subwoofer, tub(tun) de bass, bandpass

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din specificatii difuzoarele Magnat ar fi mai capabile, dar daca ar fi dupa mine nici nu as pune pe spate difuzoare stiind ca o sa vreau sa am si subwoofer, mai bine un sistem bun pe fata+amplificare si un subwoofer in porbagaj, chiar daca acesta ar fi cel de la MTX.
    Deci daca te gandesti serios la subwoofer, parerea mea sa renunti la difuzuarele de pe spate, pentru ca oricum nu o sa le auzi.
    Si ca sa fiu si la subiect ca tot nu mi-am dat cu parerea, fara discutie sunt fanul incintei de tip subwoofer BR (bass reflex), acesta fiind un compromis intre bandpass si sealed pe parte de fidelitate, cel mai putin agreat este tubul care dupa mine ar fi pe ultimul loc in clasamentul topicului.
    Last edited by florian; 10 September 2008, 21:44.

    Comment


    • Cel mai tare se aude Tub-ul de bass , cel mai clar subwoofer-ul in incinta.
      OFFTopic: Va rog care stiti sa montati sau care ati facut asa ceva spuneti-mi si mie am un tub de bass de vreo 4 ani prin casa si as vrea sa-l pun pe Loganu` meu cel nou. Merge sa leg amp pe CD playerul de Logan ?! CUM ? Ce cabluri tre` daca se poate sa explicati ca la noob. 10x tuturor
      1.6 MPi Icy White

      Comment


      • Recomandati-mi si mie va rog un amp pentu asa ceva.dar sa fie cat se poate de ieftin
        / subwoofer dual 10" diametru difuzoare: 25cm tip incinta: bassreflex impedanta: 2 ohmi putere RMS: 400W putere Max: 800W raspuns in frecventa: 25Hz - 500Hz sensibilitate: 97dB/
        Last edited by RADU_LYN; 19 October 2008, 01:09.

        Comment


        • ) Da 6 milioane pe o boxa (ce-i drept e mare) si cere sfaturi pentru un amp ieftin . Radule te va costa cel putin 5 un amp bun pentru ce ai tu acolo . O sa-ti zboare portbagajul ca scaunele avioanelor de lupta care se catapulteaza.
          1.6 MPi Icy White

          Comment


          • Dupa cum mi-au spus mai multi daca tot vreu sa-mi iau ceva...Sa-mi iau ceva bun.
            Deci el are putere RMS 400W....Trebuie sa-mi iau un amp neaparat de 400 sau mai mare...Sau merge si unul mai slabul?

            Comment


            • Preferabil ar fi sa iei unul mai puternic cu ~20% . Daca este mai slab risti sa il arzi din cauza distorsiunilor amplificatorului pe care il vei chinui .

              nasol ca subwooferul este pe 2 ohmi si va trebui sa iei un amplificator monobloc care sunt mai scumpe ca unele stereo sau multicanal .
              asta ar fi cam cel mai potrivit pentru tine .
              daca vrei putin mai ieftin , ar mai merge si asta
              sigpic

              Comment


              • Poti sa detaliezi sfatul asta : Preferabil ar fi sa iei unul mai puternic cu ~20% .. Cas tare curios la ce teai referit !

                RADU_LYN ... Noi 2 am vb mult pe mess ... Si cred ca am fost indeajuns de clar ... Poti sati iei orice ... Sa dai cu orice ... Numai sa ia curent , cabluri .. In rest ... Poti da in sub de 400 W cu 100 W ... Sau in sub de 100 cu 400W ... Conteaza f mult clasa de udne fac parte ...

                pentru cine are nelamuriri ... Pot fi mai explicit !
                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                Comment


                • cred ca subwooferul e bun da imi place si tubu de BAS

                  Comment


                  • salut ma intereseaza si pe mine daca are cineva vreo schita de montaj(confectionare) a unui subwoofer. vreau sa imi fac si sa montez unul in portbagaj in spatele banchetelor si ma gandeam daca a facut deja cineva si are masuratorile (mai ales constructia interioara pt a avea un sunet mai clar si mai bun)

                    Comment


                    • kicker frate







                      Thanks to ImageShack for Free Image Hosting

                      my setup.....[img=http://img31.imageshack.us/img31/4224/picture046q.th.jpg]
                      Last edited by LAE; 19 June 2009, 00:38. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by tonyx View Post
                        salut ma intereseaza si pe mine daca are cineva vreo schita de montaj(confectionare) a unui subwoofer...... ma gandeam daca a facut deja cineva si are masuratorile (mai ales constructia interioara pt a avea un sunet mai clar si mai bun)
                        Incintele se dimensioneaza functie de difuzor. Forma nu are absolut nicio importanta, important e sa respecti volumul si dimensiunile portului ( daca incinta va fi reflex ). Cauta in manualul difuzorului si vezi ca ar trebui sa gasesti volumele recomandate de producator. Dupa care ramine sa faci cutia cum iti place respectind cele dinainte.

                        Comment


                        • a-si avea si eu o intrebare ,defapt o indrumare .Vreau sa scot difuzorul din cutie si cam ce lada a-si putea face (sau sa fac)sa sune mai bine)
                          Asta e difuzorul
                          Attached Files

                          Comment


                          • e de 30 cm diametrul..........ms mult!

                            Comment


                            • parerea me este ca se aud mai bine cele TUB desi detin un subwoofer bandpass si sunt foarte multumit de el.....desi tin sa cred ca, cele tub se aud mai bine la BASS cele tub se aud mai bine si mai infundat in afara masinii iar cele bandpass se aud foarte bine in masina si din exterior nu se aud la fel de bine ca cele tub....
                              CL 93 TAV

                              Comment


                              • o poza cu subwooferu meu bandpass
                                Attached Files
                                CL 93 TAV

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google