Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La cât de sensibile sunt motoarele dCi, sincer nu m-aş încurca cu aşa ceva.
    Filtrul de origine este sfânt...

    Comment


    • Am un logan deisel din 2008 si de ceva timp am o intrerupere in relantiu
      in rest merge de la ce o fi?
      sigpic Alexandria

      Comment


      • Pret revizie Sandero II 1.5dci E5.Total ~730 lei
        Km 17.100, in garantie
        Manopera+test computer: 108+tva
        Piese: 478+tva
        -filtru aer: 81.02
        -garnitura buson golire ulei: 5.81
        -filtru ulei: 41
        -filtru motorina: 72.94
        -filtru habitaclu: 119 (wtf?!)
        -ulei diesel 5w30-1l: 33.28
        -ulei diesel 5w30-4l: 124.69

        Ma asteptam undeva pe la 650 lei
        Revizia a fost facuta la Serus Bdul Timisoara.
        Parte din consumabile au avut reducere 26%(uleiul, filtru, garnitura ulei). La fel si anumite operatiuni din manopera au avut 10% reducere.

        Comment


        • mamaaa... aproape dublu fata de ph2 E4 cand era in garantie.
          de atunci a scazut mult. cumpar eu piesele si o fac cu 60 de lei la un service de cartier.
          "la Viorel" imi cerusera doar 40 de lei , dar e destul de departe de mine.

          Comment


          • Si mie mi se pare foarte mult..bine Dci-ul meu este din 2007 insa reviziile se situau intre 350- 400 si ceva cu exceptie cea de la 60.000 facute toate in reprezentanta pana la 60.000 .Este totusi o revizie la 17.000 ,desi este in garantie te sfatuiesc sa te duci la un service de calitate unde sunt convins ca vei plati mult mai putin.
            Apropo Sandero este modelul nou? daca da ce consum ai la el
            Last edited by Allyn_y; 4 September 2015, 18:55.

            Comment


            • Originally posted by miyhai View Post
              -ulei diesel 5w30-1l: 33.28
              -ulei diesel 5w30-4l: 124.69
              Elf sau Dacia Oil?

              Comment


              • Cei comozi sau cu dare de mana, merg la revizie cu mainile in buzunare; altii mai pragmatici isi cumpara aceleasi piese si consumabile de origine ca alea din reprezentanta, dar la preturi mult mai mici.
                Uite aici, un exemplu;

                ...
                Oricum a-ti da-o, tot iesiti mai bine.
                Last edited by IancuMIC; 5 September 2015, 08:50.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by miyhai View Post
                  Pret revizie Sandero II 1.5dci E5.Total ~730 lei
                  Km 17.100, in garantie
                  Manopera+test computer: 108+tva
                  Piese: 478+tva
                  -filtru aer: 81.02
                  -garnitura buson golire ulei: 5.81
                  -filtru ulei: 41
                  -filtru motorina: 72.94
                  -filtru habitaclu: 119 (wtf?!)
                  -ulei diesel 5w30-1l: 33.28
                  -ulei diesel 5w30-4l: 124.69

                  Ma asteptam undeva pe la 650 lei
                  Revizia a fost facuta la Serus Bdul Timisoara.
                  Parte din consumabile au avut reducere 26%(uleiul, filtru, garnitura ulei). La fel si anumite operatiuni din manopera au avut 10% reducere.
                  A costat foarte mult ( pentru piesele care s-au folosit, gen ulei, filtru de habitaclu.. ). Uite aici cat am dat eu

                  Comment


                  • Originally posted by Allyn_y View Post
                    Si mie mi se pare foarte mult..bine Dci-ul meu este din 2007 insa reviziile se situau intre 350- 400 si ceva cu exceptie cea de la 60.000 facute toate in reprezentanta pana la 60.000 .Este totusi o revizie la 17.000 ,desi este in garantie te sfatuiesc sa te duci la un service de calitate unde sunt convins ca vei plati mult mai putin.
                    Apropo Sandero este modelul nou? daca da ce consum ai la el
                    Este vorba de Sandero II Stepway. Consumul in ultimii 5500km a fost la 5.2l. Iar acesti 5500km i-am facut din iulie pana in septembrie. Cu AC cam 50% din timp si cam trei sferturi din cei 5500km facuti in extraurban. Eu sunt multumit de consum.

                    Originally posted by IancuMIC View Post
                    Cei comozi sau cu dare de mana, merg la revizie cu mainile in buzunare; altii mai pragmatici isi cumpara aceleasi piese si consumabile de origine ca alea din reprezentanta, dar la preturi mult mai mici.
                    Uite aici, un exemplu;

                    ...
                    Oricum a-ti da-o, tot iesiti mai bine.
                    Este enorm de scump fata de cat ati platit voi pe aici. Motorul de E5 am vazut ca are intretinerea mai scumpa. Indiferent de dealerul auto, cel putin in Bucuresti, preturile de lista la revizie variaza intre 120e-180e. Bineinteles ca este prima, ca deh am zis sa fac prima revizie de unde am cumparat masina, si sigur ultima oara cand fac revizia la Serus. Iar in ceea ce priveste comoditatea oarecum m am dus la astia pentru ca masina a avut o problema de garantie...vezi aici

                    Originally posted by Ampt View Post
                    Elf sau Dacia Oil?
                    Este vorba de Dacia Oil Plus DPF. Dar am platit 5l(4+1) si stiam ca doar 4.5l intra in motorul asta. Sa nu va inchipuiti ca am primit butelca de 1l cu 0.5l rest.

                    Dar au zis ca mi au completat lichidul de racire si vezi domnule nu mi le-au trecut pe deviz(vorbim de 200-300ml)
                    Last edited by miyhai; 7 September 2015, 16:31. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Am facut revizia de 10.000 de km recent (110.000 km total) si am gasit piesele de schimb - de origine - cu urmatoarele preturi : filtru motorina = 90 lei ; ulei 10w-40 dacia 4L = 93 lei ; filtru aer = 45 lei ; filtru ulei = 15 lei ; garnitura la buson baie ulei = 3 lei ; manopera = 0 lei ... rezolvat totul acasa :-D
                      http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                      Comment


                      • Heheeee frumos așa, mai aberează unii necunoscători ca Renault are preturi mari la piese

                        Comment


                        • Renault este producator auto nu de piese de schimb; punct.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Stie careva care este finetea de filtrare a filtrului de motorina MAN, WK 9012x?
                            Last edited by IancuMIC; 25 September 2015, 19:57.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Vezi că pentru dCi cerinţa este să filtreze la o valoare de 2 microni.

                              P.S În catalogul de la MANN ai încercat să te uiţi?

                              P.P.S WK9012x

                              Comment


                              • Din catalog nu am vazut sa spuna ceva despre filtrare.
                                Filtrul de origine stiu ca filtreaza peste 2 microni; as fi dorit sa stiu daca echivalentul de la MANN, face aceiasi treaba.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google