba cumva si o foaie de garantie, cum e la telefoane, spre exemplu?

      P.s: piese luate din magazine, nu de la reprezentanta.
      Last edited by Crs. Sandel; 14 October 2016, 13:45.

      Comment


      • Originally posted by stoicanu View Post
        Ideea este ca pe perioada garantiei este bine ca uleiul sa fie achiziionat din reprezentanta
        Asa esti absorbit de ori ce vina daca apart probleme la motor
        Caz concret
        Un coleg nu a vrut sa schimbe cureau si accesoriile (la 60.000km )
        La reprezentanta
        A schimbat la alt service piese de origine dar service-ul nu era agreat Dacia
        La 90.000 km a fost nevoit sa schimbat lantul de distributie pe garantie si o data cu schimbarea lantului a necesita din nou schimbarea accesoriilor (curea plus role )
        Toate piesele schimbate in garantie au ajuns la Dacia
        Cei de acolo au constata ca respectivele role nu erau schimbate in reprezentanta ( cum si-au dat seama nu stiu ) si au cerut certificatul de garantie la acele piese( certificatul este un tipizat Dacia care îl au numai service-urile agreate Dacia)
        Cum nu a avut acel certificat a fost nevoit sa plateasca contravaloarea accesoriilor (960 RON )
        Mentionez ca au recunoscut acela piese ca fiind de origine dar lipsea certificatul de garantie


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        Problema cu lantul de distributie este tot la 0,9 TCe?

        Comment


        • Originally posted by Crs. Sandel View Post
          In cutiile filtrelor (de aer, de ulei, de polen) nu am intalnit altceva in afara de piesa fizica. Insa, pe factura scrie filtru polen original Dacia-Renault, cod XXXXX. Trebuia sa aiba cumva si o foaie de garantie, cum e la telefoane, spre exemplu?

          P.s: piese luate din magazine, nu de la reprezentanta.
          La piese; piese nu consumabile.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by aris86 View Post
            Problema cu lantul de distributie este tot la 0,9 TCe?


            Numai 0.9 are lant
            Da este la 0.9 tce


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Originally posted by IancuMIC View Post
            Treaba e simpla.
            Pentru pisele de origine, ai garantia comerciala a produsului, atestata prin certificatul de garantie; pentru manopera, ai garantia service-ului.
            Piesele de origine dacia se vand insotite de certificat de garantie.


            Dar piesele nu au fost schimbate in service agreat
            Piesele nu erau defecte dar treabuiau schimbate ca asa e procedura la o intervenie asupra lantului de distributie Daca transmisia era schimbata in service agreat atunci beneficia de înca o transmisie noua schimbata pe garantie


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            Last edited by stoicanu; 14 October 2016, 15:17. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic

            Comment


            • Are și 1.6 SCe. Se pare ca nu tine lanțul 100000 km la 0.9. Mai aștept feedback-uri de la posesori.

              Comment


              • nenea Iancule, noi vorbim de revizii, uleiuri, filtre si alte acareturi ce se mai schimba la revizii si tu vii sa ne vorbesti de garantii la "piese" ...
                Pe principiu ca ce e in bidon Dumnezeu cu mila asa si cei de la reprezentanta pot sa-ti puna altceva acolo ... Ce, ei nu sunt tot romanasi de prima mana ?! Hai sa fim seriosi, sa vad eu cutia sigilata de producator, restul e cancan ... Oricine poate sa fure daca vrea, cu atat mai mult prin serviceurile auto unde sunt atatia "mesteri" carora le lucesc ochii la niste lucruri de calitate care "merg foarte bine in masinile lor"
                Am mai mare incredere intr-un magazin care vinde 1000 de bidoane decat un service unde imi aduce din "spate" un anume bidon ...

                Comment


                • Atat timp cat "inginerul" din reprezentanta iti rupe sigiliul bidonului in fata ta poti fi sigur ca acel flacon are ce trebuie in el de la producator!!
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Pai cureau de accesorii nu face parte de revizia de 60.000 km?


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Si pot sa pun si ulei de msline in motor atat timp cat este pus de reprezentata nu ai dureri de cap cu garania
                    Aici am vrut sa ajung


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    Last edited by stoicanu; 14 October 2016, 15:45. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by stoicanu View Post
                      Ideea este ca pe perioada garantiei este bine ca uleiul sa fie achiziionat din reprezentanta
                      Asa esti absorbit de ori ce vina daca apart probleme la motor
                      Caz concret
                      Un coleg nu a vrut sa schimbe cureau si accesoriile (la 60.000km )
                      La reprezentanta
                      A schimbat la alt service piese de origine dar service-ul nu era agreat Dacia
                      La 90.000 km a fost nevoit sa schimbat lantul de distributie pe garantie si o data cu schimbarea lantului a necesita din nou schimbarea accesoriilor (curea plus role )
                      Toate piesele schimbate in garantie au ajuns la Dacia
                      Cei de acolo au constata ca respectivele role nu erau schimbate in reprezentanta ( cum si-au dat seama nu stiu ) si au cerut certificatul de garantie la acele piese( certificatul este un tipizat Dacia care îl au numai service-urile agreate Dacia)
                      Cum nu a avut acel certificat a fost nevoit sa plateasca contravaloarea accesoriilor (960 RON )
                      Mentionez ca au recunoscut acela piese ca fiind de origine dar lipsea certificatul de garantie
                      Originally posted by Oti View Post
                      Sunt de incredere, numai sa tii cont ca in "viata trebuie sa ai fler", interesul producatorului este sa schimbi produsul la un anumit interval de timp, ales de ei nu de tine.
                      Ca vorbim de interval de timp ales de ei, am gasit asta
                      Tensiunea curelelor trebuie să fie verificată la fiecare 30 000 km și ele trebuie schimbate, în medie, la fiecare 120 000 km.
                      Adica au dublat perioada ca si la ulei.
                      Cred ca s-au bucurat aia de la Dacia ca n-a avut certificatul respectiv. D-aia e bine sa-i bagi in seama cand ai garantie.
                      Originally posted by GuGu21 View Post
                      nenea Iancule, noi vorbim de revizii, uleiuri, filtre si alte acareturi ce se mai schimba la revizii si tu vii sa ne vorbesti de garantii la "piese" ...
                      ...
                      Daca citeai mai atent observai ca se discuta despre piese. Special am citat tot postul lui stoicanu, poate recitesti!


                      (repede sariti sa criticati o postare dar la ale voastre sa nu zica nimeni nimic.)

                      Comment


                      • Ieri am trecut la gumele de iarna, cu aceasta ocazie la 42300 km am măsurat dimensiunea placutelor și a discului. Plăcuțele au 12,5 mm fata de 7,5 mm minim, cu alte cuvinte plăcuțele au ajuns la jumătate și discul are 11,5 mm fata de 10 mm minim. Estimez ca plăcuțele vor mai tine încă 15-20000 km. Evident depinde de traseul parcurs.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Foarte bine te-ai gandit sa masori. Discurile cat estimezi ca ar mai tine?

                          Comment


                          • La Meridian Sud, cu ocazia reviziei, am cerut Elf 5W40. Bidoanele au fost desigilate in fata mea. Nu am avut motive sa fiu suspicios in legatura cu originalitatea produsului.

                            Comment


                            • Si eu m-am luat dupa Aris, am trecut pe roti de iarna. Zi cu ghinion. Ba intrerupatorul de la compresor s-a stricat, ba cricul nu se potrivea la masina, cu reparatiile m-a prins noaptea la tara. Pun si eu poze. Am uitat sa masor placutele si discul, ramane pe la primavara.
                              Am alimentat direct de la baterie compresorul, trage 17A, deconectare mai usoara, nu mai solicit instalatia de la bricheta.
                              Attached Files
                              Last edited by Oti; 20 October 2016, 08:32.
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • PS
                                Foarte comod de lucrat cu cricul hidraulic, recomand. Adaptarea, o teava modificata la strung, pe o bere.
                                Compresorul merge f bine, cam in 3-4 min, presiunea a crescut de la 0.8bar la 2bar.
                                Intrebare: Am lasat rotile la 2bar, este bine pt rotile de iarna?
                                Last edited by Oti; 20 October 2016, 08:41.
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google