Consum mediu Logan 1.5 dci 65 cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum mediu Logan 1.5 dci 65 cp

    Aici puteti discuta despre consumul mediu al loganului 1.5 dci 65 cp. Rog pe cei care posteaza despre consumul mediu sa precizeze o serie de elemente care sa ne dea o idee despre conditiile in care s-a realizat acel consum.
    Precizarile minime cred ca ar fi urmatoarele:
    1. numarul de kilometri pentru care s-a realizat respectivul consum mediu (rog sa ne abtinem de a posta consumuri medii realizate pe mai putin de 200 - 250 km);
    2. metoda utilizata pentru calculul consumului mediu (informatie luata din CB, metoda plin - plin, alte metode de calcul);
    3. proportia intre kilometrii efectuati in regim urban si cei in regim extraurban. De preferat de precizat si orasul/orasele in care s-au efectuat kilometrii urbani. Si traseul urmat pentru cei extraurbani;
    4. motorina folosita;
    5. stilul de sofat.
    Mentionati si alte elemente considerate de voi ca au avut o influenta semnificativa asupra consumului mediu realizat.

    Rog sa ne abtinem de a comenta posturile altor membri in acest thread (pentru ca de regula discutiile despre consum degenereaza iar pentru comentarii personale exista PM).

    Posturile care nu vor respecta cele scrise mai sus vor fi sterse, eventual notificati userii respectivi sa le completeze.
    Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
    10.000 km - 22.01.2007

  • #2
    traseul: pitesti - bucuresti - buzau - brasov - baile tusnad
    kilometrii: 850
    metoda calcul: computer de bord
    tip drum: 550 extra-urban, 300 urban (pe centura bucurestiului am facut 10km in 2 h si nu am oprit motorul. a1, buc, bz via urziceni, dn 1
    motorina: euro 4 de la petrom
    stil sofat: jumatate batraneste, jumatate NFS (am atins si 160 km/h)
    consum mediu 4.8l/100km
    Last edited by 2fast4u; 29 April 2007, 23:29.
    sigpic........restul e NoSpeedLimit

    Comment


    • #3
      pe ultimii 2.200 km am un consum indicat de CB de 6,4

      Conditiile in care a fost realizat sunt dupa cum urmeaza:
      1. aprox. 1.000 km in regim extraurban (mai multe drumuri pe: centura Buc iesirea din Dr. Taberei - A1 si pe traseul centura Buc - Chitila - Targoviste - Moreni) restul 1.200 in regim urban in Bucuresti.
      2. motorina utilizata: Efix Diesel
      3. stil de sofat: calm fara acceleratii bruste si respectand viteza legala (exceptie pe drumul spre tgv unde se poate merge fara riscuri cu 110 - 120)

      Observatii: Consumul e realizat in perioada 19.03 - 05.06 iar km in bucuresti sunt facuti in principal pe drumul spre munca in intervalul orar 7.30 - 8.30 si 18.00 - 19.00 si presupune traversarea centrului. Am prins si perioada "minunatei" curse FIA GT cand am realizat "performanta" de a face 3 km intr-o ora.
      Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
      10.000 km - 22.01.2007

      Comment


      • #4
        am mers pe directia petrosani constanta(sunt cam 750 de km)de la pitesti la constanta am mers cam mult cu 160-175 km/h.am consumat 30l.am alimentat cu motorina de la omv/sprint diesel.care e mai buna?omv sau lukoil?

        Comment


        • #5
          Omv e mai buna, la Lukoil mai baga apa in ea.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            merg cam 50 % prin oras, in timisoara, iar la sf de saptamana mai alerg intre 200 si 400 km pe afara. in oras ma mentin maxim 60, unde se poate, in rest 50.
            consumul mediu pana acum nu a trecut de 6 in oras iar in afara, chiar daca la iesire din timisoara am avut 5.7, dupa 100 km am scazut la 4.9, in regim de mers 110-120 km / h.
            nu fortez, nu accelerez brusc... schimb la 2000 rpm iar cand e drumul drept sau cobor o panta, las si la 1500 rpm sa mearga motorul ca nu e fortat.
            pana acum am 23000 km facuti cu ea si ma duce linistit si la 140 km/ h fara sa simt ca ii este greu.
            Last edited by crististreulea; 19 September 2007, 08:42.

            Comment


            • #7
              1. timisoara --> constanta (costinesti)
              2. plinul la plecare din timisoara si plinul in constanta
              3. conditii de noapte, valea oltului, autostrada bucuresti pitesti, autostrada soarelui
              3. motorina de la mol
              4. calm, copilul dormea pe bancheta in spate. noapte fiind ma intindeam pina la 130km/h pe unde era posibil. autostrada 130km/h
              consum 4.3%




              alimentat 15 litri din momentul aprinderii becului la bord si pina la reaprindere.
              media 250-265km rulati.
              230km regim trafic in timisoara. 20km extraurban. locuiesc la 3km de oras.
              testat de vreo 15 ori.
              media 5.7-6%
              condus calm si in limita a 50-60km/h in oras, 80km/h extraurban. sprinturi doar daca era necesar pe la o intersectie.
              schimbat viteze 2.200-2.300rpm
              Last edited by crististreulea; 13 November 2007, 22:18.
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #8
                consum 1.5 dci

                - Masina : Logan Laureate 1.5 Dci (2006)
                - Traseu: bucuresti-Deva (facut plinul - pana la busonul de inchidere, adica un plus de 17 litri) - karlovac (croatia - nu am notat km si litri motorina)
                - karlovac - lacurila Plitvice - Senj (nu am notat)
                - Senj : pus 52 litri - facut 1200 km (4 persoane) - knin, rijeka, plitvice, split, consum 4.3
                - la split am pus 50/51 litri si am mers 1100 km (zadar, plitvice, karlovac, pecs) , drum de munte/dealuri, 4,6
                cred ca mai bine de atat nu se poate, avand in vedere ca masina a fost incarcata + 4 persoane
                S-a mers normal, 50/60/80/100/130 km/h functie de indicatoarele de viteza
                Masina s-a comportat super pe un drum de 4300 km. Merita banii
                Apropo, puteti sa-mi recomandati un ulei pentru iarna ?

                Comment


                • #9
                  Mariana, daca-ti permiti eu zic ca un Mobil 1 0W40 Supersyn este super.
                  Costa in jur de 500.000 lei vechi, bidonul de 1L.

                  Pt. iarna e ok si 5w40 dar cu 0w40 intri la "profesionisti". Motorul e pregatit imediat de drum, se vede diferenta cand vrei sa pleci rapid in diminetile geroase

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc Zenit.
                    Voi asculta sfatul tau cand situatia financiara o sa-mi permita. Abia am venit din concediu.
                    Multumesc mult

                    Cu stima,

                    Mariana

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by gyovany
                      am mers pe directia petrosani constanta(sunt cam 750 de km)de la pitesti la constanta am mers cam mult cu 160-175 km/h.am consumat 30l.am alimentat cu motorina de la omv/sprint diesel.care e mai buna?omv sau lukoil?
                      Mai taie din viteza .175 e cam mult !

                      Comment


                      • #12
                        eu am mers cu el cu 170 km/h pe autostrada ( asa arata kilometrajul). Deci este posibil si un 175

                        Comment


                        • #13
                          la viteza afisata pe ceas mai scadeti km, nu adaugati . eroarea e de aproximativ 9km in minus. 175km/h inseamana aprox 166km/h. cine are gps poate vedea exact viteza.
                          on topic: am facut consumul cu noul calculator chipuit. am bagat 14,5litri ai am rulat 240km.
                          matematic calculind: 14.5litri/2.4km rulati=6.04% consum
                          cind s-a aprins becul la bord am resetat la zero, am bagat 14.5litrii motorina (de 50lei) si la 240km rulati s-a aprins din nou becul.
                          condus regim oras si trafic, moderat prin oras si sportiv in intersectii (3.500rpm).
                          inainte de chipuire am scos 5.3% minim si maxim 6.2%.
                          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                          Comment


                          • #14
                            Buna..Sunt o soferita incepatoare si am descoperit din intamplare acest forum...Referitor la consumul mediu, pot sa va spun ca am facut 650 km cu exact 26 litri motorina (de la Rompetrol), ceea ce inseamna un consum de 4l/100km. Cand am plecat de la Agnita am facut plinul iar cand m-am intors am facut plinul din nou... 26 litri...Traseul a fost urmatorul:Agnita-Fagaras-Rasnov-Predeal-Ploiesti-Bucuresti-Magurele si retur..
                            Viteza maxima cu care am mers a fost 110 km/h (masina este in rodaj, am 3000 km).. Fiind sofer incepator am facut acest drum intr-o duminica asa ca nu erau prea multe masini pe sosea.... Astept niste sfaturi de la voi...Sunt incepatoare asa ca orice sfat este binevenit.. Multumesc

                            Citind pe forum mi-am dat seama ca s-ar putea ca masina mea sa fie de 70 CP si nu de 65..Nu am actele aici ca sa pot verifica asa ca adaug faptul ca masina este Euro 4..
                            Last edited by andrei; 8 November 2007, 20:59.

                            Comment


                            • #15
                              Daca masina e Euro 4 are 70 CP. Ca sa te convingi uita-te pe cartea masinii (cea pe care ai primit-o de la dealer dupa ce ai luat masina) si zi-mi ce scrie la "Tipul motorului".
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google