Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    Stie careva care este finetea de filtrare a filtrului de motorina MAN, WK 9012x?
    Si care este interesul?

    De ce sa experimentez o asemenea piesa, cu un asemenea impact, atunci cand este mult mai simplu si f safe a o lua pe cea corecta => originala?

    Am 2 cazuri-tatal meu si un coleg de servici care au fost convinsi ca sunt bune si alte filtre (daca nu ma insel, unul era chiar mann).

    Finalul? set de 4 injectoare schimbate. Fiecare. Cca 2400-2500 lei de caciula.

    Pentru ce? Un prapadit de filtru? Economie de 5-6 lei?
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Filtrul de motorina de origine pentru K9K-834 E5, este in jurul a 220lei, in reprezentanta (cu senzor de apa-incalzire); echivalentul pe Mann este 150. E drept nu-l inlocuiesti la fiecare revizie, iar pentru revizia la dCi, nu merg la oricare service.
      Oricum niciodata nu m-am dat de fund inapoi cand e vorba de consumabile de calitate; intrebam doar, ca o alternativa, pentru ca unii mi-au spus ca si mann filtreaza la 2 microni. Nu stiu...de aia zic; daca face acelasi lucru, de sa nu pun Mann? In general pretul la cele de origine, e umflat; stiti voi foarte bine.
      ...
      Cam asta e treaba.
      Last edited by IancuMIC; 26 September 2015, 12:42.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • @IancuMIC: Tot un filtru de origine este şi recomandarea mea.

        Comment


        • filtre numai de la reprezentanta. e mult mai ieftin sa previi decat sa tratezi

          eventual sa gasesti un service care are contract/e numai cu furnizori autorizati si sa-ti ofere si garantie pe piesa, asa ar mai merge. altfel, de la magazine dastea asa zise cu produse ”originale”, no way. n-am incredere in nici unu

          Comment


          • Am facut revizia la 1.5 dCi euro 3, 65 cai. Piesele le-am cumparat din Mioveni, 181 lei: Ulei ELF 10w40 5 litrii 73 lei, filtrul de motorina original 73 lei, filtrul de aer si ulei tot originale dar nu mai tin minte preturile exact... Parca 25 cel de aer si 10 lei cel de ulei. Cel mai ieftin in pitesti gasisem la 210 lei( nu pe dumbravei)

            Comment


            • probabil ca in Pitesti erau originale. eu n-as lua filtru de motorina la 73 de lei si filtru de ulei la 10 lei, oricat s-ar jura vanzatorul ca sunt originale.
              atata costa filtrul Asam la un magazin recunoscut ca fiind foarte ieftin.
              unul de ulei oem e minim 20 de lei.
              Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.


              ca sa nu mai zic ca nu inteleg de ce bagati 10w40, cand elf evo sxr 5w40 e perfect pentru dci si mai e si destul de ieftin. vreo 90 de lei/4 litri.
              mai ales acum iarna.
              Last edited by B997NDL; 20 December 2015, 14:07.

              Comment


              • Eu pe filtru original mai mult 90 de lei n.am dat si sunt la al 11 schimb si nu are nimic masina. Merge perfect. Cel de aer 39 si ulei 19lei. toate luate de la lujerului cum iesi de la metrou pe iuliu maniu e un magazin de piese numai dacia de origine.

                Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk

                Comment


                • i dat mai putin de 90 ? ai dat 73 ? ai dat pe filtrul de ulei 10 ?
                  cred ca la 19 era deja oferta. minim, am vazut la 20 de lei.

                  Originally posted by mariusstf View Post
                  Eu pe filtru original mai mult 90 de lei n.am dat si sunt la al 11 schimb si nu are nimic masina.
                  stai ca acum m-am dumirir. adica vrei sa zici ca la inceput, cand erau filtrele 130 de lei, ai dat 90 ?! si in garantie ? A, stai ca ai luat-o sh, dar totusi, 90 nu e de mult timp. a cam fost 100-110, multa vreme. si aici vorbim de filtre de origine.
                  Last edited by B997NDL; 20 December 2015, 18:03. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • OFF TOPIC.
                    A inceput petrecerea de Craciun; cam devreme.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • de ce ? ca-mi lipsesc litere ? din viteza.

                      Comment


                      • Nu stiu cat era inainte adica acum 7, insa acum cam asta e pretul 85 90 de lei filtru de motorina. De ce sa va mint, eu nu ma laud dar asta e pretul ce naiba... eu toatr pesele mi le iau ori dupa pantelimon sunt 3 magazine unul langa celalalt sau de unde am specificat in postul anterior. Si nu am avut probleme de nici un fel.

                        Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • gaseste-mi un magazin online unde e 85. la 90 de lei, da, am luat si eu. dar sunt cele facute in china. nu cred ca mai iau sa ceva. le prefer pe cele din india.
                          si repet, in niciun caz 73 de lei si 10 lei cel de ulei, cum pretinde colegul ca ar fi cele de origine.



                          uite cat e un mann
                          Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.

                          Comment


                          • Asta cu filtru 10lei data asa e. Si 73de lei cel de motorina este posibil sa fie facatura.

                            Trimis de pe al meu SM-G360F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Imi pare rau ca eu am ramas la facultate si tata s-a dus sa faca revizia si nu am apucat sa le fac poze. Sunt luate de la magazinul SIMA din Mioveni, poate mai e cineva pe forum care cumpara de acolo sa confirme preturile si daca sunt originale. O sa le fac poza la urmatoarea revizie, cand o sa cumpar aceleasi produse din acelasi loc Sau cred ca mai devreme, dupa sarbatori cred ca fac revizia si la 1.4

                              Comment


                              • Salut colegii.

                                Puteti sa imi spuneti si mie daca reviziile facute in afara service-ului Dacia afecteaza garantia? Atata timp cat sunt facute intr-un service autorizat?

                                Intreb deoarece am fost la Meridian Service si mi-au spus ca revizia la Logan 1.5 dci e 180 de euro (vreo 8 milioane si ceva). Mi se pare enorm.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google