Masinile Noastre- BUBUITE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Urat Viorel, imi pare rau sa vad asa ceva. Sper ca o sa se rezolve repede, bine ca ai avut bullbaru pus calumea si a mai atenuat.

    Spor la reparatii.
    Super Oferte Accesorii Logan

    Comment


    • Din pacate postez si eu aici ... sper sa fie prima si ultima oara !

      Am luat un iepure pe la 120km/h si c-am asta a iesit ... bine ca este bara de iarna !
      Attached Files
      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

      Comment


      • Macar te'ai ales cu el, sau...?

        Zic sa fii "multumit" ca doar astea's pagubele, iepurele e "tare" si poate provoca multe stricaciuni.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • hmmmmm... daca era bara de origine scapai mai ieftin. eu am reusit sa sparg bara doar dand cu piciorul intr-un proiector. nu are mare lucru.... oricum "doamne fereste"...
          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

          Comment


          • Sper ca ai declarat iepurle la ocolu silvic, sa nu te vedem pe la TV ca pe aia de pe aeroport .

            Oricum imi pare rau sa aud de incident.
            Super Oferte Accesorii Logan

            Comment


            • A iesit perfect masina, chiar nu ma asteptam, am dus-o marti si vineri am luat-o.

              Comment


              • Felicitari Viorel
                Super Oferte Accesorii Logan

                Comment


                • S-a intamplat acum 3 zile, pe 27 seara pe barajul de la Mihailesti intr-o curba, la 50 m de indicatorul de judet, eu circuland dinspre Mihailesti spre Bucuresti. Pe jos era mazga&polei(aveam cauciucuri de iarna dar degeaba pe astfel de carosabil) nu aveam viteza dar in curba-usoara la stanga- masina a fugit de fund, am incercat sa o redresez dar nu a reactionat absolut deloc si am fost proiectat pe contrasens unde am fost lovit in lateral dreapta fata de un Ford Mondeo(generatia pana in 2007), am fost intors cu 180 grade si-am ramas perpendicular pe axul drumului pe banda 1(in intoarcere am lovit cu dreapta spate partea stanga spate de la Ford).

                  In masina eram eu(la volan) si prietena mea pe locul din dreapta. Vanatai destule, ceva zgarieturi la picioare la mine dar in rest suntem ok(ne dor toate cele dar nu este nimic rupt/dislocat/taiat).
                  Tipul din Mondeo acuza ceva dureri abdominale din cauza impactului cu volanul(el ne-a luat cu stanga-fata cumva si-au sarit ambele airbaguri).
                  Masina este la un service opel/dacia/renault de pe centura in zona Otopeni(mi-a fost recomandat de cei de la platforma cu care a fost ridicata de la locul accidentului avand se pare relatii bune cu firma la care am casco-BCR) si astept ca pe data de 4 sa vina inspectorul de la Casco sa faca poze si ce mai este nevoie.
                  Nu am idee daca va fi dauna totala sau nu(3 persoane pana acum si-au dat cu parerea ca cel mai probabil va fi considerata dauna totala dar nu am nici cea mai vaga idee, ramane de vazut).
                  Masina este ultima grija acum, problema pentru care am emotii este ca s-a deschis dosar penal pentru vatamare din culpa(din cauza faptului ca soferul Fordului a acuzat acele dureri abdominale) si nu stiu exact ce se va intampla. Nu a fost necesara spitalizare, la spital s-au facut analizele/investigatiile necesare pentru ce probleme au fost reclamate, s-a pus diagnostic traumatiscm toraco-abdominal si normal sa revina daca durerile continua/se agraveaza-ceea ce pana acum nu a fost cazul, omul simtindu-se mai bine.
                  Oficial nu a ridicat pana acum nici o pretentie de despagubire pentru vatamare/durerea abdominala, singura neliniste a lui era data de faptul ca RCA-ul meu(la Asirom) sa nu vrea sa-i acopere toata reparatia masinii(sau daca va fi dauna totala sa nu ii acorde suma corecta).
                  Sper sa se rezolve totul cat mai repede si pentru cel cu Fordul si pentru mine dar am o senzatie cum ca va dura ceva(in cazul meu cel putin)...am inteles ca daca este vorba de dosar penal cei de la Casco nu inchid dosarul de dauna pana nu se clarifica situatia cu dosarul penal(iar dosarul penal am inteles ca se inchide dupa 60 zile daca victima, adica soferul Fordului in cazul de fata nu depune nici o plangere sau daca depunde plangere in 60 zile ramane dechis&citatii&tribunale si ce s-o mai intampla pana probabil se stabileste o suma ca despagubire).

                  Din pacate nu stiu nimic sigur, nu am mai patit asa ceva in cei 7 ani de cand am carnetul si nici nu cunosc pe nimeni care sa fi trecut printr-o situatie similara sa imi poata da ceva detalii,sfaturi. Ramane sa vad cum evolueaza situatia...
                  Nelamuriri am si pentru cazul in care cei de la Casco vor considera dauna totala loganul meu, ce suma se despagubeste, care e treaba cu "epava", etc,etc dar si asta ramane sa aflu pe parcurs

                  Sa va fereasca sfantu' de astfel de belele si sa fiti sanatosi!

                  Poze cu masina atasate.
                  Ce nu se vede in poze:
                  - stop stanga ciobit(portbagajul s-a deschis fortat de lovitura din partea dreapta si tot ce aveam in portbagaj a zburat pe sosea)
                  - parbriz crapat in mai multe locuri
                  - aripa stanga fata afectata si ea cand s-a smuls bara fata
                  - alte strambaturi pe sub capota, inclusiv bateria care-a fost fisurata/crapata si-a curs acidul din ea
                  - in penultima poza se pot vedea inauntru scaunele care(si aici nu am reusit sa imi explic) s-au lasat pe spate de la impact-probabil s-a rupt reglajul la ambele
                  Attached Files
                  Last edited by god; 30 December 2011, 20:44.
                  ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                  Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                  Comment


                  • Vai de capul meu....arata destul de urat masina, e posibil sa o dea dauna totala! Bine ca ati scapat asa si nu a fost mai grav...nu cumva aveai viteza mai mare?

                    Comment


                    • Clar ca-i dauna totala, ce sa mai faci cu ea?
                      Bine c-ati scapat cu bine. O sa dureze un pic cu Casco si astea, dar se rezolva
                      Cumpar volan de Duster

                      Comment


                      • Nu obisnuiesc sa circul cu viteza, nici in oras si nici in afara iar intamplarea face ca in Mihailesti cu 5 minute inainte de accident sa-mi sara unu in fata la 50 km/h de-am franat si-a intrat si ABS si mama lui de trasesem o oarescare spaima...
                        A venit politia, a facut masuratori, etc si ma gandesc ca daca ar fi fost vorba de viteza ar fi precizat/intrebat, etc dar nu a fost cazul.
                        Din cate imi spuneau politistii de la rutiera(a doua zi cand am fost pentru declaratii ca dupa accident eram chiaun) acolo se intampla FOARTE des accidente din cauza umezelii de la baraj si-a faptului ca cine trebuie sa aibe grija de imprastiat material antiderapant nu o face sau o face prea tarziu(cand eram deja imprastiat pe sosea abea atunci chema cineva utilajele pentru material antiderapant).

                        Politistii mi-au spus sa am(pe viitor) mare grija si mai sus in curba de la Valea Plopilor asa ca cei care mergeti pe acest drum circulati prudent ca e pacat sa patiti ca mine sau mai rau.

                        Si eu ma bucur(daca se poate spune asa) ca am scapat cu atat si nu am patit nici unii lucruri mai urate.
                        Cu masina probabil o sa aflu mai multe pe data de 4 ianuarie cand poate inspectorul de la Casco sa se deplaseze la serviceul unde este acum pentru poze si tot tacamul.

                        Ca o paranteza, a fost masina mea "de suflet", prima mea masina oficial(pana la ea apeland la cerut masina la unu-altu din familie). Cand am luat-o avea 20.000 km iar pana pe 27.12 ajunsesem cu ea la 74.500 km in care in afara de revizii, un set de becuri, unul de stergatoare, 1 cap de bara si-o bieleta nu am fost nevoit sa schimb/repar nimic.
                        Last edited by god; 30 December 2011, 21:17.
                        ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                        Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                        Comment


                        • Masina este sigur dauna totala... reparatia ar costa mai mult decat suma asigurata de casco si tot nu iese bine...
                          sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                          Comment


                          • Masina mai mult ca sigur e dauna totala... dar orice se poate repara!! Daca zici ca e masina ta de suflet, o poti reface, dar mai intai calculeaza cam cat ar fi reparatia(nu la service, ca au niste preturi aia...).

                            Cand scapi masina din mana ... o lasi sa se duca unde vrea, sunt putine sanse sa o mai redresezi(am patit-o in iarna trecuta, tot pe mazga).
                            sigpic

                            Comment


                            • Dauna totala zic si eu, am calculat si eu devize acum cativa ani si pot spune ca deja nu mai ai ce face cu asta.

                              Sa-ti iei banii de la Casco pe dauna totala si apoi sa o repari, iar nu renteaza, pentru ca e mult prea avariata (uite numai cum e smuls trenul fata)

                              Bine ca sunteti intregi cu totii, si voi dar si ceilalti implicati.

                              Pe soferul Fordului incearca sa-l indupleci sa nu faca plangere, incearca sa te intelegi amiabil cu el. Asta ca sa poti sa ramai cu permisul in buzunar si sa nu cumva sa iti apara un penal in cazier.
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • Va multumesc pentru pareri si sfaturi.
                                Chiar daca am spus ca a fost masina mea de suflet nici eu nu cred ca ar merita reparatia la cum se prezinta.

                                Un an nou mult mai bun decat 2011 pentru toata lumea!
                                ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                                Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google