Cum/Unde As Putea Lega Degivrarea La Oglinzi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ce grosime are firul de degivrare luneta? unul de 0,75 mm e suficient pentru oglinzi? o siguranta de 5 A pentru ambele oglinzi este suficienta?

    Comment


    • Salut.
      E suficient
      Numai bine.
      ps:instalatia originala a masini tot de 0,75 are firele.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • Salut. Am reusit sa-mi fac degivrarea in oglinzi: am folosit piese de legatura intre fire asa cum a folosit si merlasviorel (pag. 6), am legat cu un fir continuu + de la o oglinda la alta, la fel si - . Am luat curent de la firul bej care l-am impuns cu piesa de legatura continuand cu un fir pe care era montat un suport pentru siguranta (am pus una de 5A), acesta legandu-l tot cu o piesa de legatura de firul continuu care face legatura intre oglinzi (+). Un alt fir legat la surubul de sub tabloul de siburante de pe partea stanga a bordului l-am legat de firul - continuu dintre oglinzi. E drept ca oglinzile sant diferite ca si aspect (producator diferit cred), PROBLEMA E CA OGLINDA DIN STANGA SE INCALZESTE MULT MAI TARE FATA DE CEA DIN DREAPTA. Sa fie de vina lungimea diferita a firului, curentul electric preferand sa treaca prin oglinda din stanga pt ca e mai aproape?

        Comment


        • nu . poate influienta doar daca ai rezistivitate mare la unul dintre fire, ceea ce este putin probabil sau un cotact imperfect sau oxidat la oglinda din dreapta si atunci ai o micsorare a tensiunii. zici ca oglinzile sunt diferite ... aici s-ar putea sa fie problema masoara cu un ohmetru rezistenta fiecarei oglinzi in parte daca la cea stg. rezistenta e mai mica e clar

          Comment


          • am facut si o schema:schema degivrare oglinzi.JPG

            Comment


            • Originally posted by radu cornel View Post
              nu . poate influienta doar daca ai rezistivitate mare la unul dintre fire, ceea ce este putin probabil sau un cotact imperfect sau oxidat la oglinda din dreapta si atunci ai o micsorare a tensiunii. zici ca oglinzile sunt diferite ... aici s-ar putea sa fie problema masoara cu un ohmetru rezistenta fiecarei oglinzi in parte daca la cea stg. rezistenta e mai mica e clar
              Multumesc pentru raspuns !
              Trebuie sa verific legaturile firelor la oglinzi si rezistivitatea lor.

              Comment


              • Multumesc Augustin si colegilor care au postat aici, astazi am montat si eu oglinzi electrice si functioneaza foarte bine, operatia a durat aproximativ 4 ore.
                ''Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm'' Mark Twain.

                Comment


                • Salut. Am achizitionat de curand cam tot ce imi trebuie pt degivrarea oglinzilor (sticle cu rezistenta, buton dezaburire, mufe, cablaj) cu exceptia acelui releu pe care nu-l gasesc aproape pe nicaieri. Eu am pick-up si nu am degivrare luneta, am doar o mufa montata pe un blank in locul butonului de degivrare, care nu stiu exact unde duce, ca nu am nici soclul de releu la locul lui. Am gasit releul doar in dezmembrari dar mi-a cerut 100 lei din pricina ca se gaseste foarte greu, alti "vanzatori de piese de logan" nici nu stiau de existenta acestui releu, imi spuneu ca releul e in buton (targ vitan).
                  Are ceva special releul ala? Pot folosi un alt releu de 12v si 30 - 40 A, cu patru pini? Daca este mai special va rog sa ma ajutati cu o schema ca poate gasesc in dez pe alte masini.

                  Comment


                  • E un releu normal. Doar pentru oglinzi nici macar nu ai nevoie de 30-40 A. Orice releu auto isi face treaba.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • sal am si eu o intrebare as putea sa schimb geamu de la oglinda cu unul cu incalzire si sa il leg la releu de dezaburire luneta stie careva?

                      Comment


                      • multumesc! treaba cu releul am rezolvat-o, dar mai nelamuriri. pot face instalatia simpla, adica buton-releu-oglinzi? degivrarea are temporizare? trbuie sa ma leg cumva de UCH? daca aveam degivrare luneta treaba era simpla, dar trebuie sa fac tot de la zero.

                        Comment


                        • sal am si eu o intrebare as putea sa schimb geamu de la oglinda cu unul cu incalzire si sa il leg la releu de dezaburire luneta stie careva?

                          Comment


                          • da, poti, te legi la releul de degivrare, il gasesti sub ceasuri...
                            sigpic

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google