Masinile Noastre- BUBUITE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La mine e revopsita a 3a oara si nu se vede nicio urma....daca traba se face ca la carte nu are cum sa se vada urme, sakutari
    ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
    ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

    Comment


    • @Cosmin_BR - Pentru a fi inlocuita bara trebuie sa fie destul de deteriorata, de ex: spartura pe cel putin jumatate din lungime sau sparta pe inaltime, gaurita mai mult, foarte indoita, etc. Firmele de casco se uita la bani intai, daca se poate indrepta, chitui si vopsi atunci se repara. Daca daunele sunt mari atunci se da inlocuire.
      PRIMA OARA VERIFICA-TI CONTRACTUL DE CASCO si vezi ce tipuri de dauna acopera polita ta Casco.
      Apoi modalitati sa iti faci praf bara presupun ca o sa gasesti.
      Sfatul meu ar fi sa incerci sa cauti un service auto bun in zona si sa vb cu cei de acolo sa faca reparatie mai buna de data asta, decat de redeschizi dosare de dauna, care se vor intoarce impoatriva ta in momentul expirarii actualului contract.
      Super Oferte Accesorii Logan

      Comment


      • Originally posted by cosmin_BR View Post
        pai da asa mam gandit sa deschid dosar cu alt eveniment vad io ce declar ca sa intamplat si sami dea bara noua ca ar fi deja a2a revopsire si se vad urme dea tin mult asa sa o schimbe
        incearca sa scri si tu cat de cat corect gramatical! puteai discuta direct cu constatatorul ala, poate rezolvai cumva

        Comment


        • Este cea mai mare prostie sa scrii pe forum ca vrei sa iti provoci singur o dauna.

          Uite de aia platim asigurari scumpe, ca se trezeste Gheo ca vrea bara noua...

          Plus, o bara de plastic NU SE CHITUIESTE. Daca este deformata iremediabil, sparta, impunsa, gaurita, cu lipsa de material, etc, se da la inlocuit.
          _
          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

          sigpic

          Comment


          • Nu se chituieste, dar se poate face cu fibra din cate stiam eu nu?
            ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
            ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

            Comment


            • pe asigurare la servis autorizat ? nu...

              mai bine se inlocuieste , dar de obicei una ne-originala (si ieftina) care crapa la prima musca ...
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Iar vorbiti fara sa va documentati un pic.

                Cu fibra sau chit de fibra sau orice alta reparatie de genul se practica la service-urile din coltul santului, acolo unde proprietarul a fost prea scartar sa isi faca un Casco sau acolo unde proprietarul e un samsar care vrea sa scape repede si ieftin de o masina lovita.

                @Costi-bc, service-ul care iti repara masina este obligat sa utilizeze piese conforme, autorizate de producator. Din ce stiu, Dacia nu a autorizat pana acum nici o piesa de caroserie produsa in aftermarket. Asadar, societatea de asigurari si service-ul sunt obligati sa-ti repare masina cu piesele originale.

                Invatati sa va cititi drepturile si invatati sa va folositi de ele.
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Dsign, daca imi permiti o completare: companiile de asigurari sunt "obligate" sa iti repare masina in reprezentante pe perioada in care masina arae garantie 3-4-5 ani, dupa aceasta perioada te indruma catre service-uri "capuse" care fac reparatii mai ieftine, aduc piese aftermarket, iau piese de la centrele de dauna ca doar si alea merg reparate, etc. Din pacate asta este realitatea asigurarilor in romania. Sunt cei mai nefericiti cand trebuie sa iti faca reparatie pe garantie si, zic ei, cei mai fericiti cand iti fac reparatii la auto iesite din garantie.
                  Super Oferte Accesorii Logan

                  Comment


                  • Nu este adevarat. Ei "recomanda" service-urile la care au comision (vorbesc aici de agentii constatatori). Acea recomandare nu tine loc de OBLIGATIE. Am Dacia 1300 din '75 cu dauna pe RCA, o duc in service DACIA, sa revina la forma originala.

                    Ca agentii au un tupeu maxim, asta e alta poveste. Depinde acum si cat de mult ai citit legile inainte sa stai de vorba cu el...
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Dsign....service-urile in care mai poti repara o dacia 1300/1310 le numeri pe degete in tot Bucurestiul, nu mai accepta pe motiv ca reparatia costa mai mult decat face masina si mai bine ti se da dauna...gen 300-500 ron decat sa se apuce de ea si in plus nu prea se mai gasesc piese, ca sa nu zic piese de origine...Eu am vrut sa-mi repar dacia 1310 din dotare la un dealer Dacia si nu m-au acceptat pe motiv ca masina are mai mult de 10 ani vechime, asadar inca un motiv pt care nu mai accepta dacii...e trist ce se intampla.

                      Comment


                      • Si majoritatea Daciilor 1310 sunt ruginite rau si de aia nu prea mai accepta service-urile sa le repare.
                        sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                        Comment


                        • cad tablele de pe ele( nu la toate..dar..) ....ce sa mai repare?!
                          sigpic
                          "BRABUS" STYLE

                          Comment


                          • Hai ca nici cu service-urile nu mi-e rusine. E moda acum, ce e indoit vezi Doamne nu se mai indreapta, se schimba - c-asa e-n tenis.
                            9! 9! 9!
                            sigpic

                            Comment


                            • In cunostinta de cauza:unele serviceuri din Bucuresti fac treaba mult mai buna decat reprezentantele...In reprezentante tot tinichigii-vopsitori din romania sunt, si daca sunt la inceput nu prea iese treaba buna. Piesele originale la reprezentante au un adaos de 30-35% fata de ce poti gasi pe piata tot originale.(allianz tiriac lucreaza cu cateva firme gen autonet, materom, etc.) care pot aduce o bara originala de Vw sau Audi cu aproape 1000 lei mai ieftina decat Porsche.
                              @Eu4yas: Daca tu ai o usa deformata 20 sau 30%, platesti un Casco de >500 euro pe an ai vrea sa ai jumatate de kg de chit pe usa sau o usa noua?Pt.tinichigiu este usor sa dea 2-3 ciocane sa o indrepte putin si restul face vopsitorul dar dupa jumatate de an sau un an tot o sa cada chitul ala....
                              La partea cu Dacia 1310 imi cer scuze daca par nesimtit...dar nu se merita in mare parte din partea asiguratorilor, care platesc 20 sau 25 lei + TVA pe ora tarifara pentru lucrare, si cealalta parte din cauza suruburilor ruginite care nu se mai desfac...
                              In ziua de azi din partea serviceului pana la sfarsitul lunii trebuie sa platesti darile la stat, materialele folosite, utilitatile, muncitorii doar din manopera si materiale de vopsitorie, ca de un an de zile piesele sunt trimise de asigurari si adaos comercial nu mai exista...

                              Comment


                              • Eu am dat ca exemplu Dacia 1310. Cine a inteles ce am vrut sa zic, a tacut si a bagat la cap. Cine nu, o da inainte ca ...

                                Reformulez

                                Deci eu, daca acum as detine un Ford Mustang din '70, complet restaurat si intretinut sa arate ca in prima zi si m-ar lovi cineva, eu trebuie sa merg sa fac reparatia in service Ford. CATEGORIC!

                                Revenind la ale noastre, daca ma loveste careva. eu nu sunt obligat sa accept service-urile de 2 lei ale agentului constatator, merg la un service autorizat Dacia (presupunand ca service-ul Dacia face treaba buna) unde as insista sa mi se monteze pe masina numai piese de origine.

                                Daca nici acum nu intelegeti... imi pare rau!


                                Si asta pentru ca la service-urile de 2 lei se impune din partea asiguratorului sa se lucreze cu piese aduse de el, adica niste mizerii chinezesti.
                                Last edited by dsign; 5 October 2011, 22:41.
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google