liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cand vorbim masini racing nu are rost sa ne gandim la consum sau impozit. Cine vrea Rs clar nu se gandeste la astea.

    Nici nu se vinde in romania si unii se plang de consum...wtf...cui ii pasa de consum....masina e distractiva.

    Comment


    • Dar de ce nu ar face si ei o varianta pentru Europa cu 1.6 16v VVT(133 cp) care a fost la Twingo RS? Atunci ar fi o varianta care s-ar vinde sigur.

      Comment


      • Exista sandero si logan in europa cu 1.6, Del. Nu inteleg insa, de ce doar in Turcia si am impresia ca si in Franta.

        Comment


        • K4M e pe X52-ul vândut în RUsia și țările baltice.

          Sandero RS e vândut ca mașină de stradă nu de circuit/"reising" sau mai știu eu ce.

          Cum excepția câtorva de pe forum(care chiar s-ar bucura de o asemenea mașină) majoritatea s-ar plânge de consum/preț/taxe/revizii/că nu e marca X .

          Cei care fac atac de cord la 10L/100 sunt proprietarii de X90 cu K4M(topic dedicat).
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Partea proasta in România este ca nu poți omologa așa ușor un motor mai puternic pe masina
            Ca de pus unul pe un Logan nu e mare lucru
            Ai nevoie de câteva cunoștințe sau prieteni care știu si ceva material financiar
            Dar cand ajungi la omologat se îneacă corăbiile


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            sigpic

            Comment


            • Daca te mananca pasiunea pe dinauntru, o poti cara cu platforma la locul unde vrei sa te dai cu ea, nu este necesar sa ma barai sub balcon. Terenuri , drumuri, private se mai gasesc.

              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Una e masina facuta de fabrica si alta e facuta in spatele blocului.
                @torq: eu stiu ca pe E85 consumul e mai mare decat pe benzina.
                Oricum consumul ala e in regim de forje si teste. Real e mai mic garantat. Dupa ce e a ta si vezi ca se duce un plin in doua zile stii cum te linistesti? Instant devii sofer calm.
                In bucuresti nu e chiar dublu. Nici v8-urile nu sug 40%. La mers linistit.

                Comment


                • Originally posted by Oti View Post
                  Daca te mananca pasiunea pe dinauntru, o poti cara cu platforma la locul unde vrei sa te dai cu ea, nu este necesar sa ma barai sub balcon. Terenuri , drumuri, private se mai gasesc.

                  Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                  Nu are farmec pe platformă

                  Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by skd_ozenel View Post
                    Uite de asta nu aduce nimeni asa ceva in ro.
                    Se astepta cineva la o masina cu 2.0 benzol, forjata, sa aiba consum de dci?
                    Nu.
                    Cand iti iei asa ceva iti asumi consum pe masura. Pentru ca poate si are unde sa scurga benzina aia.
                    Fii ANTENA!

                    Am fost la drum lung (Romania Grecia si retur) eu cu K4M E5 si amicul Taz cu al lui Logan cu motor F4R730.

                    Alimentam n acelasi moment, cu fix aceeasi cantitate de carburant.

                    Cum ti e pare asta? Cu am mers eu a mers si el, daca nu vedeam, nu credeam.

                    Prefer oricand un F4R
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Pai eu zic la fel. Unul din motivele pentru care nu se va aduce e ca 9 din 10 sau 19 din 20 de soferi vor considera ca bea prea mult.
                      Sa ne amintim de ce a disparut consumul instant de la dacia din bord.

                      Am 2.0 de 150 cepe in casa si stiu ce inseamna.
                      Ideea e ca daca vrei sa mergi la consum stie si poate sa consume si rezonabil. Pentru un 0.5 litri/100km in plus pe care ii ia fata de logan la mers lejer, prefer sa stiu ca daca e nevoie are rezerve. Problema mea e ca imi vine greu sa ma abtin si sa nu persecut pedala din dreapta.
                      Problema e ca restul de 80-90% vor face comparatie fix cu 1.2 sau maxim 1.6 conduse in regim economic. Si atunci 2.0 pierde. Pentru ca...d'aia.
                      Asa ca aia e sefu' D.
                      Nu va veni niciodata pentru noi ne luam masini de lux cu doizerotedei sa consume inchipuit mai putin.
                      Last edited by skd_ozenel; 25 December 2015, 11:20.

                      Comment


                      • eu vs lake ( 1.9 dci soft stage 2 dpf off) 2-0 din mers .. a fost ceva distanta
                        eu vs bmw 535d 1-0
                        eu vs golf 6 gt 1.4 tsi 170 cai 3-0
                        Can't touch this !

                        Comment


                        • golf 5 probabil, golf 6 are 160 pe cel mai puternic 1.4 tsi

                          Comment


                          • Poate avea Soft si ceva modificri
                            sigpic

                            Comment


                            • El a zis ca era gt, gt este golful 5 1.4 tsi de 140 si 170 de cai.

                              Comment


                              • Eu vs un prieten amandoi cu 1.4 5-1
                                Eu vs skoda 1.9 2-0
                                Cu actuala de 1.6 inca nu m-am dat
                                http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google