Zgomote, Scartaituri Si Alte Sunete Ciudate La Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Centurile spate au loc destinat în plasticele laterale!

    De verificat:
    - cric, prima revizie avea manivelă prinsă fără elastic, deci trebuia să "parchezi" manivela prin fortare
    - balamale capotă portbagaj
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Multumesc Jeti_sh si torquemada pt pareri totusi zgomotele persista.
      Cunosc bine sunetul de miscare al cobustibilului in rezervor nu este de acolo iar intre cele doua triunghiuri reflectorizante am pus acum mai bine de o luna carton sa nu faca zgomot.
      Deasemenea cricul si pe partea opusa manerul pt cric este in locas verificat cu mult timp inainte.
      Centurile spate am avut grija sa fie cu partea metalica pe partea de burete a banchetei am sa caut locasul precizat.
      La capota portbagaj are la inchidere doua bucati de cauciuc care "se culca" peste doi suporti de cauciuc..acolo am adaugat doua bucatele cauciuc astfel incat sa inalte putin.
      Tot in portbagaj in partea stanga sus este un buton senzor inchidere negru care nu era fixat bine si avea un joc acolo de la apasare ar putea face in timpul mersului un pic de rezonanta in tabla in prima faza am fixat mai bine suportul butonului iar in faza 2 am vrut sa-l scot temporar ceea ce nu se poate pt ca nu se mai inchid usile din telecomanda.
      Tot la usa portbagaj exista "o usita vizitare" de culoare neagra care dupa ce se scoate miscand parghiile metalice din interior creaza un zgomot metalic asemanator cu zgomotul deranjant existent la mine,...am gresat cu vaselina si atat putem face.
      Voi cauta sa vad cum pot ajunge la balamalele de la portbagaj.
      Intre timp am fost la cineva care mi-a suflat cu aer comprimat deasupra rezervorului de unde "au sarit" cateva pietre daca au ramas pietre nu se stie mi-a zis ca trebuie dat rezervorul jos pt verificare.
      Ma gandesc sa cumpar un endoscop cu camera pt a verifica deasupra rezervorului.

      Comment


      • Balamalele sunt sub mocheta de la lunetă.
        Cu capota închisă, rabatezi spătarul și încerci să misti de brațele portbagajului în toate directiile, dacă se miscă ai un joc care poate cauza zgomote

        Senzorul de portbagaj îl scoți apoi scoți și mufa din el
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • La mersul inapoi cand pun frana se aude un pocnet oare stie cineva daca ar putea avea legatura cu asta zgomotul din timpul rularii?
          Eu am repartitor frana?

          Comment


          • Normal ca ai. Incearca sa afli daca acel pocnet vine din tamburi. Sa nu ai vre-un sabot desprins.
            Daca este sa fie un sabot despins este pericol de blocare a rotii in mers.

            Comment


            • Salutare, am și eu o mica problemă, se aude din dreapta spate un zgomot înfundat la orice mica denivelare, am mai pățit cineva asa ceva? Zgomotul se aude mai tare când e rece afara. Am fost la reprezentanta și cică nu au găsit nik, sunt zgomote normale.... ma gândesc ca poate ca e ușoară în spate....

              Comment


              • Repartitor ai doar la mașinile fără ABS de ex: Logan I, Logan II de RUsia

                Logan II(X52) phX (orice ph, fie ph1 sau ph2) vine cu ABS/ESP/ASR standard, deci nu ai repartitor.

                Ca regulă generală, la "vânătoarea" de greieri elimini tot ce poate elimina(a se citi: dai jos tot ce nu e al mașinii) și generează zgomote, apoi mai dai o tură
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Am ajuns la 33000 km si in afara de " chitaitul" tetierelor in locasele din scaune a aparut si scartait la scaunul soferului.. tind sa cred ca scaunele sunt partea cea mai slaba la Logan 2... in rest nici un zgomot aiurea momentan.

                  Comment


                  • Stie cineva daca spatarul de la bancheta din spate se poate scoate afara partial sau integral(adica ambele spatare rabatabile) ? Exista vreo schita?

                    Comment


                    • Da, deșurubezi suruburile ce tin spătarele și cuplele de centură
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • De ceva timp am un zgomot oarecum metalic ce vine din partea dreapta fata a masinii. Am vazut ca apare de obicei la rece, in frana de motor, pe la 1250rpm sau pe acolo. Ce am observat e ca zgomotul dispare in momentul cand calc ambreiajul.

                        Si se mai aude din cand in cand la mersul cu spatele.

                        Dupa ce motorul se incalzeste putin, nu mai am nici un zgomot. Ati mai avut asemenea zgomote?
                        Last edited by bogdan_cj; 7 February 2019, 14:55.

                        Comment


                        • Salutare! De cateva zile aud mici pocnituri in spatele ramei de la medianav si asta se intampla pe drumuri denivelate sau pietris. Nu am demontat nimic din zona bordului pana acum. Masina are 2000 km. Daca a avut cineva probleme asemanatoare sub acea rama ,va rog un sfat pentru rezolvare este binevenit. Mulțumesc!

                          Comment


                          • Am constatat ca, la plecarea din parcare, virand dreapta, am un pocnet, un fel de "clonc" undeva la roata din stanga fata.... Nu se aude la fiecare viraj dreapta, doar cand plec din parcare si uneori cand virez dreapta pe stradute. Sa fie vreo legatura cu placutele de frana schimbate de curand?

                            Comment


                            • Din ce stiam acest zgomot apare de obicei la placute si/sau discuri noi pana se aseaza dar la mine si dupa 7000km cu placutele originale se mai aude uneori atat la viraj stanga/dreapta cat si la schimbarea sensului de mers inainte/inapoi la viteza foarte mica in general la parcari. La revizia de 1 an nu s-au constatat jocuri in articulatii sau uzura placute probabil este un zgomot specific care apare ocazional iar unele persoane poate nici nu-l percep...nu cred ca este cazul sa te ingrijorezi

                              Comment


                              • Daca zgomotul nu exista inainte, cel mai bine e sa mergi la mecanic sa reverifice ce a facut acolo. Primul lucru vezi daca e roata bine stransa, acest zgomot e specific unei roti cu prezoanele incomplet stranse. Nu are ce sa se aseze, placutele stau in suportul de etrier destul de ferm, la inceput chiar nu este cazul sa faca zgomot, iar daca acest lucru se intampla ceva nu este in regula.
                                Ca regula generala, daca s-a umblat la masina si dupa aceea ai probleme de orice natura in acea zona, trebuie sa revizuiesti lucrarea anterioara.
                                Daca la fiecare schimb de placute acestea ar cloncani ca nu s-au asezat, atunci la masinile noi ar fi o cloncaneala perceptibila, ca doar au placute noi. Dar masinile noi nu cloncane...
                                Last edited by valioglu; 13 February 2019, 23:57.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google