Termometru pt.interior/exterior

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Termometru pt.interior/exterior

    Salut pe toata lumea
    Am cumparat de curand un termometru care indica temperatura si din interiorul masinii si din exterior.Problema e ca nu stiu pe unde pot scoate firul(sonda)de exterior .Termometrul vreau sa-l fixez pe panoul volanului iar firul trebuie sa-l duc sub spoilerul fata si nu stiu pe unde...Am incercat prin orificiul de la panoul de sigurante din interiorul masinii(lateral stanga -bord)dar nu reusesc din cauza unei garnituri de cauciuc(pe acolo am vazut ca au tras firele de la alarma).
    Treaba e ca nu vreau sa ma duc la Service pt.treaba asta.Stie cineva cum pot sa fac?Mersi mult.

  • #2
    Senzorul exterior se poate monta in oglinda. Procedezi astfel:
    Scoti oglinda (geamul) cu o surubelnita invelit intr-o carpa ca sa nu se ciobeasca geamul.
    Desfaci fata de usa.
    Cu ajutorul unei sarme mai rigide tragi firul senzorului prin gaurica de trecere a firelor de la oglinda (dinspre oglinda spre fata de usa)
    Acelasi procedeu cu sarma incerci si la burduful de trecere intre stalp si usa, ata doar ca e cam naspa pozitia sub bord, acolo unde iese burduful. Preferabil sa scoti burduful din usa (nu din stalp), ca sa poti manevra cum trebuie pe acolo.
    Montarea senzorului: dai o gaura corespunzatoare in josul oglinzii, exact cat dimensiunea suportului senzorului, si fixezi senzorul (cu suport cu tot, cu tamburusul suportului in jos) in acea gaura.
    Se lipeste treaba (cu un silicon poliuretanic, elastomeric)
    Firele le poti lipi de asemena cu silicon sau cu powertape de partea inferioara a scoicii (pe dinauntru) ca sa nu zdrangane/miste pe acolo.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #3
      Crisxx imi poti spune si mie unde mai exact vrei sa fixezi termometrul? am luat si eu o bazdiganie din asta de la Carrefour....care este "panoul volanului" de care vorbesti tu? ai reusit sa montezi senzorul in carcasa oglindei?

      Comment


      • #4
        Am avut si eu un termometru din ala de carrefour dar n-a tinut decat cateva luni.... S de slaba calitate, in frig nu mai arata nimic la cald se dezlipeste banda adeziva etc.
        CsB
        Ambition 1.6 MPI

        Comment


        • #5
          Asa deci....il bag in congelator dupa amiaza.....daca se strica sa se strice naibii acum inainte sa ma chinui sa-l montez....

          Comment


          • #6
            Originally posted by Cata_65
            Crisxx imi poti spune si mie unde mai exact vrei sa fixezi termometrul? am luat si eu o bazdiganie din asta de la Carrefour....care este "panoul volanului" de care vorbesti tu? ai reusit sa montezi senzorul in carcasa oglindei?
            termometrul l-am montat intre volan si bord Cu sonda exterioara a fost mai problematic.Am tras firul pe sub bord deasupra manerului de actionat deschiderea capotei motor.O sa gasesti orificiul care comunica cu habitaclul motorului aproximativ in dreptul paharului de lichid de frana (un orificiu cu o garnitura) iar firul l-am condus apoi sub spoiler unde l-am lipit cu banda adeziva.Succes!

            Comment


            • #7
              Originally posted by csb View Post
              Am avut si eu un termometru din ala de carrefour dar n-a tinut decat cateva luni.... S de slaba calitate, in frig nu mai arata nimic la cald se dezlipeste banda adeziva etc.
              Eu vrea sa-mi montez si eu unul dar nu stiu care sunt mai de calitate, ca doar nu o sa te chinui sa-l montezi pt 3-4 luni.

              Daca ati avut sau aveti ceva modele dati-mi si mie tipul , eventual pretul si de unde le-ati luat.

              Comment


              • #8
                Cam cat costa un termometru din acesta ?
                b 89 plk

                Comment


                • #9
                  Cine a mai montat termometru dinasta, sa ne puna si noua pe forum niste poze cum a facut montajul......
                  sigpicRenault megane 2 1.6 16V si Opel Bertone 2.2 16V

                  Comment


                  • #10
                    Varianta mea.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      Bolo are un termometru asemanator de ceva vreme. Dar e doar asemanator, deci s-ar putea sa fie din strainatate... Oricum, l-a lipit atat de bine intre bord si parbriz (are o forma triunghiulara privit din prfil, deci s-a potrivit perfect) cu banda dublu adeziva incat acum nu-l mai poate dezlipi sa-i schimbe bateriile. Senzorul exterior l-a pus tot in oglinda. Oricum, odata ce trecea de 60 C (fiind la soare), nu mai afisa nimic... Oricum, a inregistrat temperturi cel putin interesante cand era senzorul aproape de asfalt, prin Bucuresti ziua in amiaza mare... O poza cu termometrul (de la el de la My Ride):
                      Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                      Comment


                      • #12
                        Termometrul care il am eu , cumparat de la magazinul Aston (rondul Alba Iulia)
                        afiseaza temp int/ext si ceas ,cost 5 euro fara tva ,are cam 2 ani vechime si functioneaza super bine fara sa ii fi schimbat bateria vreodata(AG13)
                        senzorul pentru temp ext l-am scos pe la chederul usa stanga fata(sofer)exact unde se imbina chederul si lipit sub el cu un adeziv de la UHU ceva gen consistenta plastelinei culoare galbena si foarte lipicios.
                        Attached Files
                        Captain of the black pearl

                        Comment


                        • #13
                          Aveai 65 de grade in masina din cate vad asa indica.

                          Comment


                          • #14
                            Aveam intradevar 65 de grade pt ca masina statuse intr-un soare infernal toata ziua pe canicula aia iar cand m-am urcat am zis ca e iadul pe pamant.
                            Captain of the black pearl

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ady62 View Post
                              Varianta mea.
                              Termometrul pentru interior/exterior (ICE WARNER) l-am luat de la Praktiker Galati la pretul de 25 lei.
                              Senzorul l-am montat la stalpul usii, intre balamale, atunci cand usa se inchide il acopera. Nu bate soarele direct in senzor e

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google