subwoofer, tub(tun) de bass, bandpass

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    nu prea inteleg .. si mie imi place muzica tare .. dar aia e dezmembrare curata a masinii .. merita ? pt ce atata zgomot ?
    Its just a car ...

    Comment


    • #47
      Buz ai sesizat foarte bine diferenta intre BP si BR ...
      BP care-l aveam eu canta foarte bine intre 50 - 70hz ... dar din cauza ca misca foarte mult aer ... masina avea de suferit ... si senzatiile erau altele


      acum cat tine de problema curentului la tine in masina ... ca sa te pot ajuta trebuie sami zici ... ce alternator are masina ... ce consum au ampurile ... ce cabluri de curent ai pus ...
      LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
      LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
      LOCUL1 143.9dB (nCID)

      Comment


      • #48
        Originally posted by raduprov View Post
        nu prea inteleg .. si mie imi place muzica tare .. dar aia e dezmembrare curata a masinii .. merita ? pt ce atata zgomot ?
        ) daca iti place muzica tare normal ca merita atata zgomot......... si cat ai de gand sa tzii masina,ca sa se dezmembreze la tine.........???forjeazo,fai tot ce stii.......dupa aceea...............sell!!!!!!!am un jbl pe el si afara nu poti asculta muzica din cauza ca zdrangane tot si nu se intelege nimik!!!

        Comment


        • #49
          Originally posted by shokaliptiku View Post
          bass scurt nu ai nici in BP ... care sunt recunoscute pentru vuietul continuu

          te invit sa vzi prezentarea masinii mele ... si ai sa vezi ca am habar depre ce vb ! am avut toate cele 3 tipuri de incinte ... si cunosc problemele loganului ... si cum se poate face muzica in aceasta masina !
          mie imi place "vuietul continuu" la asta ma refeream ca la ce gen de muzica ascuti iti si alegi ce sub vrei..

          da m-am uitat in prez masini tale si am vazut ca ai avut toate 3 tipurile. eu nu am testat toate tipurile de sub pe masina mea insa am vazut in alte masini.. si cel mai mult bp mia placut.. dat vuietului
          turbo makes torque and torque makes fun

          LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

          Comment


          • #50
            apropo shokaliptiku insonorizare la portbagaj ai facut ? la mine zbarnaie un pic portbagajul.. in sine si se mai aude de pe dedesubt.. ceva de genu unde ar fi niste gauri si ar iesi aer pe acolo dar .. nu le gasesc..
            ai idee ?

            cat ma costa o insonorizare nu de show .. una accesibila.. pot sa imi fac singur? daca da si iau pachete bulk tre sa pun fix din colt in colt sau daca raman 2-3 cm nu are nik ?
            pe fata ppbil ca o sa fac si pe interior adica si tabla si imediat dupa fata de usa.
            pe spate merita sa pui folie insonorizanta si sub roata de rezerva pe acolo, sau tabla unde vin boxele de pe spate ?
            turbo makes torque and torque makes fun

            LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

            Comment


            • #51
              Originally posted by noyz View Post
              apropo shokaliptiku insonorizare la portbagaj ai facut ? la mine zbarnaie un pic portbagajul.. in sine si se mai aude de pe dedesubt.. ceva de genu unde ar fi niste gauri si ar iesi aer pe acolo dar .. nu le gasesc..
              ai idee ?

              cat ma costa o insonorizare nu de show .. una accesibila.. pot sa imi fac singur? daca da si iau pachete bulk tre sa pun fix din colt in colt sau daca raman 2-3 cm nu are nik ?
              pe fata ppbil ca o sa fac si pe interior adica si tabla si imediat dupa fata de usa.
              pe spate merita sa pui folie insonorizanta si sub roata de rezerva pe acolo, sau tabla unde vin boxele de pe spate ?
              da pe lateralele portabagajului are niste orifici.....ca sa le vezi tre sa dai bara jos..........

              Comment


              • #52
                Originally posted by Tembelu View Post
                da pe lateralele portabagajului are niste orifici.....ca sa le vezi tre sa dai bara jos..........
                explicami si mie cum sa da bara jos poate ai si niste poze
                uite ce am incercat : am desfacut suruburile de la aripa de acolo alea 2 in dreptul rotii, am desfacut toate suruburile din spate de la portbagaj astea fiind numai cu torxuri .. si am tras un pic de ea.. da mie sa nu o rup sau ceva.. mai trebe desfacut si altceva ?
                turbo makes torque and torque makes fun

                LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

                Comment


                • #53
                  Am un JBL 1060...nu mai stiu cum, scrie pe el Editie Aniversara (in engleza)!Amplif Magnat....se aude mai mult decat bine !Mai mult de atat e pt. cei care merg la concursuri!Daca stiti B-69-TAU...e prieten cu mine..Robert
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #54
                    Sal ! Ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu o statie auto ? Am o statie si nu stiu sigur cati Watti scoate ... pe cutie, pe ea si in carte scrie ca pe 4ohm 800w pe 2 ohm 1200w o sa pun si poze s-o vedeti mai bine
                    :popa:

                    Comment


                    • #55
                      da .. cel mai bine pune poze ... sau spunene cum se cheama ...
                      din ce ai scris tu ... daca sunt puterile RMS ... pare a fi un amp potent !
                      LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                      LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                      LOCUL1 143.9dB (nCID)

                      Comment


                      • #56
                        Gata ...si ceva date tehnice ce scie in carte
                        4ohm maximum output 200w x 4 channel @0.05% THD
                        4 ohm maximum 400 w x 2 channel at @0.05% THD
                        hight (1v-7v) low (200mV -2.5v ajustable level
                        frequency response +/- 1dB at @ 10Hz - 40 KHz
                        signal noise ratio >85 dB
                        Attached Files
                        :popa:

                        Comment


                        • #57
                          clar un ab class ... 55 60% randament ...
                          undeva la 60 90W X4 ... folosita in 4 3 sau 2 canale ... poti amplifica 2 perechi de difuri ... sau o pereche de difuri si un subwoofer ...
                          zimi te rog ... siguranta ce valoare are !? din poze nu se vede foarte clar !
                          LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                          LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                          LOCUL1 143.9dB (nCID)

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by shokaliptiku View Post
                            aByS si cutia bandpass, care din punctul meu de vedere, are cel mai clar bass. ... eronat ! cilindrul si band passul sunt cele mai galagioase incinte .. si cele care la partea de calitate a sunetului ( a bassului ) au un mare MINUS !

                            incintele impart "galagia" ( putere ) si claritate invers proportional , dupa cum urmeaza :
                            sealed este tipul de incinta cu o claritate ridicata ;
                            bass reflex .. combina claritatea si putere ( dar nu in mod egal neaparat ) ;
                            band pass este cea mai "galagioasa" incinta ! la un band pass castigi ~6dB fata de un sealed cu acelasi subwoofer !
                            Subscriu la ce a zis SHOKALIPTIKU,cred ca sealed este tipul de incinta cu claritate ridicata, si vorbesc in cunostinta de cauza.Am avut si bandpass Jbl, si bassreflex tub Jbl ,dar cel mai multumit sunt de sealedu' pe care il am acum...un Hertz
                            http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by shokaliptiku View Post
                              clar un ab class ... 55 60% randament ...
                              undeva la 60 90W X4 ... folosita in 4 3 sau 2 canale ... poti amplifica 2 perechi de difuri ... sau o pereche de difuri si un subwoofer ...
                              zimi te rog ... siguranta ce valoare are !? din poze nu se vede foarte clar !
                              asta cu canalele le stiu ma interesa daca exista vreun aparat de masura ceva ....sa stiu cat scoate pe un canal ptr sub. ... siguranta are 30 A
                              :popa:

                              Comment


                              • #60
                                cam nasol cu sigurantza ... e mica !
                                deci ai undeva la 4X50W ... si o punte de 180W la 4 ohmi !

                                de masurat ... formula din clasele mici ... P=U*I unde :
                                P - puterea masunata in Watti
                                U - tens la borne masurata in Volti
                                I - intensitatea curentului masurata in Amperi
                                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google