Cum sa-ti faci/montezi singur Termometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    valorile de la gruparea de rezistente de la afisor nu se disting.. pune te rog valoarea lor. multumesc

    Comment


    • #17
      Interesanta ideea.De unde pot gasi afisor si senzor de temperatura?
      sigpic
      https://www.facebook.com/ornamentegradinacraiova/
      http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...0.html?t=32360

      Comment


      • #18
        Fratelo sa inteleg ca tu ai folosit motajul,afisorul si senzorul??
        Montajul l-ai facut tu,,,sau l-ai cumparat??
        Cat tea costat senzorul,afisorul si eventual montajul daca este cumparat ??
        Si sa inteleg ca tensiunea de alimentare este de 12 v,,adica cea a masinii??

        Comment


        • #19
          In schema valorile rezistorilor spre afisor sunt 330 ohmi; practic am constatat ca afisorul este FOARTE luminos, asa ca am redus valoarea acestora la 1k.
          Daca sunt doritori, va rog PM ! Nu ma asteptam la un asa impact, patru bucati vor pleca maine spre "beneficiari" ,asa ca nu mai am PIC-uri si senzori de temperatura, trebuie sa-i comand. Astept pana maine seara sa fac comanda, care va fi in functie de cati amatori se vor inregistra. Multumesc !
          ...In alta ordine de idei, e rubrica de DIY, nu vreau sa o transform in bazar... Nu vrea nimeni hex-ul ?!? Este disponibil pentru afisoare anod/catod comun. Recomandare : puteti folosi afisoare mai mici decat cel prezentat, dar nu mai mari, spatiul nu permite !
          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

          Comment


          • #20
            Pune totusi si hex-ul, cine stie, poate vine cuiva pofta de mesterit.
            INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

            Comment


            • #21
              Care este temperatura maxima si temperatura minima afisata?

              Comment


              • #22
                Domeniul de temperatura : -55 la +125 'C, cu acuratete de 0.5'C in intervalul -10 la + 85 'C.
                Stergeti extensia txt a fisierului care doriti sa-l scrieti in PIC.
                Attached Files
                Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                Comment


                • #23
                  Fratello, o faci tu bazar, o cerem noi. Da-mi si mie un pret, te rog.
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Se desface complet bordul.
                    Se aplica vitrina cu decuparea/fereastra pentru termometru peste plasticul alb al bordului.
                    Cu un marker subtire se traseaza conturul ferestrei pe plasticul alb.
                    In interiorul dreptunghiului rezultat se pozitioneaza afisorul si se traseaza conturul acestuia, afisorul fiind mai mic decat fereastra (intentionat decupata mai mare !).
                    Se taie locasul pentru afisor. Personal am dat mai multe gauri, una langa alta, apoi am finisat cu o pila drepta.Plasticul se prelucreaza foarte usor.
                    ATENTIE ! Nu faceti locasul mai mare decat afisorul ! Verificati, piliti, verificati, piliti ! Afisorul trebuie sa intre un pic fortat, astfel incat sa
                    i se asigure fixarea mecanica. Pe spate puneti doua-trei picaturi mici de Superglue.
                    Decupati un pic din folie.
                    De jur-imprejurul afisorului lipiti banda dublu adeziva, NEAGRA. Peste aceasta aplicati un filtru din plastic rosu, care imbunatateste semnificativ
                    contrastul.
                    Traseul firelor dintre afisor si montaj se poate vedea in fotografie.
                    Montajul propriu-zis se pune intr-o cutie, din plastic, care se fixeaza, cu banda adeziva, de manunchiul de fire existent sub ceasurile de bord.
                    Alimentarea se face cu plus 12 (14.4) volti, din plus dupa contact -va puteti lega de firul care duce la pinul A7 (+ dupa contact protejat siguranta)
                    al mufei manetei de actionare a stergatoarelor . Masa se leaga la un surub de masa, preferabil cu papuc.
                    Senzorul de temperatura il plasati...unde doriti . Sper ca am fost destul de explicit; poze cu montarea pe masina-probabil dupa acest week-end, daca nu ploua !
                    Attached Files
                    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                    Comment


                    • #25
                      Multumesc tuturor pentru aprecieri.
                      Cablajul ? Nu am folosit (inca ) niciodata un program pentru cablaje; mi le desenez singur, pe hartie de matematica. Din 2-3 incercari este gata. La acest montaj este extrem de simplu, din start am conceput ca pinii 1,2 si 17,18 sa merga spre tranzistoare, ceilalti spre afisor...
                      PS : Semnalizarea pentru autostrada ? Pai am crezut ca s-a rezolvat aici : http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=21&t=63049
                      Last edited by Fratello; 6 October 2010, 21:09.
                      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                      Comment


                      • #26
                        Daca ajuta pe cineva am realizat eu cablajul in EAGLE 5.0.0. A iesit cam 5/5 cm, e facut in graba.. dar io zic ca a iesit cat de cat bine. Am inclus acolo si regulatorul de tensiune pt ca pe schema postata de fratello nu era pus si acum montajul se poate alimenta la 12 v; la fel si valorile componentelor sunt trecute atat in schema cat si pe cablaj. Nu uitati sa stergeti extensia .doc daca vreti sa deschideti fisierul cu EAGLE. Senzorul de temperatura e integrat pe cablaj ca T1, daca e il scoateti voi cu fire de acolo, la fel si firele catre afisor au cate un pad dedicat si numerotat cu litera respectiva celei de pe afisaj. SPOR LA LUCRU
                        Attached Files
                        Last edited by mcm022006; 7 October 2010, 14:25.

                        Comment


                        • #27
                          Fratilor, ca sa va indice corect senzorul de temperatura pt exterior trebuie pus undeva in bara din fata ferit de curent si caldura. Poate ca unii nu aveti ce face si va omorati timpul sa creeati ceva ce exista pe piata. Eu am Avut la vanzare Termotre auto cu doi senzori de temperatura unul de exterior si celalalt pt interior cu afisaj iluminat sau nu care se alimenteaza pe o baterie obisnuita de 1,5V. O sa revin Altadata cu poze ale acestor termometre.

                          Comment


                          • #28
                            @mcm : Multumesc frumos pentru ajutor. Super ! Am revazut schema pusa de mine in postul I si am realizat ca, de fapt, nu folosesc quartzul (se foloseste oscilatorul intern), asa ca se poate scoate definitiv de pe cablaj. Imi cer iertare ca am uitat asta...
                            Si eu am avut termometru cu 2 senzori, o chinezarie de 15 lei..Dar : temperaturile indicate erau...doar indicate (nu si corecte !), cei doi senzori pusi impreuna aratau fiecare temperatura lui, cand era foarte cald in masina anumite segmente de pe afisor dispareau, ultima data mi-a curs bateria in el...asa ca am renuntat.
                            LE : Asa arata cablajul facut de mine; scuze pentru calitate, este o scanare...v-am spus ca le desenez de mana...Note : intre pinii 6-13 si firele care pleaca spre afisor folosesc rezistente SMD de 1k ; intre pinul 3 si traseul de plus se pune un SMD de 4k7; intre pinul 4 si traseul de plus se pune un SMD de 10k ; intre cele 2 trasee -plus si minus- se pune un condensator SMD de 100 nF. Nu mai am gata nici un montaj, le-am expediat pe toate, dar cand fac unul nou, exemplific cu poze.
                            Attached Files
                            Last edited by crististreulea; 30 January 2012, 14:00.
                            Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                            Comment


                            • #29
                              Scuze pentru postul dublu ! Cablajul meu are 40x35 mm si are inclus stabilizatorul de tensiune. Folosesc LM 2931AZ-5 (special pentru "auto-environment").
                              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                              Comment


                              • #30
                                am atasat o versiune si cu oscilatorul scos; e acelasi cablaj numai ca am scos oscilatorul. eu am folosit ca regulator de tensiune un 78l05, care cred ca arata la fel cu regulatorul care-l folosesti tu, la fel si distributia pinilor. daca e asa .. inseamna ca se poate inlocui pe schema al meu cu al tau.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google