Atentie----> Protectii Aripi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La mine in 4 ani de cand le-am pus, nu au ruginit deloc aripile.
    "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

    Comment


    • Cum sunt montate la tine ? cu banda dublu adeziva sau cu altceva ?
      Last edited by prometheus; 23 May 2014, 12:38.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Cu banda adeziva care era pe ele.
        Din cate stiu mai sunt si niste cleme cu suruburi.
        "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

        Comment


        • Iti spun din propie expierenta , chiar nu te sfatuiesc sa pui asa ceva pe masina . Pe fata sunt ok , dar cele de pe spate acumuleaza in timp noroi , umezeala si e o fericire pt tabla Logan-ului .... Eu cand le-am dat jos pt ca mi-am revopsit masina integral , mi-am pus mainile in cap cand am vazut ce e acolo , in plus ca banda aia dublu adeziva , lipeste atat de bine incat cand le-am dat jos a sarit si vopseaua .... Si ca o incheiere , cele pe spate se prind in niste suruburi , de la umezeala , ruginesc si chiar daca aripile sunt ok , suruburile alea ruginite nu au cum sa faca bine acolo .... scuze ca m-am lungit atat , am patit asa ceva si nu recomand la nimeni sa mai puna prostiile alea , numai bine

          Comment


          • Pe spate aceste protecti se prind cu niste cleme din plastic actionate de niste holsurub-uri de tip torx 20.Practic acele suruburi nu intra in contact cu tabla.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Eu le-am pus la vechiul Logan in ziua in care l-am ridicat de la dealer . Pot garanta 100 % ca si astazi aripile ( mai precis muchiile acestora) sunt perfecte ! Motiv pentru care am pus si la actualul Logan.
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • Daca le montezi cum trebuie nu cred ca sunt probleme cu rugina.
                Daca stai si tragi de ele din 6 in 6 luni sa vezi cum se prezinta, atunci probabil pot apare si aceste probleme.
                "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                Comment


                • stau langa o sectie de politie care au vreo 20 de loganuri si nici unul nu are protectie aripa si totusi aripile plin cu rugina asa ca chiar daca nu montati protectii dupa o vreme o sa fie ruginite ,,eu am montat protectiile de vreo 4 ani si nici o problema ,si folosesc zilnic masina si iarna,,

                  Comment


                  • Ai ucis limba română!
                    Cum adica: "folosesc zilnic masina si iarna"?

                    Comment


                    • mi-a inflorit si mie vopseaua pe spate deasupra protectiilor de aripi, mai tare pe dreapta, evident. dupa 8 ani de circulat zilnic, indiferent de conditii meteo, rugina si-a aratat si la mine coltii. e posibil sa fi fost cateva ciupituri in vopsea la momentul motarii protectiilor, plus elementul devastator de pe sosele alcatuit din zapada cu nisip si sare, a dus la probleme.
                      ma gândeam daca sa imi mai pun acele protectii de aripi. intr-un final am decis ca am sa le pun, cat mai curând posibil. am sa le montez eu, dupa ce curat bine locul unde vine banda adeziva si dupa ce bag ceva vaselina pe la muchii.
                      de ce m-am decis sa le pun? simplu! cele mai elocvente sunt taxiurile care sunt masini forjate fara mila. cele fara protectii au muchiile la aripi facute flenduri spre deosebire de celelalte.
                      deci, nu vreau sa vad peste cateva luni ca-mi este ciupita voseaua de la piettricele.
                      in plus, unde se izbeste piatra, sare si vopseaua, indiferent de marca masinii, si apoi apare rugina.
                      ia priviti dezastrul de la aripa fata al unui corsa, deh, masina nemteasca...
                      Attached Files
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • Pai pune poze (si) cu rugina de la a ta, nu cu aia de la Corsa.

                        Comment


                        • Nu e sigur in ce conditii a aparut rugina la Corsa aia, posibil sa nu aiba legatura cu protectiile.
                          Cand masina pe care o detii nu a fost lovita, ai ingrijit-o, dar totusi a ruginit, abia atunci poti face o autoironie, nicidecum sa fii ironic la adresa unei masini care e posibil sa fi fost lovita in zona care a ruginit, ca din astea ajung de obicei in Romania.
                          Am 3 colege cu Corsa, niciuna nu are probleme vizibile cu rugina la masina.
                          Si apoi, chiar nu vad bucuria unora ca a ruginit si alta masina, daca nu se repara masina aia in service-ul lor, proprietate.
                          Last edited by mr.K; 4 September 2014, 15:34.

                          Comment


                          • mr.K, in primul rand eu nu am zis nicaieri ca rugina a aparut din cauza protectiilor. eu chiar le consider utile.
                            in al doilea rand nu ma bucu ca vad masina unuia ruginita. ci e o replica la cei care sustin sus si tare ca loganul e mai prost la vopsea si tabla decat o masina veche. am vazut masini straine mai noi decat loganul meu care aveau muchiile facute flenduri. asta din cauza drumurilor noastre si a ceea ce autoritatile au grija sa imprastie pe ele.

                            Kojak, n-am o poza cu muchia aripii. când revenisem in service, nenea tinichigiul era pus pe treaba in md serios. dar am pastrat protectia aripii
                            pozele sunt facute cu telefonul dar cred ca sunt destul de elocvente.
                            daca cineva doreste ceva mai detaliat, il pot servi cu cea mai mare placere.

                            ceea ce ma nelinisteste pe mine este sistemul de prindere. adica acele suruburi se fixeaza direct pe tabla pe partea interioara a aripii. asta inseamna ca pot strapunge stratul de protectie si in timp sa apara rugina ?
                            oare dintre colegii de forum care au montate protectiile in service cu ocazia programului anticoroziune, a mai avut cineva probleme?
                            ale mele au fost montate din proprie initiativa cu mult inainte de demararea acelei actiuni de catre dacia.
                            Attached Files
                            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                            Comment


                            • eu le am puse de aproape 3 ani.nici un pic de rugina,daca vreti pun poze maine.dar cand am montat protectiile am pus vaselina sa nu mai retina apa.pe de alta parte e singura masina din 4 care sunt la mine in parcare (e vorba de logan)care nu are rugina deloc,celelalte sunt praf.eu cred ca am avut noroc,3 sunt din 2006 si una 2005.

                              Comment


                              • Am zone mici de rugina in multe locuri pe masina, insa in sub protectii inca nu, Cam ciudat, nu?
                                Mi le-am montat in 2008 sau 2009, nu mai retin exact.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google