Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Crs. Sandel View Post
    In cazul acesta...
    Faceai o "afacere" daca luai toate piesele din Alexandria si le montai tot la ei.
    Tocmai. Am drum pe acolo, am luat filtrele mai ieftin de pe forum, cu uleiul meu ies mai ieftin, ideea era daca n-au de obiectat cei de acolo. Nu ma apucam sa dau 70 de lei pe benzina doar ca sa ies cu 35 de lei mai ieftin la revizie. La un calcul estimativ ies in castig cu minim 150 de lei. (zic si eu...). In afara de asta zicea @aris86 ca sunt baieti de treaba si lucreaza mai bine decat altii despre care am citit pe aci.

    Comment


    • aris86 a fost la ultima revizie cu o parte din piese cumparate de el din Bucuresti si nu au obiectat nimic. Vezi aici

      Comment


      • La manopera nu o să ieși cu mult mai ieftin fata de București. E 1,5 * 68 lei (fără TVA). Totuși la prima revizie, mai ales că e în garanție, era recomandat să iei de la ei filtrele. Nu stiu cat ai dat pe ele, dar în reprezentanta am plătit 25 de lei pe filtru de ulei si 54 de aer. Dacă pui elf, la ei costa vreo 90 de lei 4 litri. Succes!

        Comment


        • Daca nu e 10w40 iau de la ei. Am dat 85 de lei pe toate filtrele (ulei,aer, habitaclu) de origine. Cu uleiul stau in dubii.
          Merci.

          Comment


          • Ei iti ofera elf 5w40 la un pret decent fata de 10w40 din Bucuresti. In locul tau as fi luat si filtrele de ulei de la ei, ca sa nu fie probleme pe la motor, sa strambe din nas uzina apoi.

            Comment


            • Un pret estimat de 1000 de lei pentru revizia de 60 de mii in reteaua Dacia (curea distrbutie si galeti, curea accesorii si galeti si manopera aferenta) pt 1.2 16v e ok?
              Last edited by fallax; 20 June 2017, 16:24.

              Comment


              • Mie mi-au estimat la 1300 distribuiei+accesorii tor pt 1.2. De unde ai primit estimarea asta?

                Comment


                • Daperom Pitesti! Pretul e exclusiv pentru ce am zis mai sus (distributie si accesorii). Bujiile, filtrele si uleiul le-am schimbat luna trecuta. Poate asta-i cauza diferentei de pret.
                  Last edited by fallax; 20 June 2017, 16:37.

                  Comment


                  • Nici eu n-am inclus bujii,.filtre, ulei in pret. Doar cureaua de distribuie+accesorii+manoper 1300

                    Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Din cate vad, kitul de distributie si cel de accesorii OEM costa pe site-urile de profil in jur de 450 de lei (cumulat ambele). Cum nu mai am garantie la motor, pe motiv de montaj gpl, ma bate gandul sa merg cu piesele mele si sa platesc numai manopera.

                      Comment


                      • Originally posted by fallax View Post
                        Un pret estimat de 1000 de lei pentru revizia de 60 de mii in reteaua Dacia (curea distrbutie si galeti, curea accesorii si galeti si manopera aferenta) pt 1.2 16v e ok?
                        Eu zic ca e ok. Atat este si in Alexandria, unde cred ca voi efectua si eu aceste schimburi + revizia (in jur de 400 lei).
                        Dar, in cazul tau, nu se merita din cauza ca nu mai ai garantie la motor.

                        Originally posted by fallax View Post
                        sa platesc numai manopera.
                        Manopera e vreo 300-350 lei. Ai garantie la piese si la manopera, iar daca iei piesele dintr-o parte si platesti manopera in alta parte, in caz de probleme, te vei plimba mult si bine. Pt 200-300 lei diferenta, eu zic ca mai ok ar fi sa iei piesele si sa le montezi in acelasi loc (ca e service de cartier, ca e reprezentanta), ideea e sa fie ambele achitate si montate la acelasi service.
                        Last edited by Crs. Sandel; 20 June 2017, 16:59. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Am facut si eu revizia de 1 an, 550 de lei totul de la ei. Am avut de ales intre Dacia Oil si Castrol dar am ales Dacia, acum nu stiu daca am facut bine sau nu, dar un an poate merge si cu asta tinand cont ca eu nu fac nici 10000 Km/an.

                          Comment


                          • Calcule estimative pentru intretinere la nivelul lui 2015.

                            Regret, dar am incercat sa urc doua fisiere pdf cu estimarea cheltuielilor, dar nu reusesc.
                            Last edited by gabrieln1960; 26 June 2017, 13:37.

                            Comment


                            • Multumim pentru informatii.

                              Comment


                              • Originally posted by alinn28 View Post
                                Am facut si eu revizia de 1 an, 550 de lei totul de la ei.
                                Unde? Ce fel de DaciaOil?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google