subwoofer, tub(tun) de bass, bandpass

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • subwoofer, tub(tun) de bass, bandpass

    ce preferati din cele trei! care se aude mai clar, mai tare, care isi merita banii! pareri, comentarii, sfaturi, orice aveti de zis despre aceste produse spuneti!
    213
    subwoofer
    61.97%
    132
    tub (tun) de bass
    27.23%
    58
    bandpass
    10.80%
    23
    Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

  • #2
    ce e ala bandpass?

    sigpic

    Comment


    • #3
      parerea mea ca se aud ceva mai bine cele in cutie,subwwofer cum sunt cele de la JBL GTO

      Comment


      • #4
        Originally posted by SoNyKeL
        ce e ala bandpass?
        ca sa iti faci o idee am atasat o poza si poate intelegi mai bine dintr-o explicatie. ca un subwoofer numai ca wooferul este inchis in cutie, are geam pexiglas si de cele mai multe ori leduri sa se vada cool noaptea :P. poate stie cineva o explicatie mai buna decat a mea.
        Attached Files
        Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

        Comment


        • #5
          importanta e firma....petru o sonorizare buna....dar sunt cateva aspecte care trebuie aratate.....bandpass-urile sunt pentru masini de show....pentru o linie audio sunt uramatoarele aspecte....daca masina este monovolum(are portbagajul in masina adica cum sunt masinile combi sa se inteleaga mai bine) atunci trebuie un subwoofer si ai sonorizarea perfecta pt bass....iar daca ai masina berlina,adica atunci cand deskizi portbagajul sa nu intri si in masina sa fie un spatiu separat de habitaclu...atunci trebuie un tub de bass deoarece daca pui un subwoofer in portbagajul loganului de exemplu...efectu este de woofer intr-un woofer mai mare(acela fiind portbagajul).....si apar distorsiuni de sunet... ...asa ca tub alternativa pt logan....
          JUST ME.....30-rdd......

          Comment


          • #6
            Subwoofer as zice deoarece... parerea mea se aude mai clar la tub ai auzi numa bass.. bum bum.. si la band pass.. si ala se merita da ii foarte scump parerea mea oricum eu as alege subwoofer
            LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
            Enter the Matrix

            Comment


            • #7
              Toate sunt subwoofer-e, difera doar tipul de incinta.
              Incintele pot avea orice forma si sunt de mai multe tipuri :
              1. Inchise (in compresie),
              avantaje - volum mic, coboara bine in frecventa
              dezavantaje - trebuie folosit un dif de putere mare si amplificator puternic
              2. Bas reflex
              avantaje - sunet mai puternic decit cea inchisa (la aceeasi putere)
              dezavataje - volum mare
              3. Bandpas - o combinatie intre cea inchisa si bas reflex
              avataje - coboara bine in frecventa si are un volum mai mic decit bas reflex
              desavantaje - trebuie calculate incintele din ea foarte bine altfel nu suna nicicum

              PS Nu recomand nimanui incintele in forma de tub pt ca nu se aud asa clar ca si cele "patrate".
              LE
              In prima imagine este o incinta inchisa in forma de tub, a doua este o incinta "normala" de tip bas reflex, iar ultima este bandpas (nu este obligatoriu sa fie cu plexiglas, este doar pt imagine, in principiu ar trebui sa fie toata din lemn pt ca plasticul nu are asa rezonanta buna ca si lemnul)
              Attached Files
              Last edited by Miky 48; 12 December 2007, 12:24.

              Comment


              • #8
                in fine fiecare cu parerea lui nu e loc de divergente.....eu sunt de parere ca tub este mai bune pt portbagaj inkis deoarece acesta trebuie folosit pt a scoate un bass bun in masina....wooferul este un pt sunet si nu sta nimeni in portbagaj sa asculte iar portbagajul nu da in masina e inkis....acum fiecare cu parerea lui.... ...all the best
                JUST ME.....30-rdd......

                Comment


                • #9
                  ASta depinde si de modelul de masina) Daca ii Mcv.. deja automat mai bine iti pui woofer adica depind efiecare dupa ce ii place sa auda la cineva care ii inabunit dupa bass normal ca isi va pune un tub dar.. dupa claritate si sunet un woofer
                  LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                  Enter the Matrix

                  Comment


                  • #10
                    Tot nu ati inteles ca woofer sau subwoofer este denumirea data difuzorului care reproduce numai frecvente joase.
                    Si ca fapt divers : un "tub" nu se va auzi niciodata la fel de bine ca si o "lada"

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Miky 48
                      Tot nu ati inteles ca woofer sau subwoofer este denumirea data difuzorului care reproduce numai frecvente joase.
                      Si ca fapt divers : un "tub" nu se va auzi niciodata la fel de bine ca si o "lada"
                      cine nu intelege.....specifica ,ca lasi lumea in ceata....
                      JUST ME.....30-rdd......

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by 30rdd
                        in fine fiecare cu parerea lui nu e loc de divergente.....eu sunt de parere ca tub este mai bune pt portbagaj inkis deoarece acesta trebuie folosit pt a scoate un bass bun in masina....wooferul este un pt sunet si nu sta nimeni in portbagaj sa asculte iar portbagajul nu da in masina e inkis....acum fiecare cu parerea lui.... ...all the best
                        Aici ai putea face o traducere pt ca nu am inteles mare lucru.
                        PS. Tubul este tot un subwoofer.

                        Comment


                        • #13
                          ce woofer(lada) gasesc si eu ptr masinuta mea??? gasesc ceva sa incapa sub scaune?

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Miky 48
                            Aici ai putea face o traducere pt ca nu am inteles mare lucru.
                            PS. Tubul este tot un subwoofer.
                            e mult de explicat...dar in mare poate asa ma fac mai inteles nu se compara bassul scos de un tub de bass cu cel scos de un subwoofer....aici luand in calcul portbagajul loganului berlina....si eu ziceam ca cel mai potrivit pt logan berlina este tubul ....all the best...
                            JUST ME.....30-rdd......

                            Comment


                            • #15
                              Pentru ultima oara spun : tubul de bas sau subwoofer este unul si acelasi lucru.
                              @SoNyKeL. La un moment dat am vazut pe net ceva de la Pioneer, un sub cu adincime mica de montare, special facut sa intre sub scaun. Ceva de genul http://www.sono.ro/subwoofer-auto-pi...2a-p-1069.html
                              Last edited by Miky 48; 16 December 2007, 19:26.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google