Cum sa-ti faci/montezi singur Termometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sunt chiar exacti
    daca vrei putem sa ne intilnim in iasi si il vezi personal

    Comment


    • Salut,
      Am ramas dator cu postarea a catorva fotografii cu termometrul montat.
      Am taiat tapiteria in X, am eliminat intaritura de pe spate si fata tapiteriei am bagat-o la interior. In locul ala sub tapiterie este un burete dur pe care l-am lasat acolo si care tine montajul cu lcd-ul fixat pe locul ala. Restul montajului tot acolo sub tapiterie, prins cu scai autoadeziv. Senzorii i-am pus unul in portbagaj langa roata de rezerva (afara), iar cel de interior provizoriu pe stalpul din stanga.
      Attached Files

      Comment


      • in primul rand SALUT.......2 sunt si eu interesat de un termometru...iar 3 doar ca idee se poate adapta ceasul de cielo ca display???
        Attached Files
        Last edited by kata dog; 24 July 2011, 07:18.
        sigpic

        Comment


        • @ KATA : Ai cumva schema ceasului ? Ai idee ce fel de display foloseste ? Este LED ? Multiplexat ? Daca vrei termometru citeste posturile mele de mai sus...
          Last edited by crististreulea; 30 January 2012, 13:09.
          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

          Comment


          • Salut Fratello!

            Pe baza celor spuse de tine am realizat o schema electrica completa. Vreau sa te uiti pe ea si sa dai ok-ul.

            Si display-ul pe care vreau sa-l folosesc este acesta: RAYSTAR OPTRONICS RC1602B2B LCD display 16x2 LCD 80x36x10mm blue. Nu pun link-ul, dai repede pe google daca e...
            Attached Files
            Last edited by Raziel; 31 July 2011, 14:56.

            Comment


            • @ Raziel : Schema folosita de mine este aceasta.
              @Sarand : Nu mai am vitrine si nici nu mai am de unde face rost. Iti pot face termometru daca iti decupezi singur vitrina...
              Attached Files
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • Da fratello am vazut schema ta ca ai postat-o si pe pagina anterioara dar nu este COMPLETA. Regulatorul lipseste, condensatorii lipsesc. Eu am facut una completa si vroiam sa-ti dai cu parerea daca poate fi pusa in practica.
                Multumesc.

                Comment


                • Schema este completa ! Partea de alimentare a PIC-ului si displayului este la latitudinea fiecaruia ; eu folosesc integrate stabilizatoare speciale pentru "auto-environment".
                  Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                  Comment


                  • Ramane la latitudinea fiecaruia, care se pricepe. Nu toti stiu sa integreze componente intr-o schema de baza si sa particularizeze. De-asta tot tzip aici: valideaza si varianta mea ca sa le fie mai usor de pus in practica la baietii care nu se sperie de letcon. Eventual cine vrea sa mearga pe LM7805 sau UA7805 sa puna si o dioda pe alimentare.
                    In afara faptului ca LM2931 are protectie la inversarea polaritatii, lucru pe care nu sunt sigur ca 7805-ul il face, nu vad de ce e asa special pentru automobil.
                    Last edited by Raziel; 1 August 2011, 03:36.

                    Comment


                    • M-am gandit ca cine ajunge "in faza" in care stie sa-si programeze microcontrolerul stie SIGUR si cum sa-l alimenteze intr-un circuit...Dar ma rog... Prima cautare pe gogu' mi-a aratat modul de realizare a surselor de 5 volti, cu integratele care fac obiectul discutiei. Eu mai folosesc pe intrare si o dioda Transil, bidirectionala. Diferentele MAJORE vizand folosirea in auto pot fi descoperite studiind datasheet-urile acestora. Numai bine !
                      Attached Files
                      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                      Comment


                      • Nu te-ai gandit bine. Sunt multi amatori care doar executa scheme. Nu stiu de unde ai luat poza cu aplicatia tipica pentru 7805, dar eu am gasit altceva in datasheet.

                        Comment


                        • In fine... Asta este schema finala varianta mea.
                          C1 si C2 trebuie sa fie cat mai aproape de intrarea respectiv iesirea 7805-ului. C3 sa fie cat mai aproape de pinii de alimentare ai PIC-ului.
                          Conectorul care duce spre display are 10 pini, cu pinul 1 in stanga si vine asa:
                          pin 1 - VSS
                          pin 2 - VDD
                          pin 3 - VEE
                          pin 4 - RS
                          pin 5 - RW
                          pin 6 - E
                          pin 7 - D4
                          pin 8 - D5
                          pin 9 - D6
                          pin 10 - D7

                          Display: RC1602B2B LCD display 16x2 LCD 80x36x10mm blue
                          Attached Files
                          Last edited by Raziel; 2 August 2011, 02:20. Reason: completare

                          Comment


                          • Iar pentru "maxima" protectie, in cazul in care se foloseste 7805, recomand urmatoarea schema. Atetie la tipurile de display folosite ; studiati datasheet-ul () inainte pentru ca exista variante la care pinul 1 este inversat cu 2 !
                            Attached Files
                            Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                            Comment


                            • Raziel ai in schema un semireglabil, ce face ala si cum se regleaza?
                              DS 1820 sunt senzorii de temp?
                              Power ala cu 3 pini ce este?
                              Multumesc.

                              Comment


                              • @Fratello: intre timp am gasit si eu schema postata de tine pentru 7805. Foarte bine gandita miscarea. Display-ul folosit de mine este 100% compatibil cu cel folosit de tine, inclusiv configuratia pinilor. Oricum, am scris mai sus pinii de pe schema mea si corespondenta lor cu terminatiile display-ului pentru cine vrea sa foloseasca altceva.

                                @um2802: din R4 se ajusteaza voltajul pentru ecranul display-ului in sine. VDD-ul este +5V pentru logica display-ului.
                                DS18B20 sunt senzorii de temperatura.
                                Power este alimentarea circuitului cu 12V de la bateria masinii. Nu trebuie sa fie neaparat cu 3 pini, eu pe ala l-am gasit in librarie dintr-o cautare rapida.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google